Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



У статутному (складеному) капіталі товариства

Відповідно до ст. 147 ЦК учасник товариства з обмеже­ною відповідальністю має право продати чи іншим чином відсту­пити свою частку (ЇЇ частину) у статутному капіталі одному чи кільком учасникам цього товариства. Відчуження учасником своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства. Частка учасника може бу­ти придбана й самим товариством або перейти до спадкоємця фізичної особи чи правонаступника юридичної особи — учасника товариства. Отже, підставами для переходу частки (її частини) є її відчуження третім особам; придбання частки самим товари­ством; смерть учасника — фізичної особи, реорганізація учасни­ка — юридичної особи. Продаж або передача учасником товари­ства частки (її частини) на інших засадах (дарування, обмін) одному або кільком учасникам цього товариства здійснюється на розсуд самого учасника і не може обмежуватися законом або статутом.

Переважне право купівлі частки учасником (учасниками) товариства має бути реалізоване протягом місяця з дня повідом­лення про намір учасника продати належну йому частку або її частину. Статутом товариства можуть бути встановлені й інші строки.

Хоча у ст. 147 ЦК не закріплений порядок інформування ін­ших учасників про намір продати частку, якого повинен дотри­муватися учасник-продавець, він може бути визначений у стату­ті товариства. Якщо у встановлені ЦК або статутом строки інші учасники не скористалися переважним правом купівлі, частка (її частина) може бути відчужена третій особі, визначеній учас-ником-продавцем.

Відповідно до ст. 135 ЦК переважним правом придбання част­ки користуються і учасники товариств з додатковою відповідаль­ністю. При цьому переважне право не поширюється на відносини


дарування, іншого безоплатного відчуження частки у статутно­му капіталі ТОВ або ТДВ, а також обмін цієї частки (її частини) на інше майно (п. 3.3 Рекомендацій президії Вищого господар­ського суду України від 28.12.2007 р. «Про практику застосу­вання законодавства у розгляді спорів, що виникають з корпо­ративних відносин»).

У частині 3 ст. 147 ЦК передбачена норма, відповідно до якої учасник може здійснити відчуження належної йому частки і до повної сплати її вартості, але лише у тій частині, яка була вже сплачена. Право викупу частки (її частини), що продається, на­лежить не тільки іншим учасникам товариства, а й самому това­риству як юридичній особі. Із аналізу змісту ч. 4 ст. 147 ЦК ви­пливає, що цим правом товариство може скористатися, якщо ніхто з учасників не виявив бажання придбати відчужувану част­ку. Водночас ЦК встановлює, що придбана товариством частка (її частина) має бути реалізована іншим учасникам товариства або третім особам. Строк для реалізації частки має бути визначе­ний статутом і законом (за Законом України «Про господарські товариства» реалізація має здійснюватись упродовж року). То­вариство, яке придбало частку, може замість її продажу зменши­ти в установленому порядку свій статутний капітал.

У будь-якому випадку перехід частки (її частини) учасника у статутному капіталі ТОВ тягне за собою зміни у складі учасни­ків товариства, які потребують згідно зі ст. 4 Закону України «Про господарські товариства» відповідних корективів в уста­новчих документах.

Частина 2 ст. 53 Закону «Про господарські товариства» міс­
тить норму про одночасний перехід усіх прав і обов'язків від
особи, яка поступилася часткою, до особи, яка її придбала. Разом
із тим, ч. З ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію
юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців» передбачає: як­
що дані, які підлягають внесенню до Єдиного державного реє­
стру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані
у спорі з третьою особою. А дані про учасників юридичної особи
віднесені до цієї категорії частиною 2 ст. 17 Закону «Про держав­
ну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб — підприємців».
Таким чином, з одного боку, особа, яка придбала частку в статут-
I ному фонді ТОВ, має всі права учасника, а з іншого — на доку-

мент, який засвідчує відступлення частки, вона не може посила­тися в жодному спорі до моменту внесення змін до установчого


її"


288 ________________________________________ Розділ 10

документа. Відповідно до п. «д» ч. 5 ст. 41 Закону України «Про господарські товариства» зміни до статуту вносяться зборами учасників, які згідно з ст. 61 скликаються два рази на рік, якщо інше не встановлено статутом.

Стаття 127 ЦК встановлює передання учасником частки (її частини) у складеному капіталі повного товариства. Передання майнового права спричиняє і перехід усіх інших прав (право на ведення справ; ознайомлення з документацією тощо). Процес переходу прав оформлюється відповідно до норм ЦК, що регла­ментують перехід (відступлення) майнових прав (статті 177, 178 ЦК), та засновницького договору. У разі передання частки для сторін настають наслідки, передбачені ст. 124 ЦК. Передан­ня частки відбувається з урахуванням о/імежень, наведених у ст. 126 ЦК. У випадку передання учасником товариства своєї частки (її частини) наслідком є його вихід з повного товари­ства.

Вкладник командитного товариства має переважне право перед третіми особами набувати відчужувану частку (її части­ну) в складеному капіталі відповідно до положень ст. 147 ЦК. Якщо бажання викупити частку (її частину) виявили декілька вкладників, зазначена частка розподіляється між ними відповід­но до їхніх часток у складеному капіталі товариства. Пунктом 7 ч. 2 ст. 147 ЦК передбачено, що вкладник також може передава­ти свою частку (її частину) у складеному капіталі іншому вклад­нику або третій особі, повідомивши про це товариство.

Отже, вкладник командитного товариства, незалежно від зго­ди інших учасників (повних, чи вкладників), управі передати свою частку іншим вкладникам або третім особам, оскільки п. 7 ч. 2 ст. 147 ЦК та п. «є» ч. 1 ст. 79 Закону «Про господарські то­вариства» передбачено обов'язок вкладника лише повідомити командитне товариство про таку передачу. У випадку відчужен­ня частки вкладника повному учаснику цього товариства пов­ний учасник не набуває статусу вкладника, але його частка у складеному капіталі товариства збільшується, у зв'язку з чим вносяться зміни до засновницького договору.

Новелою ЦК є встановлене ст. 137 переважне право вклад­ника КТ перед третіми особами на придбання частки (її час­тини) у складеному капіталі товариства. Законодавством чітко не встановлено, чи поширюється це право на частки (їх части­ни) повних учасників КТ. Тут, очевидно, слід керуватися Ре-


Розпорядження корпоративними правами 289

комендаціями президії ВГСУ під 28.12.2007 р., у яких ідеться про те, що до відносин, пов'язаних із передачею частки повного учасника командитного товариства, господарським судам слід виходити з того, що положеннями ст. 127ЦК та ст. 69 Закону «Про господарські товариства» передбачається наявність згоди лише усіх повних учасників командитного товариства, а не його вкладників (п. 3.2.2).


Читайте також:

  1. А).Наукові товариства.
  2. Акціонерний капітал і акціонерні товариства
  3. Акціонерні товариства випускають облігації на суму не більше 25 % від розміру статутного капіталу і лише після повної оплати всіх випущених акцій.
  4. Акціонерні товариства як механізм трансформації
  5. Баланс руху капіталів
  6. Банки в Україні створюються за організаційно-правовою формою у формі публічного акціонерного товариства або кооперативного банку.
  7. В яких товариствах єдиним установчим документом є установчий договір?
  8. Визначення потреби в капіталі для фінансування антикризових заходів
  9. Визначення потреби в капіталі для фінансування придбання основних фондів та нематеріальних активів
  10. Виключенням із складу учасників (ст. 128 ЦК, ст. 72 Закону України «Про господарські товариства»).
  11. Виконавчий орган акціонерного товариства (правління).
  12. Виконавчий орган товариства




Переглядів: 631

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розділ Ю | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.