Засоби механізації, що використовуються при ліквідації наслідків стихійних лих
При ліквідації наслідків стихійних лих використовується різноманітна будівельна техніка. В першу чергу фронт робіт забезпечується вантажним машинам – кранам та екскаваторам. З цією метою на початковій стадії розбирання влаштовують під'їзди (проходи) і майданчики для будівельної техніки шляхом відсунення, розгрібання і вивезення уламків і будівельного сміття /18,19/.
Для запобігання обвалів напівзруйнованих будівель доводиться різними способами (механічним або вибуховим) «доруйновувати» звисаючі елементи покриттів дахів (балки, крокви, плити, карнизи і т.п.), а також стіни або ділянки стін, в яких відхилення від вертикалі перевищує 1\3 її товщини. Після цього залізобетонні будівельні конструкції і уламки великих габаритів розчленовують відбійними молотками і бетоноломами, а арматуру і сталеві конструкції розрізають газозварювальними агрегатами, щоб великі блоки завалу роздрібнити на транспортабельні елементи.
На першому етапі основною метою є витягнення з руїн потерпілих. Завали розбираються методом «зверху», тобто шляхом пошарового зняття конструкцій і уламків з вершини завалу, переважно в місцях передбачуваної присутності людей. Це обумовлюється не тільки бажанням прискорити процес витягнення людей, але і тим, що при розбиранні периферійних ділянок завалу нестійкі елементи стін і каркаса, що утримують середню частину завалу в «корзині», можуть розійтися в сторони. Це призвело б до додаткових обвалень всередину конструкцій великих габаритів, що лежать на вершині завалу, і збільшення кількості жертв.
У зв'язку з тим, що навіть зосереджений завал має в плані розмір до 60 м в діаметрі, при розбиранні завалів методом «зверху» необхідно використовувати крани великої вантажопідйомності з вильотом не менше 20 м.
Після витягнення людей з руїн роботи з розбирання завалів доцільно проводити методом «у всі сторони».
В тілі завалу влаштовуються майданчики: два для кранів (1К, 2К) чотири для екскаваторів (1Э – 4Э).