Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Стовбур головного мозку: довгастий мозок, міст, мозочок.

Головний мозок людини займає всю порожнину черепа, кістки якогозахищають масу мозку від зовнішніх механічних пошкоджень. Середня масамозку у чоловіків — 1375 г, у жінок — 1275 г. У чоловіків він становить2% загальної маси тіла, у жінок — 2,5%. Об'єм людського мозку становить91—95% місткості черепа, він складається з трьох відділів: мозковогостовбура, підкоркового відділу та кори великого мозку.

Стовбур головного мозку утворенийдовгастим мозком, мостом і середнім мозком.За іншою класифікацієюголовний мозок поділяється на 5 відділів: довгастий мозок; задній мозок,що включає міст і мозочок, середній мозок, проміжний мозок, кінцевиймозок.

Довгастий мозок є продовженням спинного мозку. Сіра речовина довгастого мозку складається з ядер9-12 пар черепних нервів. Біла речовина — це провідні шляхи спинного іголовного мозку, що тягнуться догори в мозковий стовбур, а звідти доспинного мозку. На передній поверхні довгастого мозку міститься переднясерединна щілина, з обох боків якої лежать потовщені білі тяжі, щоназиваються пірамідами. Піраміди частковоперехрещуються на границі зі спинним мозком і утворюють бічнийпірамідний шлях.. Частина білих волокон, що не перехрещуються, утворюютьпрямий пірамідний шлях. Збоку від пірамід виходить під'язиковий нерв (XIIпара). Назовні від пірамідрозташовані підвищення овальної форми - оливи. Ядра олив функціональнозв'язані з мозочком, вони впливають на статику тіла — підтримують його увертикальному положенні.

Позаду олив виходять черепні нерви:язикоглотковий (9 пара), блукаючий (10 пара) і додатковий(11 пара)нерви. На задній поверхні довгастого мозку пролягає задня серединнаборозна, по обидва боки якої тягнуться два пучки провідних шляхіввід спинного мозку. Медіально лежить тонкий пучок. а латерально -клиноподібний пучок. Кожен із пучків закінчується горбками - тонким іклиноподібним.

На задній поверхні довгастого мозкута мосту лежить ромбоподібна ямка, яка є дном четвертого шлуночка. .Втовщі ромбоподібної ямки лежать ядра восьми пар черепних нервів, а саме:Vпара — трійчастий нерв;VIпара — відвідний нерв;VIIпара — лицевий нерв;VIIIпара — присінково-завитковий нерв;IXпара — язикоглотковий нерв;Xпара — блукаючий нерв;XIпара — додатковий нерв;XIIпара — під'язиковий нерв.Трійчастий нерв ( 5 пара) має чотири ядра: одне - рухове і три -чутливі. Відвідний нерв(6 пара) має одне рухове ядро. Лицевий нерв( 7пара) має три ядра: рухоме, чутливе і вегетативне. У присінково-завиткового нерва (8 пара) шістьядер: два слухових і чотири присінкових. Язикоглотковий нерв (9 пара) іблукаючий нерв( 10 пара) мають по три ядра: рухове, чутливе іпарасимпатичне. Додатковий нерв (11 пара) і під язиковий (12 пара) маютьпо одному руховому ядру.

 

Покрив четвертого шлуночкаскладається з двох мозкових парусів. Черепний (верхній) парус,натягнутий між верхніми ніжками мозочка й хвостовим (нижнім) мозковимпарусом, який міститься між задніми ніжками мозочка і являє собоюнедорозвинену стінку мозкового пухирця В задньому парусі є три отвори (серединний і два бічні) які сполучають четвертий шлуночок зпідпавутинним простіром.

Міст лежить вище довгастого мозку.Це потовщений валик із поперечно розміщеними волокнами. Центром йогопроходить основна борозна, в якій лежить основна артерія головногомозку. По обидва боки борозни є значні підвищення, утворені піраміднимишляхами. Міст складається з великої кількості поперечних волокон, якіутворюють його білу речовину — нервові волокна. Між волокнами чималоскупчень сірої речовини, яка утворює ядра мосту. Продовжуючись домозочка, нервові волокна утворюють його середні ніжки.

Міст складається з черевної(основної) частини й спинної частини (покришки), яка лежить у йогозаглибині і є продовженням покришки довгастого мозку. В покришці мостурозташований сітчастий утвір (ретикулярна формація), в якомулокалізуються ядра чотирьох пар черепних нервів: трійчастого (Vпара), відвідногоV1 пара), лицевого (VIIпара), присінково-завиткового (VIIIпара).

Покришка своєю спинною поверхнеюутворює частину дна ромбоподібної ямки. Крізь покришку проходятьвисхідні провідні шляхи й частково низхідні. . На межі між черевною таспинною поверхнями мосту лежить трапецієподібне тіло, утворене ядрами йпоперечними волокнами провідного шляху слухового аналізатора.

Мозочок лежить на задній поверхні мосту й довгастого мозку взадній черепній ямці. Складається із двох півкуль і черв'яка, якийз'єднує півкулі між собою. Маса мозочка 120-150 г. . Кожна півкулямозочка складається з сірої та білої речовини. Сіраречовина мозочка міститься поверх білої у вигляді кори. Кора півкульутворює паралельно розташовані борозни, між якими є закрутки такої жформи. Борозни поділяють кожну півкулю мозочка на декілька часток. Корапівкуль мозочка складається з двох шарів нервових клітин: зовнішньогомолекулярного й зернистого. Товщина кори 1—2,5 мм. Сіра речовина мозочкарозгалужується в білій (на серединному (розрізі мозочка видно нібигілочку вічнозеленої туї), тому її називають деревом життя мозочка. Крімцього, в білій речовині мозочка розміщені чотири пари ядер:найбільше з них — зубчасте, яке здійснює функцію рівноваги; медіальнішевід нього лежить коркоподібне ядро, ближче до центру — кулясте, а вцентрі — ядро шатра.

Мозочок трьома парами ніжок з'єднується зістовбуром мозку. Ніжки представлені пучками волокон. Нижні (хвостові)ніжки мозочка йдуть до довгастого мозку. До їхнього складу входитьзадній спинно-мозково-мозочковий шлях. Середні (мостові) ніжки мозочказ'єднуються з мостом, у них проходять поперечні волокна до нейронів корипівкуль. Через середні ніжки проходить кірково-мостовий шлях, завдякиякому кора великого мозку впливає на мозочок. Верхні ніжки мозочка увигляді білих волокон ідуть у напрямку до середнього мозку, . Верхні(черепні) ніжки мозочка складаються в основному з волокон його ядер іслужать основними шляхами, що проводять імпульси до зорових бугрів,підзоровобугрової ділянки та червоних ядер.

Головна функція мозочка — рефлекторна координація рухів і розподіл м'язового тонусу. Крім того, в ньому містяться вищі центри вегетативної (симпатичної) нервової системи.

Середній мозок розвивається ізсереднього мозкового пухирця й складається з покришки та ніжок мозку.Ніжки (розташовані спереду, а покришка — ззаду. Між покришкою та ніжкамипролягає водопровід середнього мозку (сільвіїв водопровід). Він з'єднуєчетвертий шлуночок із третім.

За допомогою ніжок стовбур мозкувгорі з'єднується з великими півкулями, а внизу — з верхніми ніжкамимозочка. На поперечному розрізі середнього мозку можна бачити, що ніжкискладаються з основи та покришки. Межею між основою та покришкою служитьскупчення нервових клітин чорного кольору, що має назву чорноїсубстанції. Чорний колір нервових клітин пояснюється наявністю в нихпігменту меланіну.

В покришці лежить парне червоне ядро, від якого починаєтьсяруховий низхідний провідний шлях — червоноядерно-спинномозковий, один ізважливих рухових підкіркових центрів. Крім того, в покришці середньогомозку містяться ядраIIIтаIVпар черепних нервів (окорухового таблокового). Покрив середнього мозку лежить над його покришкою йприкриває зверху водопровід середнього мозку. На покришці міститьсяпластинка покришки (чотиригорбкове тіло). Два верхні горбки пов'язані зфункцією зорового аналізатора, виступають підкірковими центрамиорієнтовних рефлексів на зорові подразники. Два нижні горбки —підкірковіслухові, пов'язані з орієнтовними рефлексами на звукові подразники.Верхні горбки пов'язані з латеральними колінчастими тілами проміжногомозку за допомогою верхніх ручок, нижні горбки — нижніми ручками змедіальними колінчастими тілами. Від пластинки покришки починаєтьсяпокришко-спинномозковий шлях, який зв'язує головний мозок зі спинним.Ним проходять еферентні імпульси у відповідь на зорові та , слуховіподразнення.


Читайте також:

  1. I. Оболонки та підоболонкові порожнини головного мозку
  2. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  3. Агентський договір: зміст, виконання та припинення
  4. Асиметрія півкуль головного мозку
  5. Багатофакторна матриця «Мак-Кінсі», її зміст, способи використання , достоїнства і недоліки.
  6. Бухгалтерський баланс: будова, зміст, призначення
  7. Варіанти неврологічних і мовних порушень залежно від характеру перинатального ураження головного мозку.
  8. Вибір головного циркуляційного кільця і нумерація ділянок
  9. ВИДЫ УГОЛОВНОГО НАКАЗАНИЯ
  10. Відповідальність головного бухгалтера
  11. Влаштування захисного шару стовбура
  12. Глава 2. Строение головного мозга




Переглядів: 3093

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція №19 Головний мозок | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.