Поведінка в конфліктних і фрустраційних ситуаціях. Жінки гірше справляються з емоційними проблемами і труднощами, що виникають, сильно переживають сімейні та особисті конфлікти, намагаються думати про причини свого стану. Чоловіки, навпаки, намагаються відгородитися від депресивних емоцій, концентруючись на чомусь іншими (фізична активність).
У конфліктах жінки проявляють більшу терпимість і намагаються знайти компроміс; чоловіки частіше брутально лаються, а жінки скоріше ладні розплакатися.
У жінок мінімальний розрив між стратегіями уникання, агресії та миролюбства; у чоловіків спостерігається або уникання, або агресія, або миролюбство. Миролюбство у чоловіків виражено слабше, ніж у жінок.
У подоланні конфліктів у чоловіків більше виражений компроміс та суперництво, а у жінок – пристосування та співробітництво. Під час сварки жінки частіше пригадують колишні гріхи та помилки, чоловіки частіше додержуються проблеми, через яку виникла сварка.
Чоловіки більш схильні до конфліктів, пов’язаних з трудовою діяльністю, жінки частіше конфліктують з особистих потреб.
Захисна поведінка. Жінки частіше захищаються по типу компенсації, реактивних утворень, регресії та проекції, чоловіки – витіснення та заперечення.
Стратегії досягнення цілі. Чоловіки у більшій мірі зосереджені на задачі, тому чоловічий стиль можна назвати аналітичним та маніпулятивним. Чоловіки орієнтовані на самоконтроль, є самовпевненими. Тому чоловіки більш самолюбиві.
Лекція 5. Диференційно-психологічні аспекти характеру
Мета:ознайомити студентів з характерологічними елементами у структурі індивідуальності.
Професійна спрямованість: уміння розрізняти характерологічні і темпераментальні компоненти у розвитку індивідуальності.
План:
1. Місце характеру у структурі індивідуальності.
2. Характер та інші властивості індивідуальності.
3. Структура характеру.
4. Зв’язок характеру і темпераменту.
5. Поняття про Я-концепцію.
6. Поняття про самооцінку.
Основні
поняття
характер, структура характеру, структура індивідуальності, темперамент, акцентуації особистості, акцентуації характеру, акцентуації темпераменту, Я-концепція, самооцінка, неадекватна самооцінка, занижена самооцінка, завищена самооцінка