Практичні рекомендації щодо застосування ФВА для обґрунтування ГР
Більш глибокі знання про методи ФВА можна одержати зі спеціальної літератури. Загальним для них є те положення, що будь-яка система, досліджувана за допомогою ФВА, являє собою багаторівневу (ієрархічну) систему, структура якої зображується графом у вигляді «дерева» - (головна мета, підцілі, завдання, що забезпечують досягнення тієї або іншої мети). Кожна мета й завдання формулюється як функція. Внаслідок того, що головну мету (головну функцію системи) можна досягти («забезпечити виконання» - для функції) різними способами, може виникнути велика множина підцілей і підзавдань, яким будуть відповідати певні основні й допоміжні функції.
Для складних завдань ФВА фахівці з предметної області (експерти) звичайно складають морфологічну карту, що відображає структуру всіх можливих варіантів реалізації функцій і короткий опис їхньої сутності. На підставі карти для кожного варіанта реалізації певної функції складається короткий висновок із двох пунктів «переваги» і «недоліки», з яких складають «позитивно-негативну матрицю варіантів рішень». Частина варіантів на основі цієї матриці може бути виключена з розгляду. З інших варіантів за прийнятими формальними або неформальними критеріями вибирається найкращий варіант ГР.
Варто також пам’ятати, що знання методів ФВА поряд з іншими методами економічних наук (економіки підприємства, маркетингу, менеджменту й інших) дозволяє вирішувати велику безліч практичних завдань у сфері господарської діяльності підприємства й приймати ефективні ГР. Тому студентам пропонується самостійно глибше розібратися у ФВА й знати, принаймні, визначення всіх понять, згаданих у пропонованому конспекті лекцій.