Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 12. Зовнішньоекономічна діяльність

Платіжний баланс. Рахунок поточних операцій та його складові. Рахунок капітальних операцій та його зміст. Сутність та роль автономної статті «Помилки та упущення». Резервні активи як регулятивна стаття платіжного балансу. Модель платіжного балансу.

Валютний курс. Форми котирування валютного курсу. Види валютного курсу залежно від режиму його формування. Односторонній та багатосторонній валютний курс. Номінальний та реальний валютний курс. Паритет купівельної спроможності. Попит і пропозиція як чинники валютного курсу. Зв’язок валютного курсу з платіжним балансом. Валютні системи в розвитку.

Вплив зовнішньої торгівлі на ВВП. Економічна рівновага в умовах відкритої економіки. Чистий експорт як компонент сукупних видатків. Гранична схильність до імпорту та складний мультиплікатор витрат. Мультиплікативний вплив чистого експорту на ВВП. Чинники чистого експорту.

 

 

Зміст тем курсу «Макроекономіка»

Тема 1. Макроекономіка як наука

План лекції

1. Місце макроекономіки в системі економічних наук.

2. Макроекономіка та економічна політика.

 

План семінару

1. Економічна система як об’єкт макроекономіки.

2. Предмет та функції макроекономіки.

3. Суб’єкти змішаної економіки.

4. Методи макроекономічного аналізу.

 

Доповідь: Погляди класиків, монетаристів і кейнсіанців на механізм функціонування економіки.
Реферат: Основні напрямки формування економічної політики України.

 

Мета вивчення теми полягає у тому, щоб з’ясувати місце макроекономіки в системі теоретичних економічних дисциплін, а також розкрити її об’єкт, предмет, функції та ознайомитися з методами макроекономічного аналізу.

Структурно-логічна схема викладення першого питання зображена на рис. 1.

1. В результаті взаємодії двох великих систем, таких як природа і суспільство, виникають проміжні системи, до яких належить економічна система.

Економіка - це сфера діяльності людей, в якій виробляється багатство для задоволення їхніх потреб.

Процес взаємодії суб’єктів господарювання, тобто економічні відносини між ними, вивчаються і описуються економічною теорією.

Економічна теорія- це наука про економіку як цілісну систему, в якій всі економічні явища взаємопов’язані, взаємообумовлені і підпорядковані об’єктивним економічним законам.

До складу економічних теоретичних дисциплін належать політична економія, економічна історія, історія економіки та економічної думки, мікроекономіка, макроекономіка, міжнародна економіка та інші.

Головна проблема, яку досліджує сучасна економічна теорія – це подолання суперечності між суспільними потребами та економічними ресурсами. Суспільні потреби мають тенденцію до постійного зростання. Це обумовлено зростанням кількості людей на Землі, постійним прагненням людини до розвитку, покращення умов своєї життєдіяльності. Разом з тим ресурси (природні, матеріальні, трудові, фінансові) призначені для задоволення потреб є обмеженими. Вирішити цю суперечність можна лише шляхом найбільш ефективного розподілу та використання ресурсів.

 

Рис. 1. Макроекономіка як наука

 

Механізм функціонування національної економіки з метою підвищення її ефективності і є предметом дослідження такої науки як макроекономіка. Об’єктом макроекономіки є економічна система.

Економічна система – це упорядкована система зв’язків між виробниками і споживачами матеріальних і нематеріальних благ та послуг.

Основними складовими елементами економічної системи виступають: соціально-економічні відносини; організаційні форми господарської діяльності; господарський механізм; конкретні економічні зв’язки між господарськими суб’єктами.

Макроекономічний аналіз– це пізнання, систематизація, узагальнення та пояснення процесів, які обумовлюються механізмом функціонування народного господарства в цілому.

Макроекономічний аналіз використовує загальний спектр методів, а саме: аналіз, синтез, індукцію, дедукцію, наукову абстракцію, економічне моделювання, математичне програмування та інші специфічні методи.

Варто звернути увагу на два рівні макроекономічного аналізу:

Національне рахівництво, що базується на визначенні макроекономічних параметрів минулого періоду. На основі цих даних може бути зроблене коригування макроекономічної політики та корекція економічних інтересів.

Прогнозне моделювання економічних процесів на основі існуючих або нових економічних концепцій. Мета цього аналізу – визначити, які фактори і як вони будуть впливати на покращення макроекономічних показників.

 

2. В другому питанні потрібно звернути увагу на характеристику економічної політики.

Економічна політика – це цілеспрямований вплив держави на виробництво, доходи, зайнятість, інфляцію та інші макроекономічні параметри, з метою забезпечення економічного розвитку.

Складові елементи економічної політики зображені на рис. 2.

 

Рис. 2. Економічна політика

Державна економічна політика повинна базуватися на знаннях об’єктивних законів економіки, чіткому виявленні пріоритетів, враховувати динаміку і зміни макроекономічних показників, а також можливі наслідки реалізації управлінських рішень.


Читайте також:

  1. VІ. Практична діяльність учнів.
  2. Адвокатська діяльність
  3. Актове діловодство. Діяльність судів. Ведення актових книг
  4. Англійська система фізичного виховання. Діяльність Томаса Арнольда.
  5. Антимонопольна діяльність держави
  6. Антимонопольна діяльність держави
  7. Антимонопольна діяльність держави.
  8. Аудиторська фірма — юридична особа, створена відповідно до законодавства, яка здійснює виключно аудиторську діяльність.
  9. Банківська діяльність
  10. Банківська діяльність у сфері надання фінансових послуг
  11. Банківська діяльність у сфері надання фінансових послуг.
  12. Бізнес як діяльність.




Переглядів: 471

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 10. Економічна динаміка | Терміни

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.