Для проектування різних підземних і надземних проектних споруд необхідно мати свої в розпорядженні властивості міцності гірських порід в натуральних умовах.
Основним показником критерію гірських порід є межі міцності гірської породи.
1. Межа міцності при одноосному розтягуванні;
2. При одноосному стисненні;
3.При зсуві, при вигині;
Існують наступні класи напружень на стиснення гірських порід.
1. Одноосне стиснення
2. Двовісне стиснення
3. Тривісне стиснення
Міцність тіла визначається величиною напружень, при яких відбувається його руйнування. При дії на тверде тіло одноосних навантажень відповідні їм межі міцності повністю характеризують здатність тіла витримувати навантаження.
Для гірських порід найбільш широко використовують теорію міцності Мору засновану на залежність між дотичними і нормальними напруженнями в кожній точці тіла, що знаходиться в важконапруженному стані. В системі координат ця залежність виражається кривій, що огинає сімейство кола в напрузі, побудованих для різних випадків граничного напруженого стану випробовуваного зразка. Крива характеризує гранично напружений стан твердого тіла у момент його руйнування. Огинаючи кругову Мору називають паспортом міцності гірських порід. Згідно цієї теорії руйнування наступить тоді, коли або дотичні напруження перевищать величину, обмежену огинаючою , або нормальні розтягуючи напруження перевищать певну межу при .
Аналітична залежність граничних дотичних напружень від нормальних .
- кут внутрішнього тертя.
Показник - називається зчепленням , кількісно рівний межі міцності гірських порід на зріз за відсутності нормальних напружень.