Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Спінальні рефлекси

На рівні спинного мозку замикаються рефлекторні дути багатьох автономних рефлексів. Характер рефлекторної відповіді визначається наявністю нервових центрів симпатичного (груднинно-поперековий) і парасимпатичного (крижовий) відділів автономної нервової системи. Спинномозковий відділ має риси сегментарної (метамерної) організації. Це проявляється у тому, що найбільш чітке переключення чутливих входів на еферентні відбуваються у межах конкретного сегмента спинного мозку. Хоча наявні і зони перекриття сусідніх сегментів, але відповідь на подразнення сусідніх корінців менш виражена. Найпоказовіші в цьому плані рефлекси серцево-судинної і травної систем, видільних органів (кардіо-кардіальні. кишково-кишкові, видільні).

Характер рефлекторної відповіді, яка замикається на рівні спинного мозку, залежить ще й від вставних нейронів. Інтернейронний апарат спинного мозку забезпечує взаємодію рефлекторних шляхів як всередині автономної системи, так і між нею і соматичною нервовою системою. Завдяки цьому відбувається широке залучення різних внутрішніх органів у рефлекторну відповідь.

Спінаяьні центри регулювання автономних функцій. На рівні останнього шийного і двох верхніх грудних сегментів спинного мозку знаходяться нейрони, що іннервують три непосмуговані м'язи ока: м'яз-розширювач зіниці, очноямкову частину кругового м'яза ока та один із м'язів верхньої повіки Ділянка спинного мозку, від якої йдуть нерви до цих м'язів, називається спімоциліарним центром. Нервові волокна від цієї ділянки проходять у складі симпатичного нерва до верхнього шийною симпатичного вузла, де починається другий нейрон, який закінчується в очних м'язах. Подразнення цих волокон викликає розширення зіниці (мідріаз), розкриття повікової щілини і випинання очного яблука (екзофтальм). Ураження названих сегментів спинного мозку чи перерізання симпатичних нервів призводять до розвитку синдрому Горнера: звуження зіниці (міоз), звуження повікової щілини і западання очного яблука (ендофтальм).

У верхніх грудних сегментах спинного мозку розташовані нейрони, що входять до складу центра, який регулює роботу серця і стан кровоносних судин. Тут також наявні нейрони, які іннервують бронхи.

В усіх грудних і верхніх поперекових сегментах спинного мозку розташовані нейрони, що іннервують потові залози та органи травлення Ураження окремих сегментів зумовлює припинення потовиділення у ділянках тіла, що втратили симпатичну іннервацію.

У крижовому відділі спинного мозку розташовані спінальні центри рефлексів сечовипускання, дефекації, ерекції та еякуляції. Руйнування зазначених центрів спричиняє статеве безсилля, нетримання сечі і калу. Порушення сечовипускання і дефекації відбувається унаслідок паралічу сфінктерів сечового міхура і прямої кишки.

Автономні рефлекси дуже численні. Для медичної практики мають велике значення вісцеро-вісцеральні, вісцеро-дермальні, дермато-вісцеральні, вісцеро-соматичні і сомато-вісцеральні рефлекси.

Вісцеро-вісцеральні рефлексивикликаються подразненням рецепторів, що розташовані у внутрішніх органах, і припиняються у разі зміни діяльності останніх. Ці рефлекси можуть виникати і закінчуватися в органах однієї функціональної системи (наприклад серцево-судинної) або бути міжсистемними. До вісцеро-вісцеральних рефлексів належать рефлекторні зміни серцевої діяльності, тонусу судин, кровонаповнення селезінки внаслідок підвищення або зниження тиску в аорті, каротидному синусі чи легеневих судинах, рефлекторна зупинка серця у разі подразнення органів черевної порожнини тощо.

Вісцеро-дермальні рефлексивиникають у разі подразнення внутрішніх органів і виявляються змінами потовиділення, електричного опору (електропровідності) шкіри і шкірної чутливості на обмежених ділянках поверхні тіла, топографія яких різна залежно від того, який орган подразнюється.

Дермато-вісцеральні рефлексиполягають у тому, що під час подразнення певних ділянок шкіри виникають судинні реакції і зміни в діяльності конкретних внутрішніх органів.

У разі вісцеро-соматичних рефлексівподразнення рецепторів внутрішніх органів спричинює зміну активності скелетних м'язів і, як наслідок, активування або гальмування м'язових скорочень.

Сомато-вісцеральні рефлексивиявляються зміною діяльності внутрішніх органів унаслідок скорочення скелетних м'язів, наприклад, під час фізичних навантажень.

Названі автономні рефлекси використовуються у практичній медицині. Наприклад, для оцінки функціонального стану судин досліджують рефлекторні зміни їх тонусу під час механічного подразнення шкіри. У багатьох практично здорових людей у разі механічного подразнення шкіри тупим предметом (неврологічним молотком) виникає місцеве звуження артеріол, що проявляється у вигляді нетривалого збліднення ділянки шкіри, яка подразнюється (білий дермографізм). За більш високої чутливості з'являється червона смуга розширених шкірних судин, облямована блідими смугами звужених судин (червоний дермографізм), а за наявності дуже високої чутливості – смуга ущільнення шкіри і її набряк.

Прикладом використання дермато-вісцерального рефлексу в клініці є застосування теплових грілок чи грілок з льодом для впливу на патологічне вогнище у внутрішніх органах. Рефлексотерапія різного типу також грунтується на названій рефлекторній діяльності.

Вісцеро-дермальні рефлекси часто використовуються під час діагностики патології внутрішніх органів. Так, у разі розвитку патологічного вогнища в якому-небудь внутрішньому органі підвищується чутливість конкретних ділянок шкіри, що виявляється за умови легкого дотику, навіть за відсутності якогось подразника (відображений біль). Подібний рефлекс може початися з інтероцепторів, а ефектором можуть бути скелетні м'язи: за наявності болю у черевній порожнині підвищується тонус м'язів-згиначів (підтягують коліна до передньочеревної стінки), напружуються м'язи передньої черевної стінки (вісцеро-соматичний рефлекс).

Спінальний шок. У цілісному організмі рефлекси спинного мозку координуються і контролюються вищими відділами ЦНС. Це чітко виявляється після розривів зв'язків між головним і спинним мозком. Як і для соматичної нервової системи, результатом такого ушкодження є спінальний шок.


Читайте також:

  1. Орієнтовні рефлекси
  2. Рефлекси та рефлекторні дуги
  3. Рухові рефлекси стовбура головного мозку
  4. Сутність рефлексивного слухання
  5. Сутність рефлексивного управління соціальними об’єктами.
  6. Умовні рефлекси у дітей
  7. Умовні рефлекси.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Функціональна характеристика гангліїв | Значення гіпоталамуса в регулювання автономних функцій

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.