Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Гуморальна регуляція росту людини

Передня частка гіпофізу продукує гормон, який стимулює ріст, соматотропін. Цей гормон впливає на синтез білка, сприяє посиленому розмноженню клітин, ростові скелета і м’язів, збільшенню лінійних розмірів і маси організму.

Якщо внаслідок якихось порушень у дитини (найчастіше через травму голови) гіпофіз починає виробляти надлишок гормону росту, то ріст тіла починає різко збільшуватися і розвивається гігантизм. За недостатнього вироблення цього гормону ріст дитини припиняється і виникає карликовість. Найвищою жінкою в світі вважають Зен Джиньлянь (провінція Хунань, Китай), зріст її становив 2м 48см, яка померла у віці 17 років. Нині найвищою жінкою є Сенді Аллен (США 1955р. н.) ростом 2м 32см. Найвищим чоловіком – Роберт Першинг Водлоу (США 1918-1940р. н.). Знижена гормональна дія передньої частини гіпофізу зумовлює також статеву недорозвинутість. Коли спостерігається підвищене виділення соматотропіну, у дорослої людини збільшуються розміри окремих частин тіла –носа, підборіддя, язика, рук, ніг; вигляд людини при цьому спотворюється.

Припинення секреції соматотропіну співпадає із статевим дозріванням. Для оптимальної дії соматотропіну у тканинах необхідна присутність гормонів щитовидної залози. Ці гормони підсилюють окиснювальні процеси і відповідно підвищують енергетичний обмін. У людини при недостатній функції щитовидної залози розвивається хвороба кретинізм, яка характеризується психічною відсталістю, затримкою росту, порушенням пропорцій тіла: трубчасті кістки - короткі і товсті.

ІІ. Період - зрілий вік настає у чоловіків у 22 роки, у жінок - у 21 рік. Перший період зрілого віку –до 35 років, другий період від 36 до 60 років у чоловіків, від 36 до 55 років у жінок. У цей період спостерігаються зміни фізіологічних реакцій, обміну речовин. А після 50-ти проявляються ознаки старіння.

ІІІ. Період - похилого віку починається з 61 року у чоловіків і 56 років у жінок. Проте багато людей зберігають у цей період достатню професійну працездатність.

Старечий вік у людини починається у 75 років.

Старіння– це загально біологічна закономірність, яка характерна всім живим формам. Старість – це заключний етап онтогенезу, віковий період, який настає за зрілістю і характеризується суттєвими фізіологічними змінами в організмі, які обмежують його адаптивні можливості.

Морфо-фізіологічна характеристика процесів старіння.Старіння починається задовго до старості, знижуються адаптивні властивості особини та збільшують ймовірність смерті. Інтенсивність старіння визначає тривалість життя. Старечі ознаки проявляються від молекулярного до організмового рівнів живого. Так, на рівні організму змінюються постава, форма тіла, зменшуються його розміри, з’являється сивина, шкіра втрачає еластичність і стає зморшкуватою. Спостерігається послаблення зору, слуху, погіршується пам’ять, у кістках зменшується компактна і губчаста речовина, що веде до змін лицевого відділу черепа. У людини з віком зменшується життєва ємкість легень, збільшується артеріальний тиск, змінюються стінки кровоносних судин, розвивається атеросклероз, знижується функція щитовидної залози, спостерігаються метаболічні зміни, послаблюються репродуктивні можливості.

На клітинному рівні зменшується вміст води у цитоплазмі, змінюється активний транспорт іонів, зростає процес гліколізу у протоплазмі, зменшується вміст АТФ, активність ферментів, знижується синтез ДНК і РНК. Як наслідок виникають порушення в синтезі білка, мають місце генні і хромосомні мутації.

Старіння не варто утотожнювати зі зворотним розвитком функцій організму. Вікові зміни можуть бути різнобічними: одні функції прогресивно знижуються з віком, інші не зазнають змін, а деякі з них зростають. Наприклад, знижується скорочення серцевого м’язу, гормональна активність, зокрема, щитовидної і статевої залоз, послаблюється гострота зору і слуху. Як правило, без змін залишається рівень цукру у крові, кількість еритроцитів, лейкоцитів, гемоглобін. Проте зростає синтез гіпофізарних гормонів, чутливість клітин до гормональних і хімічних факторів, рівень холестерину в крові.

Вікові зміни у різних органах проявляються періодично, тобто гетерохронно. Так, атрофія тимусу (вилочкової залози) у людини починається у віці 13-15 років, згасання функцій яєчників у 48-52 роки.

У різних структурах одного і того ж органу вираженість вікових змін неоднакова, тобто гетеротропна. Наприклад, значні зміни є у внутрішньому шарі стінки артерій, незначні – у середньому і зовнішньому.

У різних системах органів вікові зміни теж відбуваються нерівномірно, наприклад, сповільнено у кістковій тканині, прискорено - в центральній нервовій системі. Прояв вікових змін не завжди відповідає календарному вікові, а є показником біологічного віку, для визначення якого застосовують різноманітні тести: артеріальний тиск, холестерин крові, акомодацію ока, життєву ємкість легень, м’язову силу тощо. Варто пам’ятати, що передчасне старіння людини може проявлятися при не дотриманні правил здорового способу життя, за несприятливих чинників довкілля, при виникненні різних хвороб.

 


Читайте також:

  1. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  2. V Такі негативні особистісні утворення, як самовпевненість і нерозвиненість автономії та ініціативи, обумовлюють неадаптивне старіння людини.
  3. Y. Температура тіла та її регуляція.
  4. А середній коефіцієнт росту в такому випадку визначається як
  5. А. Це наявність в однієї людини кількох ліній клітин з різним набором хромосом.
  6. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  7. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  8. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
  9. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  10. Акустичні поля людини
  11. Аналіз ризику в життєдіяльності людини.
  12. Аналіз умов ураження людини електричним струмом.




Переглядів: 2259

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вікова періодизація росту у людини | Поняття виду і напрямку економічного аналізу. Класифікація і характеристика видів економічного аналіз.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.