Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вікова періодизація росту у людини

Ріст і розвиток організмів

Однією з найбільш характерних рис онтогенезу є поступове збільшення розмірів, маси організму - що визначає ріст і розвиток. Ріст здійснюється протягом індивідуального розвитку багатоклітинних, та в інтерфазі одноклітинних. Причому в обміні асиміляційні процеси переважають над дисиміляційними.

Ріст буває обмеженим (визначеним) і необмеженим (невизначеним). Обмежений притаманний особинам, які припиняють свій ріст досягнувши певних розмірів і статевої зрілості, (наприклад, одноклітинні організми, членистоногі, круглі черви, птахи, ссавці).

Необмежений характерний організмам, збільшення розмірів і маси яких триває протягом усього індивідуального розвитку. Наприклад, вищі багатоклітинні рослини, водорості, гриби, стьожкові черви, кільчасті черви, молюски, хрящові і кісткові риби, плазуни).

Залежно від морфологічних особливостей покривів, онтогенезу та зовнішніх умов, ріст буває безперервним і періодичним. При безперервному рості особина збільшується у розмірах протягом усього життя. А періодичний чергується з періодами припинення росту (линяння-зміна покривів тіла у членистоногих, анабіоз, сплячка у ссавців).

Вікові періоди людини відображають етапи дозрівання і становлення опорно-рухової, нервової і статевої системи.

І. Період дитинства. Ряд фізичних ознак людини формується у процесі розвитку специфічних функцій. Так хребет новонародженого за формою відрізняється від хребта дорослої людини вперед (лордози) і два вигини назад (кіфози). Спочатку виникає шийний лордоз у віці 2,5-3місяці, коли дитина починає тримати голівку. На 6 місяці формується грудний кіфоз, коли дитина починає сидіти. З 9- го місяця, коли дитина починає сидіти і ходити, утворюється поперековий лордоз. У 1,5-2 роки сформовані всі вигини хребта. Віковими відмінностями у пропорціях тіла дитини від дорослої людини є короткі ноги, довгий тулуб і велика голова.

Ріст супроводжується збільшенням довжини і маси тіла. Найінтенсивніший ріст спостерігається на першому році життя, довжина тіла новонародженого збільшується на 23-35см. Починаючи з другого року, ріст уповільнюється і зростає на 10-11см, на третьому році –на 8см. У період від 4-7років річний ріст становить 5-7см. У шкільному віці дитина підростає на 4-5см за рік. З 11-12 років у дівчаток і з 13-14років у хлопчиків до 16-17 років спостерігається стрімкий ріст на 7-8см за рік. У більшості дівчат ріст припиняється у 16-17 років, у юнаків - 18-19років.

Відповідна закономірність спостерігається і у збільшенні маси. Так, у новонароджених на 5-му місяці життя маса збільшується у двічі, а до року-в тричі. Після 2-х років іде сповільнення у наростанні маси. До 10 років темпи росту і збільшення маси у хлопців і дівчаток майже однакові. Проте, з 11-12 років у дівчаток спостерігається прискорення розвитку, а після 15 років у хлопців-випередження за цими показниками. За останні два сторіччя спостерігається прискорення соматичного розвитку і фізіологічного дозрівання дітей та підлітків. Це явище отримало назву акселерація. Акселерація проявляється вже на стадії ембріонального розвитку. Про це свідчить збільшення довжини тіла новонароджених на 0,5-1см і збільшення їх маси на 50г-100г за останні 40 років. Прискорений розвиток продовжується і протягом першого року життя: збільшення маси в 4-5 місяці, раннє прорізання молочних зубів. За статистичними даними у 5-7 річних дітей довжина тіла збільшується на 1,5-2см, у підлітків на 2,5-3см. Також раніше настає статева зрілість у підлітків (12-13 років).


Читайте також:

  1. II. МЕХАНІЗМИ ФІЗІОЛОГІЧНОЇ ДІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ.
  2. V Такі негативні особистісні утворення, як самовпевненість і нерозвиненість автономії та ініціативи, обумовлюють неадаптивне старіння людини.
  3. А середній коефіцієнт росту в такому випадку визначається як
  4. А. Це наявність в однієї людини кількох ліній клітин з різним набором хромосом.
  5. Адвокатура — неодмінний складовий елемент механізму забезпечення прав людини.
  6. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  7. Актуальність безпеки життєдіяльності. Сталий розвиток людини
  8. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  9. Акустичні поля людини
  10. Аналіз ризику в життєдіяльності людини.
  11. Аналіз умов ураження людини електричним струмом.
  12. Аналізатори людини та їхні властивості.




Переглядів: 2964

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Типи постембріонального розвитку | Гуморальна регуляція росту людини

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.