Політичні партії та громадсько-політичні об'єднання. Об’єктивні основи появи і функціонування громадсько-політичних об’єднань, їх базові характеристики. Визначення понять "партія", "партійна система", "громадська організація". Типи партійних систем.
Виникнення політичних партій в Україні наприкінці XIX – початку XX ст., їх програми і діяльність. Становлення багатопартійності в умовах незалежної України. Дисидентський рух і його роль у національно-визвольній боротьбі. Типологія сучасних політичних партій, об'єднань і рухів: за ідейним спрямуванням (національно-демократичні, ліберально-демократичні, соціалістичні) та типами політичної діяльності (праві, ліві, центристські).
Тема 12. ПОЛІТИЧНА КУЛЬТУРА
Політична культура. Мораль і політика. Сутність, структура і функції політичної культури. Місце і роль політичної культури в загальній системі культури і в політичному житті суспільства. Типи політичних культур. Політичний простір і політичний час життєдіяльності суспільства. Характерні ознаки політичної культури сучасного політичного суспільства та проблеми його формування. Політична соціалізація. Специфіка взаємовідносин моралі і політики. Суть політичної етики. Моральні критерії політичної діяльності. Суперечності політики і моралі. Насильство і ненасильство в політиці. Етика ненасильства. Етика політичних змагань. Етика міжконфесійної боротьби. Етичні основи міжнародних відносин.
Проблеми формування політичної культури сучасного українського суспільства. Освоєння історичного минулого українського народу та подолання стереотипів тоталітарного мислення, меншовартості і національної неповноцінності українського народу. Основні аспекти взаємодії національної духовності і світової культури. Становлення та розвиток культури політичного мислення, змісту політичної діяльності в українському суспільстві; виховання національно-патріотичної позиції українського народу. Конституція України як характеристика рівня політичної культури суспільства.