Історичні, національні та культурно-духовні особливості релігійних відносин. Сучасна палітра релігійних вірувань у суспільстві. Церква як один з елементів духовної організації суспільства. Національні інтереси у сфері релігійно-церковного устрою держави. Роль церкви в духовному відродженні українського народу. Традиціоналізм і модернізм у сучасній релігійній картині політичного життя суспільства. Соціальні і політичні доктрини українських конфесій. Особливості сучасних міжконфесійних відносин в Україні.
Тема 14. ПОЛІТИЧНІ ЕЛІТИ ТА ПОЛІТИЧНЕ ЛІДЕРСТВО
Політичні еліти і політичне лідерство. Виникнення понять "еліта" і "політична еліта". Загальні причини існування еліт. Теорія еліт Ґ.Моски, В.Парето, Р.Міхельса. Основні напрямки сучасних елітарних теорій: макіавеллістська школа, ціннісні теорії, теорії демократичного елітаризму, концепція плюралізму еліт, ліволіберальні концепції. Типологія еліт. Результативність та інтеграція еліти. Соціальне представництво еліти. Системи рекрутування еліти. Номенклатурна система та її соціальні наслідки. Політична еліта України: особливості формування та основні етапи еволюції. М.Драгоманов, Д.Донцов, В.Липинський про роль еліти у державотворенні. Політична еліта і правлячий клас. Шляхи становлення сучасної еліти в Україні.
Поняття "лідер" та "лідерство". Ідеї лідерства в історії політичної думки. Об'єктивні і суб'єктивні складові лідерства. Основні концепції політичного лідерства: теорія рис, ситуаційна теорія конституентів, психологічна концепція, інтерактивний аналіз. Соціальна сутність та історичний генезис наукових поглядів українських мислителів на політичне лідерство. Класифікація, функції та тенденції розвитку політичного лідерства. Культ особи. Критерії оцінки популярності та ефективності діяльності політичного лідера у сучасній Україні.