Сутність утворення графіту. Перетворення по лініях діаграми залізо-графіт. Структура сірих чавунів, їх властивості. Вплив основних домішок на структуру і властивості чавунів. Вплив форми графіту на властивості чавунів. Область застосування, маркування сірих чавунів за ГОСТ . Модифікація чавунів.
Ковкі чавуни, їх структура, властивості, маркування за ГОСТ, застосування. Високоміцні чавуни з шароподібним графітом, їх структура, маркування за ГОСТ, застосування.
Література: [1. с. 85-92][2. с. 100-102, 111-120] [3. C. 201-226].
Методичні вказівки
Діаграма стану залізо-графіт (Fе - Г) характеризує процеси кристалізації залізовуглецевих сплавів, у результаті яких вуглець виділяється у вільному стані, тобто у виді графіту. Графіт є стабільною фазою, тому і систему залізо-графіт відносять до стабільних систем.
Розгляньте діаграму стану залізо-графіт. Графіт є неметалевою фазою. При розгляді під мікроскопом графіт виявляється у виді великих темних включень. Розгляньте класифікацію чавунів за формою графітних включень, за структурою металевої основи, проаналізуйте вплив форми графітних включень на механічні властивості чавунів. Вивчіть маркірування сірих, високоміцних, ковких чавунів за ГОСТ, області застосування цих чавунів, способи одержання.
При вивченні матеріалу також доцільно ознайомитись з ГОСТ 7293-85 "Чавун із шароподібним графітом для виливків. Марки" та ГОСТ 1215-79 "Виливки з ковкого чавуну. "Загальні технічні умови".
Питання для самоконтролю
1. Намалюйте діаграму стану залізо-графіт. Зазначте її структурні області. 2. Поясніть відмінність сірого, ковкого, високоміцного чавуну від білого. 3. Як класифікуються чавуни в залежності від форми графічних включень? 4. Поясніть способи одержання високоміцних, ковких чавунів. 5. Розшифруйте наступні марки чавунів: СЧ20: СЧ35: ВЧ45-5: ВЧ70-2. 6. Приведіть приклади марки ковкого чавуну перлітного класу. Зазначте ідентичність і розходження їх структур. 7. Як впливає форма графітних включень на металеві властивості чавуна?
РОЗДІЛ 8 ВУГЛЕЦЕВІ СТАЛІ
Тема 8. 1 Вплив домішок на властивості вуглецевих сталей
Основні домішки і їх вплив на властивості сталі. Випадкові домішки. Спокійні, напівспокійні і киплячі сталі, їх характеристика.
Література: [2. с. 102-105] [1. с. 130-132] [11. с. 79-80]