Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація звітності та вимоги щодо її підготовки

Тема 1. Основи побудови і загальні вимоги до звітності підприємства

План

1. Бухгалтерський облік в системі управління підприємством та його регулювання.

2. Класифікація звітності та вимоги щодо її підготовки.

3. Якісні характеристики та принципи підготовки фінансової звітності.

4. Етапи підготовки фінансової звітності.

Бухгалтерський облік в системі управління підприємством та його регулювання

Облік розглядається в системі управління як засіб отримання інформації для контролю. Він збирає та обробляє дані і передає у формі звітів для використання у процесі управління.

Бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.

У ринковій економіці основним джерелом прийняття рішень для зовнішніх і внутрішніх користувачів щодо підприємства є фінансова звітність. Згідно Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" регулювання методології бухгалтерського обліку і фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України. Регулювання обліку в Україні здійснюється на основі таких основних документів:1. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» 2. Постанова КМУ «Порядок подання фінансової звітності» 3. П(с)БО 1 – 344. Методичні рекомендації щодо заповнення форм фінансової звітності5. План рахунків бухгалтерського обліку і т.д.Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку – нормативно-правовий акт, затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, що визначає принципи та методи ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, що не суперечать міжнародним стандартам фінансової звітності.

Класифікація звітності та вимоги щодо її підготовки

Звітність підприємства є заключним етепом системи бухгалтерського обліку, яка узагальнює і систематизує інформацію про діяльність підприємства та яка необхідна усім зацікавленим особам для прийняття ефективних економічних рішень.

Відповідно до чинного законодавства звітність підприємств класифікується:

1) фінансова (бухгалтерська) звітність

Бухгалтерська звітність – це звітність, що складається на підставі даних бухгалтерського обліку для задоволення потреб в інформації різних користувачів. Включає фінансову звітність та внутрішньосистемну, яка задовольняє потребу в інформації органи управління.

Фінансова звітність – це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан, результати діяльності, рух грошових коштів за звітний період.

2) податкова звітність - звітність підприємства по основних податках та платежах до бюджету.

3) звітність по єдиному соціальному внеску - подається по нарахуваному ЄСВ на заробітну плату

4) статистична звітність– це звітність, яку складають суб’єкти господарювання і яка надає інформацію органам державної статистики для оцінки стану і розвитку економіки держави та планування макроекономічних показників.

Фінансова звітність складається відповідно до національних П(С)БО або міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ).

Згідно з МСФЗ фінансову звітність складають і подають:

— публічні акціонерні товариства;

— банки;

— страховики (з 1 січня 2012 р.);

— кредитні спілки (з 1 січня 2015 р.);

— підприємства, що здійснюють господарську діяльність з надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення (з 1 січня 2013 р.);

— підприємства, що здійснюють діяльність з недержавного пенсійного забезпечення (з 1 січня 2013 р.);

— підприємства, що здійснюють допоміжну діяльність у сферах фінансових послуг і страхування - починаючи з 1 січня 2014 р., а діяльність з управління активами - починаючи з 1 січня 2015 року.

Фінансову звітність за МСФЗ підприємства можуть складати добровільно за самостійним рішенням. Усі інші юридичні особи складають фінансову звітність відповідно до національних П(С)БО. Фінансову звітність відповідно до національних П(С)БО складають усі юридичні особи, створені згідно із законодавством України, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, а також представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік.

Виділяють такі види фінансової звітності:

1) загальна,

2) спрощена,

3) консолідована та зведена.

Загальну фінзвітність складають підприємства незалежно від форм власності та організаційно-правових форм господарювання (крім бюджетних установ, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності та суб'єктів малого підприємництва).

Вона складається з:

1) ф. № 1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)»;

2) ф. № 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)»;

3) ф. № 3 «Звіт про рух грошових коштів (за прямим методом)» або ф. № 3-н «Звіт про рух грошових коштів (за непрямим методом)»;

4) ф. № 4 «Звіт про власний капітал»;

5) ф. № 5 «Примітки до річної фінансової звітності»;

6) ф. №6 «Додаток до Приміток до річної фінансової звітності «Інформація за сегментами». Подають:

- підприємства, що зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність;

- підприємства, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку продукції (товарів, робіт, послуг);

- підприємства, щодо продукції (товарів, робіт, послуг) якого до початку звітного року прийнято рішення про державне регулювання цін.

Обов'язковому оприлюдненню підлягає звітність публічних акціонерних товариств, підприємств — емітентів іпотечних облігацій, іпотечних сертифікатів, облігацій підприємств та сертифікатів фондів операцій з нерухомістю, а також професійних учасників фондового ринку, банків, страховиків, інших фінансових установ.

Суб'єктам малого підприємництва та представництвам іноземних суб'єктів господарської діяльності законодавством надано право складати річну фінансову звітність за спрощеною (скороченою) формою у вигляді Фінансового звіту суб‘єкта малого підприємництва, до складу якої входять Баланс (Форма № 1-м); Звіт про фінансові результати (Форма № 2-м).

Окремі підприємства з числа суб'єктів малого підприємництва мають право складати Спрощений фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва, що включає такі форми звітності: Баланс (Форма № 1-мс), Звіт про фінансові результати (Форма № 2-мс).

Підприємства, що мають дочірні підприємства. крім фінансових звітів про власні господарські операції, складають і подають консолідовану фінансову звітність. Її подають лише материнські компанії, тобто ті, що контролюють дочірні підприємства.

Об'єднання підприємств, крім власної звітності, складають і подають зведену фінансову звітність щодо всіх підприємств, які входять до її складу, якщо це передбачено установчими документами об’єднань підприємств відповідно до законодавства.

Фінансова звітність складається у грошовій одиниці України — гривні. Фінансова звітність суб'єктів підприємницької діяльності заповнюється в тисячах гривень без десяткових знаків. Фінансова звітність суб'єктів малого підприємництва заповнюється в тисячах гривень з одним десятковим знаком.

Підприємства зобов'язані надавати річну фінансову звітність:

— органам, до сфери управління яких вони належать;

— трудовим колективам на їх вимогу;

— власникам (засновникам) згідно з установими документами;

— органам виконавчої влади та іншим користувачам відповідно до законодавства ( в т.ч. органи державної статистики таоргани Міністерства доходів і зборів України).

Великі та середні підприємства — платники податку на прибуток подають фінансову звітність разом з Податковою декларацією з податку на прибуток підприємства на податок до органів Міністерства доходів і зборів України щокварталу, а малі — подають річну фінансова звітність.

Підприємства, що не є платниками податку на прибуток (платники єдиного податку та фіксованого сільськогосподарського податку), від подання фінансової звітності до органів Міністерства доходів і зборів України звільнено взагалі.

Квартальна фінансова звітність подається до 25 числа по закінченню звітного кварталу, а річна – до 28 лютого наступного за звітним роком.

У разі коли дата подання звітності випадає на неробочий день, термін подання переноситься на перший після вихідного робочий день.

Консолідована фінансова звітність подається власникам (засновникам) у визначені ними строки, але не пізніше 15 квітня наступного за звітним року.

Також не пізніше 15 квітня наступного за звітним року подається зведена фінансова звітність.

Суб‘єкти господарювання, які зобов’язані оприлюднювати фінансову звітність, зобов'язані не пізніше 30 квітня наступного за звітним року оприлюднити (тобто розмістити на власній веб-сторінці та опублікувати в періодичних або неперіодичних виданнях) річну фінансову й консолідовану звітність разом з аудиторським висновком.

Стаття — це елемент фінансового звіту, який відповідає установленим положеннями (стандартами).

Стаття наводиться у фінансовій звітності, якщо відповідає таким критеріям:

· існує ймовірність надходження або вибуття майбутніх економічних вигод, пов’язаних з цією статтею;

· оцінка статті може бути достовірно визначена.


Читайте також:

  1. II. Вимоги безпеки перед початком роботи
  2. II. Вимоги безпеки під час проведення практичних занять у кабінеті (лабораторії) біології загальноосвітнього навчального закладу
  3. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  4. II. Вимоги до складання паспорта бюджетної програми
  5. II. Загальні вимоги до розробки екскурсії
  6. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  7. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  8. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  9. III. Вимоги безпеки під час виконання роботи
  10. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  11. III. Вимоги до учасників, складу груп і керівників туристських подорожей
  12. IV класифікація боргу.




Переглядів: 704

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.022 сек.