Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЗАМОВЛЕННЯ ВИНА

Досить часто під час ділової їжі (насамперед обіду) до страв замовляється вино. Його замовлення робиться після того, як присутні визначили, що саме вони будуть їсти.

Логічно надати право замовити вино найбільш досвідченій у цьому питанні присутній за столом особі. Знання вин — вузькоспеціальне питання, тому не варто робити вигляд, що ви — знавець, якщо це не відповідає дійсності. Краще попросити поради в офіціанта або сомельє, якого часто можна впізнати по символічному ключу від винних запасів, що звисає з ланцюжка на шиї. Він підкаже вам, яке саме вино краще підійде до вибраних страв. (Основний, базовий принцип замовлення вин досить простий: як правило, білі вина вживають з рибою або птицею, червоні — з м'ясом, але цей принцип не є "залізним" і за бажання може бути порушеним.)

Досить поширене замовлення вина у келиху: у такий спосіб кожен із присутніх може підібрати вино, що найкраще відповідає замовленій ним страві, доповнює П. Хоча замовлення вина у келиху — прийнятий звичай, красивим жестом буде запропонувати замовити пляшку вина, яку ви можете розділити зі своїми гостями. Офіціант або сомельє відкриє та розіллє вино.

Якщо ви зробили замовлення, офіціант/сомельє покаже вам невідкриту пляшку, коли принесе її до столу. Таким чином ви можете пересвідчитись, подивившись на етикетку, що вам принесено саме те вино, яке ви замовили. Потім офіціант/сомельє відкриє пляшку і дасть вам корок. Покладіть його на тарілку: за сучасним етикетом вважається, що здавлювання корка для визначення його вологості, як і нюхання корка, є застарілим ресторанним ритуалом, який до того ж багатьма сприймається як претензійний. У будь-якому разі тільки покуштувавши вино, відпивши зі склянки, ви можете найкраще визначити його якість.

Офіціант/сомельє наллє трохи вина у ваш келих. Таким чином буде гарантовано, що ніякі маленькі шматочки корка не потраплять у келих вашого гостя. Підніміть келих, якщо бажаєте, понюхайте вино, а потім зробіть ковток. Якщо вино має відповідний якісний смак, кивніть головою або скажіть "Добре": ви пробуєте вино, щоб визначити, чи воно якісне, а не для того, щоб зрозуміти, чи воно вам смакує. У рідкісних випадках ви, можливо, будете змушені попросити замінити пляшку. Не будьте претензійним і не просіть замінити пляшку лише для того, щоб справити враження на когось із присутніх.

Офіціант розіллє вино по келихах гостей, наповнивши келих господаря (або особи, яка робила замовлення) в останню чергу. Ті гості, які не бажають вина, повинні або сказати про це офіціанту або ж просто покласти кінці пальців на край келиха, коли до них підійде черга. Перевертання келиха догори дном на знак відмови від вина — давно застарілий звичай. Після того, як налите вино буде випите, келихи знову наповнює господар, якщо офіціант/сомельє не підійде зробити цього. Гості ніколи не повинні самі наповнювати свої винні келихи. За традицією келихи для білого вина заповнюються на три чверті, для червоного — на половину.


Читайте також:

  1. VI етап. Оформлення угоди (отримання замовлення).
  2. Визначення економічного розміру замовлення
  3. Виробничі замовлення
  4. Ділове листування: оферта, замовлення, запит
  5. Договір про створення за замовленням і використання об’єкта права інтелектуальної власності.
  6. ЗАВДАННЯ 7.Трансформуйте інформацію листа-замовлення у лист-запит.
  7. Замовлення
  8. ЗАМОВЛЕННЯ І СКЛАДУВАННЯ МАТЕРІАЛІВ
  9. ЗАМОВЛЕННЯ ЇЖІ
  10. ЗАМОВЛЕННЯ НАПОЇВ
  11. Замовлення, договір та ланцюжки документів




Переглядів: 397

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗАМОВЛЕННЯ ЇЖІ | ДІЛОВА ЧАСТИНА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.