Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Звичаєве право: правовий звичай, його характерні риси

Не менш складний є питання про звичаєве право як ще однієї й також досить розповсюдженій формі права.

Подання, що звичаєве право – це всього лише древня форма права, котра поступається місцем іншим, більше зробленим формам, що буржуазні й соціалістичні формації вимагають винятково статутного права, що в цих суспільствах відмирає звичаєве право, є досить приблизними. Звичаї і їхня правова форма, що встановлюється визнанням, затвердженням державою складних або сформованих відносин, яким випливають учасники цих відносин тільки тому, що так заведено, що їм випливають всі, - це потужні регулятивні засоби, що зберігає своє значення й у сучасних соціальних умовах у багатьох країнах. Історія звичаєвого права, що узагальнена в теорії права, - це барвиста, багатобарвна палітра правового розвитку людства.

Але в рамках теорії варто розглянути лише деякі аспекти звичаєвого права як форми, джерела права.

Звичайно, ця форма права з'являється на досить ранніх етапах правового розвитку, у первинних ранньокласових містах-державах. Вона охоплює, насамперед, шлюбно-сімейні відносини, регулює землі- і водокористування, майнові відносини й т.д. Звичаєве право виростає зі звичаїв, тих зразків поводження, які складаються тисячоріччями й закріплюють корисний досвід людства. Цей досвід був спочатку спрямований на зм'якшення агресивних початків у відносинах між родовими громадами, а потім і сусідськими громадами.

Наприклад, звичаї впорядковують відносини в користуванні джерелами води. Не менш важливі були й звичаї, які дозволяли надавати допомогу вдовам, сиротам. Левірат і сорорат, тобто звичаї, що зв'язують відповідно обов'язок брата підтримувати вдову померлого брата й навіть женитися на ній і, відповідно, обов'язок сестри померлої дружини замінити її, були виконані великого гуманістичного й навіть практичного змісту в певних культурах. Ці звичаї підкріплювалися такий потужної етнокультурною сферою, що й після появи державності зберігали своє значення, підтримувалися судовою системою, ставали правовими звичаями.

У цьому зв'язку в ряді країн до XX століття з'явилися біюридичні системи. З одного боку, діяло статутне - право, що регулювало сімейно-шлюбні відносини, що встановлюють одношлюбність, що забороняло багатоженство, а з іншого боку - продовжувало існувати й звичаєве право, що мало прямо протилежні принципи й початку.

Наприклад, у Кенії після звільнення від англійського колоніального правління збереглися норми англійського статутного права в сімейно-шлюбній сфері й діють древні, родоплемінні звичаї, у тому числі в сімейно-шлюбній сфері. І в деяких випадках виникають конфлікти між цими двома правовими системами, які доводиться вирішувати Верховному Суду Кенії. Не завжди поле юридичних боїв залишається за статутом. У деяких справах суд ставав на позиції звичаєвого права й зобов'язував виконувати його норми, у тому числі левіратні, в інших - перемагав статут.

Звичай, що складається нині в адміністративній практиці й пов'язаний зі сталим спонтанно, само організаційно порядком роботи з документом, його оформленням, називається діловим звичаєм або діловим звичаєм. Часом він оформляється нормативно-правовим актом, наприклад інструкцією з діловодства, часом діє в чинність звичок, заведеного порядку. Коли я один раз запросив з однієї організації потрібний мені документ і направив туди «відношення» (запит), скріпивши його печаткою, то одержав забавну відповідь: На «відношення» печатку не ставлять, а ставлять «штамп», - вимовляв мені чиновник.

Звичай, що одержує мовчазне або спеціальне визнання в міжнародних, міждержавних відносинах, також відіграє більшу роль, наприклад дипломатичний етикет.

Особливою формою права, що існувала й понині існуючої в деяких правових системах, є так звана доктрина (навчання, система знань).


Читайте також:

  1. Автономія в Україні. Конституційно-правовий статус Автономної Республіки Крим
  2. Адміністративно-правовий захист об’єктів інтелектуальної власності
  3. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  4. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав
  5. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав
  6. Адміністративно-правовий статус іноземців та осіб без громадянства.
  7. Адміністративно-правовий статус Кабінету Міністрів України
  8. Адміністративно-правовий статус об'єднань громадян
  9. Адміністративно-правовий статус торговельного підприємства
  10. Акціонерне товариство та його правовий статус
  11. Аналіз аварійних ситуацій (аварій), які характерні для підприємств харчової промисловості
  12. Банківська система України. Правовий статус Національного Банку України




Переглядів: 764

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Форми права в різних правових системах сучасності | Правовий прецедент: поняття, види, умови застосування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.