У Грузії НІЗПЛ є Державний захисник (або Омбудсмен). Омбудсмен – це парламентський орган, який обирається на п’ятирічний строк більшістю голосів членів парламенту. Омбудсмен є підзвітним парламенту і мусить подавати на його розгляд річні звіти.
Омбудсмен наділений широкими повноваженнями, включаючи право безперешкодного доступу до приміщень будь-якого державного органу або підприємства, військових об’єктів, ізоляторів тимчасового тримання та в’язниць. Також він/вона має право на ознайомлення з документами, архівами та будь-якими записами, необхідними для прийняття рішення за отриманою скаргою, а також право опитування будь-якої державної посадової особи, службовця або працівника. Омбудсмен має право призначати експертизи та отримувати експертні висновки, а також право доступу до всіх судових документів цивільних, кримінальних та адміністративних справ (після того, як відповідний суд постановив остаточне рішення у справі). Омбудсмен має повноваження на прийняття рішень за конкретними скаргами, але, окрім цього, широкі інспекційні повноваження. У цілях дотримання положень Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань Омбудсмен діє як Національний превентивний механізм.
На додаток до щорічних звітів Омбудсмен може звертатися до парламенту із законодавчими ініціативами щодо внесення до законів поправок, необхідних для захисту прав та свобод людини. Крім того, він може надавати докази органам кримінального розслідування або дисциплінарним та адміністративним органам стосовно згаданих порушень прав та свобод людини.[83]