Тема 24. ОСОБЛИВОСТІ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ТА ПОКАРАННЯ НЕПОВНОЛІТНІХ.
1. Звільнення від кримінальної відповідальності неповнолітніх.
2. Види покарань, які застосовуються до неповнолітніх, та їх особливості.
3. Звільнення від відбування покарання з випробуванням.
4. Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання.
5. Погашення та зняття судимості.
Методичні вказівки.
Студенти при вивчені даної теми спочатку повинні звернутись до Сімейного кодексу України.
Неповнолітніми вважаються особи, у віці від 14 до 18 років. Малолітніми вважаються особи до досягнення ними 14-річного віку[10]. Особа вважається такою, що досягла певного віку з 0 год. Наступної доби.
Підстави та принципи кримінальної відповідальності неповнолітніх мають свої особливості. У розділі XV Загальної частини КК зосереджені норми, які стосуються особливостей кримінальної відповідальності й покарання неповнолітніх:
- встановлюють більш широкі, ніж щодо дорослих, умови звільнення від кримінальної відповідальності, зокрема, із застосуванням примусових заходів виховного характеру;
- містять певні обмеження щодо суворості застосовуваних заходів кримінально-правового характеру, насамперед, видів і розмірів покарань;
- передбачають м'якші умови для звільнення від кримінального покарання;
- регламентують більш м'які вимоги щодо погашення й зняття судимості.
При призначенні покарання неповнолітньому суд, крім обставин, передбачених у статтях 65-67 КК, враховує умови його життя та виховання, вплив дорослих, рівень розвитку та інші особливості особи неповнолітнього. При призначенні покарання неповнолітньому за сукупністю злочинів або вироків остаточне покарання у виді позбавлення волі не може перевищувати п'ятнадцяти років (ст. 103 КК).