Одним із завдань соціального партнерства є пошук компромісних рішень і розв'язання проблем мирним шляхом, узгодження особистих та колективних інтересів.
Це завдання досягається за допомогою таких основних форм:
•проведення спільних консультацій щодо регулювання соціально-трудових відносин;
•ведення колективних переговорів з укладення колективнихдоговорів і угод;
•розгляд і вирішення розбіжностей, що можуть виникатиміж соціальними партнерами, та колективних трудових спорів(конфліктів);
•участь працівників в управлінні організацією.
Ці форми соціального партнерства здійснюються на основі взаємної поваги і довіри соціальних партнерів, їх рівноправності, всеохоплюючого характеру соціального партнерства, пріоритетності примирних методів і процедур у проведенні переговорів і консультацій, недопущення погіршення домовленостей, досягнутих на попередньому рівні соціальних договорів (угод), обов'язковості виконання досягнутих домовленостей, відповідальності соціальних партнерів за виконання прийнятих ними рішень і досягнутих домовленостей. В Україні прийнято кілька нормативно-правових актів, які розкривають зміст форм соціального партнерства. Основними є закони України "Про колективні договори і угоди", "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", а такожзакони України від 3 березня 1998 р. "Про порядок вирішенняколективних трудових спорів (конфліктів)", від 24 травня 2001 р."Про організації роботодавців". Окремі питання участі працівників в управління організацією відображені у Господарськомукодексі України. У додатку № 4 до Генеральної угоди, укладеної19 квітня 2004 р. між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб'єднаннями на 2004—2005 роки, передбачено порядок здійснення соціального діалогу, що визначає предмет та механізм проведення консультацій, переговорів, узгоджувальних нарад, робочих зустрічей та засідань відповідних тристоронніх органів соціального партнерства.Проте існує необхідність прийняття закону, який у комплексі визначив би поняття, засади, суб'єкти, види та форми соціального партнерства.