М.А. Котик один з перших висунув гіпотезу про те, що крім конкретної безпеки при виробничій діяльності, якою займається охорона праці, є загальні психологічні проблеми, притаманні всій людській життєдіяльності в умовах небезпеки. Тому актуальним є виявлення закономірностей діяльності людини в умовах небезпеки для перетворення цієї діяльності в безпечну. Причому безпечну не тільки у відношенні до фізичних небезпек, але і з погляду соціальних небезпек (покарання, втрати авторитету, поваги, гідності тощо), а також духовних небезпек - переживань з приводу зроблених помилок, нанесення комусь шкоди, очікування небезпеки чи проблем. При цьому інструментарій психологічної науки незамінний як в дослідженні безпеки життєдіяльності людини, так і при формуванні концепції безпеки. Тому на стику безпекознавства та психології виникла нова галузь знань психологія безпеки.
Психологія безпеки - це галузь психологічної науки, що вивчає психологічні причини нещасних випадків, які виникають у процесі різних видів діяльності людини.
Об'єктом психології безпеки є різні види діяльності людини, пов'язані з небезпекою.
Предметом є:
- психічні процеси, що виникають унаслідок діяльності людини та впливають на її безпеку;
- психічні стани людини, що даються взнаки на безпеці її життєдіяльності;
- властивості особистості, що відбиваються на безпеці її життєдіяльності. Отримані результати психологічних досліджень мають визначальний вплив на
формування культури безпеки.
Культура безпеки - сукупність способів і прийомів організації, реалізації та поступу безпеки людської життєдіяльності, способів безпечного людського буття.