МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Навчальна програма курсу. ЛітератураЗаліковий модуль 1.
Тема 1. ПОЛІТИКА ЯК СОЦІАЛЬНЕ ЯВИЩЕ. ПОЛІТОЛОГІЯ ЯК НАУКА Закономірності процесу політизації суспільства. Труднощі і перспективи політизації в Україні. Вихід інтересу до політики на рівень особистості. Основні підходи до політики: класовий, абстрактно-державний, біхевіоралістичний, політика в людському вимірі. Системотворчі фактори політики: політичні інтереси, політична свідомість, політичні дії, політичні відносини, політичні інститути, громадянське життя суспільства. Зародження і розвиток політичної думки в історії людства.Ставлення до політики як науки в різні епохи та у різних країнах. Закономірність появи політології в системі суспільствознавства: зв'язок з іншими предметами і своєрідність. Психологія та політологія. Методи вивчення: діалектичний, системний, порівняльний, біхевіоралістичний, діяльнісний, дослідницький. Функції: пізнавальна, світоглядна, прикладна, прогностична. Молодість науки і предмета в Україні і пов'язані з цим труднощі становлення. Тема ІІ. СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ В ІСТОРІЇ ЛЮДСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ Зародження й основні етапи розвитку політичного життя. Основні тенденції в історії розвитку політичних вчень. Політична думка Стародавнього Сходу (Конфуцій, Лао Цзи). Становлення Західної версії політики ( Платон, Аристотель, Цицерон). Середньовічне бачення політики у творах Т.Аквінського, Аврелія Августіна, М.Падуанського, Н.Макіавелі. Наука про політику в період зародження і розвитку буржуазного суспільства. Роль теорій природного права і суспільної угоди в обґрунтуванні соціально-політичних вчень епохи. Політико-правові доктрини Т.Гоббса, Д.Локка, Ш.Л.Монтеск'є, Ж.Ж.Руссо, Т.Джефферсона.Зародження і розвиток основних ідеологічних концепцій. Лібералізм, консерватизм, соціалізм, комунізм. Позитивізм О.Конта. Зародження сучасної політичної науки. Теорії політичного элітизму (В.Парето, Г.Моска, Р.Міхельс). М.Вебер і його внесок у розвиток політичної науки. Подальше поглиблення і розвиток політичної науки Г.Лассуелом, Ч.Меріамом, Т.Парсонсом, Е.Фроммом, Г.Алмондом, С.Вербою, Д.Ротшильдом, З.Бжезинським, Е.Смітом. Політична думка в Україні. Перша Конституція Україні П.Орлика. Політико-правові погляди М.Драгоманова, Н.Костомарова, П.Куліша, М.Грушевського, М.Міхновського, Д.Донцова. Специфіка розвитку української політичної науки в 90-х роках XX- поч. ХХІ століття.
Тема ІІІ. ІНДИВІД (ОСОБИСТІСТЬ) ЯК СУБ'ЄКТ І ОБ'ЄКТ ПОЛІТИКИ Поняття: «особистість», «суб'єкт», «об'єкт», «актор», «агент». Генеза поглядів на проблему особистості як первинного елемента політики від Стародавнього світу до сучасності. Класифікація учасників політики, їх діалектика. Політичне відчуження особистості та його причини. Сутність і особливості політичної, економічної та духовної емансипації людини. Поняття «політична соціалізація» (Ф.Гіддингс, Г.Тард), її етапи, засоби і функції. Ресоціалізація. Сім’я, школа, релігія та церква, ЗМІ, політичні партії як агенти соціалізації. Гармонійний, плюралістичний, гегемоністський, конфліктний типи політичної соціалізації. Політична участь та її мотивація. Класифікація типів участі особистості в політиці М.Вебера, Є.В’ятра. Поняття: «політична роль» і «політичний статус». Основні рівні, форми та чинники участі особистості в політичних процесах .
Тема ІУ. ПОЛІТИЧНЕ ЛІДЕРСТВО ТА ПОЛІТИЧНА ЕЛІТА. Основні концепції політичного лідерства. Традиційне, раціонально-легальне та харизматичне лідерство за М.Вебером. Авторитарний і демократичний стилі політичного лідерства, їх особливості. Формальне і неформальне лідерство. Політичні рейтинги. Ознаки та суттєві характеристики політичного лідера. Типології політичного лідерства М.Херманн та інших політологів. Класичні теорії еліт Г.Моски, В.Парето і Р.Міхельса.Умови формування політичної еліти, її горизонтальна і вертикальна циркуляція. Сучасні напрямки концептуалізації еліти: ціннісний, плюралістичний, ліволіберальний. Місце еліти в політичному житті суспільства, її характерні риси. Функції політичної еліти. Державна (правляча) і недержавна частини еліти. Типи еліт за джерелами впливу. Системи рекрутування еліт – гільдій та антрепренерська, їх специфічні риси, переваги та недоліки. Особливості відтворення лідерства і еліти в сучасній Україні Тема У. СОЦІАЛЬНА СТРАТИФІКАЦІЯ І ПОЛІТИКА Сутність соціальної структури та її відтворення в політичній системі. Нижчий, середній і вищий класи у суспільній стратифікації. Історичні форми та теорії соціальної стратифікації.Класичні концепції К.Маркса і М.Вебера. П.Сорокін про багатовимірність соціального простору. Сутність сучасної теорії стратифікації П.Бурдьє. Поєднанняоб’єктивного та суб’єктивного вимірів соціальної дійсності у категорії “габітус”. Головна тенденція та особливості становлення нової соціальної структури в Україні. Негативні прояви (деформації) стратифікації- люмпенізація, поляризація, маргіналізація, бюрократизація суспільства- та їх вплив на політичну диференціацію населення, його ставлення до інститутів влади, політичної системи. Середній клас і його політична роль в суспільстві. Потенціал середнього класу в сучасній Україні.
Тема УІ. ЕТНОНАЦІОНАЛЬНІ ПРОЦЕСИ В ПОЛІТИЧНОМУ Читайте також:
|
||||||||
|