При оцінці фізичного розвитку дітей можна виявити його порушення – відставання у масі, рості, надто високі для віку показники.
Серед порушень фізичного розвитку новонародженихнайчастіше зустрічаютсья велика маса по відношенню до гестаційного віку (понад 90 перцентиль), внутрішньоутробна гіпотрофія (нижче від 10 перцентилі). Внутрішньоутробна гіпотрофія – це хронічний розлад живлення плода, що супроводжується порушенням функціонального стану усіх органів і систем, у першу чергу – нервової, метаболічними розладами. Внутрішньоутробна гіпотрофія виникає при важких захворюваннях матері, фетоплацентарній недостатності, внутрішньоутробному інфікуванні плоду.
Затримка росту у дітей у багатьох випадках є поліетіологічною. Можна виділити наступні причини відставання у рості:
· Ендокринопатії, ураження головного мозку (ураження гіпоталамуса приводить до порушення функції гіпофіза). При порушенні секреції соматотропного гормону виникає гіпофізарний нанізм (пропорційний, без порушень психічного розвитку, відставання у рості починається з 2-3 років), при вродженій гіпофункції щитовидної залози – тиреогенний (характерні відставання у психічному розвитку, надмірна маса тіла), при пологовій травмі, ДЦП – церебральнийнанізм.
· Хромосомні захворювання (синдром Дауна, Шерешевського-Тернера).
· Хронічні захворювання різних органів та систем, які приводять до порушень росту у зв’язку з порушенням гемодинаміки, оксигенації тканин, хронічної інтоксикації (соматогенний нанізм).
· Порушення травлення, всмоктування і засвоєння поживних речовин (муковісцидоз, целіакія)
· хвороби обміну (фенілкетонурія та ін.).
· нераціональне, неповноцінне харчування
· затримка росту на грунті ураження росткової зони кісток
· психосоціальна низькорослості.
Надмірно високий зріст може бути:
· конституційним (гіганти батьки)
· зумовлений підвищеною продукцією соматотропного гормону(найчастіше при аденомі гіпофіза