Генератор плавно регулює напругу U, отже, струм I1 в первинній обмотці трансформатора. За рахунок протікання струму I1 в магнітопроводі створюється магнітне поле, напруженість Н якого пропорційна величині протікаючого струму, тобто Н ~ I1. Цей же струм протікає через вимірювальний опір r0, включений послідовно з обмоткою W1, і створює падіння напруги ∆Ur0, величина якого пропорційна I1, тобто ∆Ur0 ~ I1.
Якщо дві величини, в даному випадку Н і ∆Ur0, порізно пропорційні третьою (I1), то вони чисельно пропорційні один одному. Падіння напруги ∆Ur0 подається на вхід X осцилографа, отже, відхилення променя осцилографа по осі X пропорційно напруженості поля Н в магнітопроводі зразка.
За рахунок протікання струму I1 створюючого магнітне поле напруженістю Н, в магнітопроводі виникає магнітний потік Ф, завдяки якому у вторинній обмотці індукується ЕДС індукції ε. Чисельне значення е визначається співвідношенням
Отже, для того, щоб виділити сигнал у вигляді напруги, пропорційної магнітній індукції В, необхідно проінтегрувати ε за часом. Для цього використовується інтегруючий RC - ланцюг, напруга з якою подається на вісь Y осцилографа.
Таким чином, на входах X і Y осцилографа поступають сигнали (напруги), пропорційні Н і В відповідно. При одночасній подачі напруг на обидва входи на екрані осцилографа створюється нерухоме зображення петлі гістерезису. Східчасто змінюючи напругу генератором, одержують динамічні петлі, у тому числі і граничну петлю гістерезису для досліджуваного зразка.