Приступаючи до з’ясування поставлених питань, пригадаємо, що позитивне право пов’язане з державою. Саме держава причетна до становлення позитивного права, також держава забезпечує непорушність правових норм, використовуючи для цього державний примус, коли йдеться про правопорушення. Тому логічним продовженням попередньої теми є вивчення та засвоєння питань щодо “юридичної відповідальності” як одного з видів “соціальної відповідальності”. Держава має не лише здійснювати роботу щодо усунення причин та передумов виникнення правопорушень, а й протидіяти правопорушенням, переслідуючи правопорушників та притягуючи їх до відповідальності.
Відповідальність як спеціально-юридичне поняття також можна розглядати у двох значеннях: відповідальність у позитивному розумінні і ретроспективна відповідальність.
При підготовці зверніть увагу на те, що не слід зводити юридичну відповідальність виключно до державного примусу, оскільки, крім заходів державно-примусового впливу, юридична відповідальність супроводжується відповідними негативними наслідками, як-то: позбавлення прав, обмеження майнових, особистих інтересів тощо, тобто сукупністю відповідних каральних санкцій. Тому варто розкрити багатогранну природу юридичної відповідальності, її основні ознаки, види, мету та функції, а також визначити підстави притягнення та звільнення від неї, виокремити загальні засади, на основі яких вона застосовується.