Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Психологічні зміни у хворих жінок в гінекологічному стаціонарі

Передменструальний синдром (ПМС) можна розглядати як функціональний розлад центральної нервової системи внаслідок дії несприятливих зовнішніх факторів на тлі вродженої чи набутої лабільності гіпоталамо-гіпофізарно-оваріальної системи, що характеризується різними психоемоційними, вегето-судинними та обмінно-ендокринними порушеннями.

Частота ПМС коливається в межах від 25 до 90%. У віці 19-29 років ця патологія зустрічається у 20% жінок, у 30-39 років - у 47%, після 40 років до 55% жінок з регулярною менструацією страждають ПМС.

Фактори ризику розвитку ПМС: європеоїдна раса; проживання у великих промислових і адміністративних центрах; заняття інтелектуальною працею; пізній репродуктивний вік, наявність проявів ПМС у родичів першої генерації; часті стресові ситуації; часті вагітності або їх відсутність ; викидні і / або аборти в анамнезі; токсикоз вагітних та / або післяпологова депресія в анамнезі, прийом комбінованих оральних контрацептивів; запальні захворювання геніталій або гінекологічні операції в анамнезі, генітальний кандидоз; ЧМТ або нейроінфекції в анамнезі; нейро-ендокринні захворювання, особливо ожиріння; гіподинамія; незбалансоване харчування (недостатність кальцію, калію, мікроелементів, вітамінів групи В і С, поліненасичених жирних кислот, антиоксидантів в харчовому раціоні).

Розглядаються декілька теорій генезу даної патології: гормональна, алергічна, теорія «водної інтоксикації» та ін. Вчені, які висунули теорію психосоматичних порушень, що призводять до розвитку ПМС, вважають, що

соматичним чинникам належить провідна роль, а психологічні – є наслідком

біохімічних змін, що виникають в результаті змін гормонального статусу.

Всього налічується близько 150 симптомів ПМС, що зустрічаються в різних поєднаннях При спробі їх класифікувати в залежності від ураження тієї чи іншої функції або системи організму виділяють наступні симптомокомплекси:

- психоемоційні розлади;

- неврологічні симптоми;

- порушення водно-електролітного балансу;

- гастро-інтестинальні симптоми;

- шкірні прояви;

- кістково-м'язові прояви.

Особистісні та характерологічні якості в першій половині менструального циклу іноді мають тенденцію до загострення. Існує деяка залежність вираженості психовегетативних порушень від особистісних особливостей жінки. Найбільш виражені афективна насиченість скарг і порушення особистісного реагування у емоційно-нестійких особистостей з рисами демонстративності. Досить часто при ПМС зустрічаються іпохондричні симптоми.

В.Д.Менделєвич виділяє наступні психопатологічні симптомокомплекси передменструального синдрому: астенічний, тривожно-депресивний, істеро-іпохондричний, дисфоричний і змішаний. Важливу роль він відводить дисфоричній формі ПМС, яка може стати причиною кримінальної поведінки. У характері жінок з передменструальною дисфорією виявляються такі властивості, як: ригідність, стійкість афектів, деяка експлозивність, педантичність.

Клімактеричний синдром (КС) - своєрідний симптомокомплекс, що характеризується вегето-судинними, нейропсихічними і обмінно-ендокринними порушеннями.

Патологія клімактеричного періоду зустрічається у 55-80% жінок. КС може виникати в пременопаузальном період, з настанням менопаузи, а також протягом 1-5 років після менопаузи.

Виділяють кілька варіантів поведінки при клімактеричному синдромі: байдужу поведінку; пристосування; активне подолання; невротичну поведінку. За даними сучасних дослідників, які вивчали клінічні прояви клімаксу, у жінок у віці 45-54 років з тривалістю захворювання в межах 5 років, розлади психоемоційної сфери виявляються в 78,4% випадків.

Клінічно клімактеричний синдром складається з трьох груп симптомів:

1. вегето-судинні порушення;

2. обмінно-ендокринні порушення;

3. психічні порушення.

Важливими чинниками у розвитку психоемоційних порушень в період клімаксу є психотравми, стреси, особливості соціального статусу, самоповага, життєва задоволеність, якість сексуальних відносин, психічні розлади в анамнезі.

Найбільш часто зустрічаються наступні психічні форми прояву клімактеричного синдрому: істеричні стани, астенічні, депресивні, фобічні, паранойяльні.

Нерідко депресивна симптоматика поєднується або з астенічними скаргами (астено-депресивний синдром) або з тривожними включеннями (тривожно-депресивний синдром). Найчастіше ці розлади не досягають психотичного рівня, супроводжуються соматовегетативними проявами клімактеричного синдрому і в більшості випадків, залежать від їх тяжкості та тривалості.

Серед жінок з психопатологічними проявами клімактеричного синдрому особливу групу складають хворі з надцінними та маячними ідеями, що виникають у період пременопаузи і після менопаузи в особистостей, схильних до надцінних утворень в преморбіді. У більшості хворих відзначаються ідеї ревнощів, рідше зустрічаються ідеї відносин, пов'язані з конфліктними ситуаціями на роботі. У таких жінок з настанням клімактерії спостерігається загострення характерологічних рис, посилення афективної ригідності, підозрілості, вразливості, конфліктності. У цих хворих вегето-судинні прояви клімактеричного синдрому виражені слабо.

Описані психопатологічні синдроми зазвичай спостерігаються в перші роки клімактеричного синдрому. При тривалому перебігу клімактеричного синдрому з наростанням важкості вегето-судинних і обмінних порушень, впливі додаткових психогенних і соматогенних чинників при наявності певних характерологічних особливостей (відчуття тривоги, ригідності, демонстративності і т.д.) до картини вищеописаних станів приєднується іпохондрична симптоматика. Відбувається формування більш складних станів з подальшою трансформацією в іпохондричний розвиток особистості.

 


Читайте також:

  1. IV. Критерій питомої потенціальної енергії деформації формозміни
  2. VI етап. Аналіз варіантів зміни цін конкурентами.
  3. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  4. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  5. Агресія та альтруїзм як психологічні феномени
  6. Адаптаційні зміни в кістковій системі спортсменів
  7. Адаптаційні зміни суглобово-зв'язкового апарату спортсменів різних спеціалізацій.
  8. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  9. Адміністративні зміни кінця 18-19 ст. та утворення нових архівів
  10. Адміністративні, економічні, соціально-психологічні
  11. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  12. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах




Переглядів: 787

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Психологічні особливості жінок у період вагітності і пологів | Особливості психології хворих дітей та людей похилого віку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.