Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Адаптаційні зміни в кістковій системі спортсменів

 

Адаптаційні зміни в кістковій системі спортсменів проходять на різних рівнях її організації: молекулярному, клітинному, тканинному, органному і системному.

На молекулярному рівні в кістковій тканині збільшується синтез білків, мукополісахаридів, ферментів та інших органічних речовин, посилюється відкладення неорганічних речовин, які забезпечують високий ступінь щільності кісткової тканини. Збільшення кількості мукополісахаридів у кістковій тканині знаходиться в прямій залежності від інтенсивності навантаження: чим воно інтенсивніше, тим більша кількість мукополісахаридів визначається в кістках.

На тканинному рівні відмічається підвищена остеонізація кісткової тканини. Е. А. Клебанова зазначає, що на тренування кісткова тканина реагує насамперед утворенням нових остеонів, які є зрілими, диференційованими структурами, що володіють достатнім запасом міцності. Разом із цим відбувається руйнування старих остеонів та утворення великої кількості нових кісткових пластин, більш пружних. Отже, всі клітинні елементи кісткової тканини - остеобласти, остеоцити й остеокласти функціонально взаємопов'язані в процесі її перебудови.

На органному рівні у всіх кістках скелету відмічаються такі адаптаційні зміни:

■ хімічного складу;

■ форми;

■ внутрішньої будови;

■ росту й часу окостеніння.

Хімічний склад кісток під впливом навантажень дещо змінюється в бік збільшення вмісту неорганічних речовин (кальцію, фосфору). Переважання мінерального компоненту супроводжується збільшенням щільності кісткової тканини до 1,55г/см3.

Форма кісток скелета значно змінюється у зв'язку з підвищеною м'язовою діяльністю. У місцях прикріплення сухожиль м'язів утворюються гребені, горби, шорсткості. Вони тим більші, чим сильніше розвинені м'язи. Так, наприклад, у плавців у зв'язку з гіпертрофією дельтоподібного м'язу збільшується діафіз плечової кістки, хірургічна шийка зглажується; у бігунів спостерігається потовщення великогомілкової кістки в ділянці її горбистості та малогомілкової- в ділянці її головки. Значних змін зазнають хребці. Чотирикутна форма спостерігається переважно в плавців, клиноподібна форма з клином, який звужується допереду - у штангістів, гребців, велосипедистів, а з клином, який звужується дозаду - у борців, які виконують складні прийоми міст у партері.

Морфологічні зміни в будові кісткової системи спортсменів торкаються: а) надкісниці, б) компактної та губчатої речовини і в) кістковомозкової порожнини.

Надкісниця кісток у процесі занять фізичними вправами потовщується внаслідок підвищеної функції її внутрішнього (кістковоутворюючого) шару.

Компактна речовина кісток, як правило, у спортсменів потовщується. Симетричне потовщення компактного шару кісток кінцівок відмічається у плавців, бігунів, штангістів, футболістів. У таких видах спорту, як теніс, метання, де верхні кінцівки людини піддаються різним навантаженням, спостерігаються асиметричні зміни товщини компактного шару кісток. У тенісистів зміни компактного шару відбуваються на правій кінцівці, у фехтувальників робоча гіпертрофія спостерігається переважно на верхній правій кінцівці в плечовій кістці й у ділянці першої п'ястної кістки, а на нижній кінцівці в ділянці горба п'яткової кістки (у зв'язку з випадами й ударами п'яткою в опорну поверхню).

На даний час відомо три види будови губчатої речовини кістки: дрібнокоміркувата, середньокоміркувата і крупнокоміркувата. У людей, які не займаються спортом, губчата речовина епіфізів кісток має периферичну зону з відносно дрібними комірчинами й центральну-з крупнішими.

Великі спортивні навантаження, як правило, приводять до збільшення розмірів комірчин губчатої речовини. Епіфізарні відділи трубчастих кісток набувають більш однорідної крупнокоміркуватої структури вже без розподілу губчатої речовини на периферичну й центральну зони.

Кістково-мозкова порожнина кісток спортсменів у зв'язку з потовщенням компактного шару зменшується. На рентгенограмах вона інколи має вигляд вузької щілини між двома тінями добре розвиненої компактної речовини.

Ріст кісток безпосередньо пов'язаний із процесом окостеніння й триває до тих пір, поки не утворяться синостози в ділянці епіфізарних хрящів. Ростова зона, як правило, мало реагує на навантаження, хоча при певному дозуванні динамічного навантаження розміри сегментів кінцівок дещо збільшуються, а при навантаженнях переважно статичного характеру можливе деяке вкорочення кісток.

Розглядаючи кісткову систему на рівні цілісного організму, можна констатувати, що під впливом регулярних фізичних навантажень оптимального характеру всі адаптаційні зміни в ній протікають як сприятливі, прогресивні і мають характер гіпертрофії. Рентгенологічно робоча гіпертрофія кісток у юних спортсменів відмічається через 6-7 місяців після початку тренувань, а в спортсменів середнього й старшого віку - через 1-1,5 роки. Загальні адаптаційні зміни відбуваються у всіх кістках скелету, а локальні - у найбільш навантажених його відділах. При припиненні фізичного навантаження спостерігається зворотний розвиток робочої гіпертрофії.

Надмірні фізичні навантаження діють пригнічуюче на кісткову систему і призводять до затримки росту кісток, декальцифікації, зменшення міцності.

Отже, встановлено залежність морфофункціонального стану кісткової тканини від рухової активності організму. Зміни, які спостерігаються у кістковій системі спортсменів відображають морфофункціональну перебудову, зумовлену прогресивними зрушеннями в організації опорно-рухового апарату під впливом специфічної спортивної діяльності.


Читайте також:

  1. D – моделювання в графічній системі КОМПАС
  2. IV. Критерій питомої потенціальної енергії деформації формозміни
  3. VI етап. Аналіз варіантів зміни цін конкурентами.
  4. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  5. А. Без зміни хазяїна та ендогенної агломерації
  6. Адаптаційні зміни суглобово-зв'язкового апарату спортсменів різних спеціалізацій.
  7. АДАПТАЦІЙНІ РЕАКЦІЇ М'ЯЗОВОЇ СИСТЕМИ
  8. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  9. Адаптація функціональних систем організму спортсменів
  10. Адміністративні зміни кінця 18-19 ст. та утворення нових архівів
  11. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах




Переглядів: 3569

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структурні зміни в кістковій системі під виливом фізичних навантажень | Структурні зміни суглобово-зв'язкового апарату спортсменів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.