Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Дуалізм і монізм: Р. Декарт, Б. Спіноза

 

Французький філософ Рене Декарт (1596-1650) – видатний мислитель Нового часу. Його філософські роботи присвячені в основному методологічній проблематиці (“Міркування про метод”, “Початки філософії”).

Створена Декартом аналітична геометрія стала поворотним пунктом в розвитку математики. Внесок Декарта в розвиток математики, оптики, механіки, фізіології ставить його в ряд великих дослідників XVII віку.

У історії нової філософії Декарту належить особливе місце як творцеві дуалістичної філософії. Він спробував створити філософську систему на основі визнання двох самостійних субстанціональних початків: матерії і духу, тіла і душі. Представляючи світ як витвір Бога, Декарт заперечує єдність світу і стверджує, що він складається з двох самостійних незалежних субстанцій: духовної і матеріальної. Таким чином, єдиний світ Декарт розчленував на дві незалежні один від одного частини, визначивши кожну з них як самостійну субстанцію. Невід’ємною, властивістю, або атрибутом матеріальної, тілесної субстанції, він вважав протяг, атрибут духовної субстанції – мислення.

Згідно з вченням Декарта, людина являє собою лише механічне з’єднання духовної і матеріальної субстанцій, душі і тіла. Рухи людського організму залежать від його тіла, а думки пов’язані лише з душею. Існуючі дві незалежні одна від одної самостійні субстанції в розумінні Декарта не виступають як довершені субстанції. У “Початках філософії” він визначає субстанцію як таку річ, яка в своєму існуванні потребує тільки самої себе. Тому довершеною субстанцією виступає лише Бог, він існує “сам з себе”, він є причина “самого себе”. Світ же, створений (Богом), Декарт розділив на два роди самостійних субстанцій, не пов’язаних один з одним. Дуалізм, пронизуючи все вчення Декарта, отримав свій вияв у відділенні фізики від метафізики (філософії).

У філософії він стає на позиції дуалізму, тобто визнання двох субстанцій. Обравши початковим пунктом філософії не буття, а мислення, Декарт схиляється до ідеалізму.

У фізиці і фізіології Декарта виражається матеріалістична тенденція. Тут матерія з’являється єдиною субстанцією, єдиною основою буття і пізнання.

У фізиці Декарт, розглядаючи проблеми матерії і руху, намагається з механістичних позицій представити загальну систему природи. Під матерією він розуміє все, що має об’єм, займає певну частину простору. Матерію Декарт наділяє механічними і геометричними властивостями Вона складається з нескінченно ділимих окремих часток, відмінних величиною, фігурою і напрямом механічного руху. Декарт позбавив матерію якісного різноманіття, звівши все різноманіття руху матерії лише до механічного руху. А такі якості, як запах, колір, теплота і т.п., він вважав не якостями предметів, тіл, а тільки людськими відчуттями.

Декарт не визнавав якісної відмінності між неорганічними і органічними явищами. Тварини в його розумінні – це свого роду машини.

Людину Декарт також представляв як своєрідний механізм. Різниця полягала лише в тому, що в людині виступають дві субстанції – тілесна і духовна, і ще в тому, що у людини є природжені ідеї, а у тварини вони відсутні.

Наділивши матерію лише атрибутом протягу і трактуючи рух матерії як переміщення її часток в просторі, Декарт вимушений був визнати деяку першооснову світу, першопричину, як джерело руху. Такою першоосновою він вважав Бога, що створив матерію разом з рухом і спокоєм.

Механічне розуміння руху і матерії супроводилося у Декарта цінним висновком про закон збереження кількості руху.

Дуалізм визначив у Декарта теорію пізнання, а також вчення про метод. Розвиваючи раціоналізм, він вважав, що в акті пізнання розум людини не потребує чуттєвих речей, бо істинність знань знаходиться в самому розумі, в уявленнях, що осягаються розумом і поняттями. З метою виправдання вчення про розум як головне і єдине джерело знань, він вимушений був визнати, що нематеріальна, тобто духовна субстанція несе в собі спочатку природжені ідеї, такі, як ідея Бога, і духовні субстанції, ідеї матеріальної субстанції, ідеї чисел, фігур, різних геометричних аксіом і т.д. Життєвий досвід людей в цьому випадку не має ніякого значення, лише підтверджує факт їх природженості.

Розробляючи природничі науки, Декарт прийшов до висновку, що досягнуті успіхи цих наук зобов’язані застосуванню математичного, геометричного методу. Перебільшуючи роль даного методу, він представляв його як єдино загальний метод пізнання. Тому дослідження у всіх науках, включаючи філософію, потрібно починати з пошуку самоочевидних, ясних, і внаслідок цьог істинних положень, не потребуючих почуттєвого матеріалу і логічних доказів. Такі положення, вважав філософ, повинні бути безпосередньо, самоочевидно істинними, подібно аксіомам евклідової геометрії. І джерело, і критерій істинності знань він вміщував в розумі людини

Затвердивши як початок пізнання так звану інтелектуальну інтуїцію, не потребуючу свідчення почуттів, досвіду, Декарт вважав, що єдиним методом пізнання може виступати дедукція. Як і Бекон, він сумнівається в істинності того, що вважалося безперечним знанням. Ні результати відчуттів, ні результати міркувань не дають правдивого знання. Тому починати треба з методологічного сумніву. Але яким би загальним воно не було, є в пізнанні і те, що подальшому сумніву не підлягає. У будь-якому випадку акт сумніву завжди залишається, існує. Можна сумніватися у всьому: в існуванні Землі, власного тіла і т.д. крім існування самого сумніву. Сумнів же є акт мислення, що вагається. Як мисляча істота я не привид, я існую. Я мислю, отже, я існую.

У цьому випадку, Декарт зазделегідь упевнений, що існує достовірне пізнання, і він шукає до нього правильний шлях. Точка зору Декарта полягає не в тому, що мислення породжує буття мого тіла, а в тому, що буття мислення більш достовірне, ніж буття тіла, природи і т.д. Виходячи з акту мислення, намагається довести необхідність правильного пізнання буття.

Як вже відмічалося, Декарт визнає не тільки матеріальну і духовну субстанцію, але і більш довершену субстанцію Бога, що підноситься над нами. По Декарту, людина є результат і дія першопричини, тобто результат і дія вседосконалого Бога. Тому, вважає філософ, виключається, щоб він обманював свою дію, тобто нас. Чуттєво світ, що сприймається нами, також реальний і достовірний, оскільки можливість його пізнання зумовлена Богом. Задача полягає в тому, щоб пізнавальні здібності використовувалися правильно, виключали можливі помилки.

Істинність пізнання, вважає Декарт, витікає також з існування природжених ідей. Природжені ідеї – це ще не готові істини, а нахил розуму. Тому в пізнанні головна роль належить розуму, а не відчуттям. Так стверджує Декарт свій раціоналізм, доводячи першість і незалежність розуму від чуттєвих даних досвіду. Розум неминуче досягне істинного знання, якщо буде виходити з достовірного методу.

На основі свого раціоналізму Декарт створює вчення про метод, в якому сформульовані чотири правила:

1) ясність і виразність пізнання, що не викликає ніяких сумнівів;

2) розділяти всяке питання, що досліджується на стільки частин, скільки потрібно для кращого його розуміння;

3) мислити по порядку, починаючи з речей найбільш простих і поступово підіймаючись до самих складних;

4) повнота пізнання – не можна упускати нічого істотного. Абсолютувавши роль в пізнанні, Декарт вважав, що за допомогою дедуктивного методу можна логічно вивести всі знання про світ. Він виходив з факту існування думки і приходив до визнання існування людини, до його тілесності, а потім і до реальності усього фізичного світу. Не заперечуючи повністю значення даних почуттів і досвіду в пізнанні, він вбачав в них лише додатковий спосіб підтвердження знань, отриманих головним чином шляхом розуму і дедукції.

Філософія Бенедикта Спінози (1632-1677) – одне із значних вчень XVII віку. Народився Спіноза в Амстердамі в багатій єврейській сім’ї. Батьки намагалися підготувати його для кар’єри богослова, але знайомство з філософією і науковими ідеями Декарта не дозволили зв’язати йому свою долю з релігією. Він був відлучений від єврейської общини і все інше життя займався шліфуванням лінз для телескопів, заробляючи таким чином кошти для існування. У вільний час він обдумував і створював свої філософські праці. Зміст і нові принципи своєї філософії він прагнув викладати в суворій формі геометричних аксіом і теорем, вважаючи геометрію зразком достовірності і наукового доказу. Спіноза встиг завершити дві великі роботи: “Богословсько-політичний трактат” і “Етику”. У своєму головному творі – “Етиці” він критикує дуалізм Декарта і розробляє моністичне вчення про матеріальність світу. Зі слів Спінози, не може бути двох субстанцій в природі речей, не може бути одна субстанція причиною іншою. Субстанція у вченні Спінози є початковим пунктом його філософії. Субстанція визначає природу, яка володіє “абсолютно нескінченною здатністю існування” і не потребує сторонніх причин свого буття. Тільки природа, або субстанція існує необхідно, вона є причина самої себе. Поза субстанцією, поза природою, яку Спіноза називає Богом, не має ніяких інших причин. Називаючи “природу”, що твориться Богом, ототожнюючи природу і Бога, Спіноза розчиняє Бога в природі, виражає свої матеріалістичні і атеїстичні погляди в формі пантеїзму (вчення, що ототожнює Бога з природою): природа є причина, і наслідок, суть і існування; вона вічна і нескінченна. Визначивши природу як субстанцію, яка є причиною самої себе, вічне буття якої витікає з її суті, Спіноза знімає питання про витвір природи і про Бога як її творця. Природа – вічна у часі і нескінченна в просторі.

Природа як субстанція, відмічав Спіноза, виявляє себе в атрибутах, вічних, корінних, невід’ємних властивостях. Субстанція – нескінченна, тому атрибутів у неї нескінченна безліч. Але людина з цієї безлічі пізнає два: протяжність і мислення. Субстанція, на думку Спінози, немислима поза своїми атрибутами, протяжність і мислення складають незмінні форми буття субстанції, невіддільні від неї і є виявом її суті.

У своєму вченні Спіноза визначав атрибути як незмінні вічні властивості субстанції. Таке розуміння направлене проти дуалізму Декарта, згідно з яким протяг і мислення з’являються як атрибути двох субстанцій. У Спінози субстанція єдина – це природа, яку він називає Богом. Її неподільні властивості, протяжність і мислення не виникають і не зникають, вони вічні. Так, мислення ніколи не виникає і ніколи не зникає, воно вічне і властиве в різній мірі всім речам, тілам і т.п. від каменя до людини. У вченні про мислення Спіноза виступає як гілозоїст, він одуховторює природу, матерію.

Від субстанції з її атрибутами необхідно відрізняти окремі речі, які кінцеві і знаходяться в постійній зміні. Всю сукупність окремих кінцевих речей Спіноза називає модусами. Якщо субстанція єдина і в своєму існуванні не потребує нічого іншого, існує сама по собі, то модусів існує нескінченна безліч, і в своєму існуванні вони потребують іншого, зумовлені причиною іншого. Оскільки субстанція незмінна, вона нерухома. Природа, субстанція, взята загалом, покоїться. Світ модусів, кожний з яких має свою причину в іншому, схильний до зміни, знаходиться в безперестанному русі і кінцевий. Рух, стверджував Спіноза, знаходить свою основу і джерело в субстанції, але здійснюється лише в одиничних, тимчасових, кінцевих речах, кінцевих модусах субстанції. Субстанція вічна і незмінна, а тому позбавлена руху. Рух не є атрибутом субстанції. Внаслідок того, що субстанція вічна, позбавлена руху, вона не має ніякого відношення до часу, оскільки у вічності немає ні раніше, ні після. Рух і час властиві лише кінцевим модусам, окремим речам. Рух як вічний і нескінченний модус, а разом з ним і спокій, за твердженням Спінози, виступають зв’язуючими моментами між незмінною, нерухомою субстанцією і мінливими одиничними речами.

Таке тлумачення зв’язку між субстанцією і одиничними речами знайшло своє відображення і в зіставленні імманентної і зовнішньої причинності. Імманентна причинність, вважав Спіноза, властива субстанції, оскільки вона є причина самої себе і причина всієї сукупності модусів. Зовнішня причинність характерна для одиничного модуса, оскільки вона не відбувається з необхідності його суті, а визначається зовнішньою причиною, причиною іншого кінцевого модуса.

Внаслідок того, що існування кінцевих модусів (речей) визначається своїм джерелом, причиною, т. е. виробляючою субстанцією, Спіноза стверджував абсолютне панування необхідності в світі і заперечував наявність всякої об’єктивної випадковості. Він вважав, що люди тому називають щось випадковим, що вони не знають причин його виникнення і існування; доводив, що субстанція (як внутрішня причина) створила загалом речі таким способом і в такому порядку, в якому вони є, і якось інакше вони вже не можуть бути.

Світ кінцевих речей відрізняється від єдиної субстанції тим, що їх причина, їх суть не полягає в них, а залежить інших кінцевих речей, тому кожна з них може бути випадковою. Таким чином, по відношенню до одиничних речей Спіноза абсолютну необхідність доповнює випадковістю

У вченні про пізнання Спіноза розвиває раціоналізм. Чуттєве пізнання він визначає як недостатнє, смутне, неістинне. Воно, головним чином, відображає стан нашого тіла, а не пізнання речі і тому здібно дати лише поверхневі уявлення про властивості одиничних речей. Чуттєве пізнання являє собою нижчий рівень знання.

Істинне пізнання повинно засновуватися на розумі, так зв’язок ідей в розумі, на думку Спінози, відповідає порядку і зв’язку речей в самому світі. Критерієм істинності він вважав ясність, виразність, самоочевидність логічного мислення. Розум незалежний від почуттєвого досвіду, він творить ідеї про речі і сам визначає їх істинність або помилковість. Вищим родом знання, згідно з вченням Спінози, є знання, що відкриваються інтуїцією, тобто безпосередні споглядання розуму. Завдяки інтуїції людина осягає поняття субстанції незалежно від чуттєвого і розсудливого пізнання.

Загалом, Спіноза все пізнання поділив на два вигляди: чуттєве і раціональне, які він протиставив один одному.

У відповідності зі своєю гносеологією Спіноза виробив вчення необхідності і свободи. У мірі і глибині пізнання необхідності він бачив міру свободи волі людей. Чим глибше пізнання речі і різні явища в їх необхідності, в їх об’єктивній причинності, тим більшу владу над ними набувають люди. Свобода виражається в поведінці, заснованій на пізнанні необхідності.

Велику роль Спіноза зіграв в розвитку атеїстичних ідей. Свої погляди з цієї проблеми він виклав в “Богословсько-політичному трактаті”. Головний засіб подолання релігійних поглядів він бачив в освіті людей, в поширенні знань про природу.

Найважливішою заслугою філософії Спінози було прагнення пояснення світу виходячи з нього самого.


Читайте також:

  1. Анархізм заперечує державу і владу взагалі, велику приватну власність при допущенні дрібної, проголошує крайній індивідуалізм, нічим не обмежену свободу.
  2. Барух (Бенедикт) Спіноза.
  3. Індивідуалізм та прагматизм як характерні риси буржуазної моралі. Вплив буржуазної моралі на становлення та розвиток капіталізму.
  4. Корпускулярно-хвильовий дуалізм нанооб'єктів
  5. Р. Декарт, Б. Спіноза, Г. Лейбніц).
  6. Рене Декарт (1596 -1650) - філософ, математик, фізик, механік, фізіолог. Основна риса філософського світогляду Декарта - дуалізм.




Переглядів: 6549

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Вплив природи на суспільство | Філософія Г. Лейбніца

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.