Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ЗАХВОРЮВАННЯ, ЩО ЗУМОВЛЕНІ ДІЄЮ ГЕПАТОТРОПНИХ РЕЧОВИН

Серед хімічних речовин виділяють групу гепатотропних отрут, інтоксикація якими приводить до ураження печінки. До їх числа відносяться хлоровані вуглеводні (чотирихлористий вуглець, дихлоретан, тетрахлоретан і ін.), бензол і його похідні (анілін, тринітротолуол, стирол та ін.) деякі пестициди (ртуть, хлор- і фосфорорганічні сполуки). Печінковий синдром спостерігається при дії деяких металів і металоїдів (свинець, миш'як, фтор та ін.), мономерів, що використовуються для отримання полімерних матеріалів (нітрил акрилової кислоти, диметилформамід та ін.)

Інтоксикації перерахованими сполуками зустрічаються при їх виробництві або застосуванні в якості як розчинників, початкових продуктів для виготовлення ароматичних сполук, органічних фарбників в різних галузях промисловості, в сільському господарстві.

Патогенез.Гепатит будь-якої етіології (вірусної, токсичної) завжди супроводжується порушенням структури і функцій печінки, оскільки гепатоцити є мішенню для будь-яких гепатотропних агентів.

Хімічна речовина безпосередньо діє на печінкову клітину, її ендоплазматичну мережу і мембрани ендоплазматичного ретикулуму гепатоцитів, що супроводжується порушенням проникності мембран з виходом в кров ферментів і зменшенням синтезу білку. Для вірусних гепатитів характерні запально-некротичні зміни, а для токсичних – жирова дистрофія печінкової тканини. Крім того, є і зворотний зв'язок: причини, що приводять до розвитку стеатозу, нерідко можуть викликати запалення і некроз печінкової тканини, найчастіше ці явища поєднуються з дрібнокрапельним ожирінням. Має значення і алергічний механізм розвитку токсичного гепатиту.

Клініка. По своєму перебігу токсичні гепатити можуть бути гострими і хронічними. Гостре ураження печінки розвивається на 2—5-у добу після інтоксикації і характеризується збільшенням печінки, больовими відчуттями під час пальпації, наростаючою жовтяницею. Ступінь вираженості цих змін залежить від важкості інтоксикації. Характерні значне підвищення активності ферментів сироватки крові: аланін- і аспартатамінстрансферази, лактатдегідрогенази, фруктозомонофосфатальдолази; гіпербілірубінемія з переважанням фракції білірубінглюкуроніду, а також уробілінурія і жовчні пігменти в сечі. У важких випадках гіпопротеїнемія з гипоальбумінемією, знижена кількість β-ліпопротеїдів і фосфоліпідів в крові. Однією з ознак печінкової недостатності є геморагічний синдром — від мікрогематурії до масивних кровотеч.

У розвитку і перебігу гострих професійних гепатитів на відміну від вірусних гепатитів виявляється низка особливостей, що мають диференціально-діагностичне значення. Так, для гострих токсичних гепатитів характерні відсутність спленомегалії, лейкопенії, менша вираженість диспепсичних розладів. Крім того, гострий професійний гепатит протікає на фоні інших клінічних проявів, характерних для тієї або іншої інтоксикації. Своєчасне лікування зазвичай приводить до досить швидкого одужання (через 2—4 тиж.) з відновленням функції печінки.

Клінічна картина хронічного токсичного гепатиту вельми мізерна. Хворі скаржаться на зниження апетиту, гіркоту в роті, тупий біль в правому підребер'ї, що посилюється після гострої і жирної їжі, нестійкий стілець. Біль в правому підребер'ї може носити нападоподібний характер з іррадіацією в праву лопатку і руку. Виявляється іктеричність склер, рідше жовтяничність шкірних покривів, помірне збільшення печінки, больові відчуття під час пальпації, позитивні симптоми роздратування жовчного міхура. Спостерігається дискінезія жовчного міхура; помірна гіпербілірубінемія за рахунок збільшення фракції вільного білірубіну при легких формах гепатиту, а при виражених — за рахунок білірубінглюкуроніду або обох його фракцій; помірне підвищення активності ферментів в крові, у тому числі фруктозомонофосфатальдолази. Змінюється білковий спектр сироватки крові за рахунок помірної гіпоальбумінемії і гіпергаммаглобулінемії. Перебіг хронічного токсичного гепатиту зазвичай доброякісний, і після усунення шкідливого чинника можливе повне одужання, проте в деяких випадках виявляється розвиток цирозу печінки.

Діагностика професійного токсичного гепатиту здійснюється з урахуванням інших симптомів і синдромів, характерних для тієї або іншої інтоксикації.

Лікуванняпроводять в стаціонарі. Під час проникнення отрути всередину — промивання шлунку (10—15 л води) з подальшим введенням 150 мл вазелінового масла або 30—50 г сольового проносного. У першу добу після отруєння показано поєднання методів форсованого діурезу з використанням діуретиків (сечовина, манітол, фуросемид). За наявності симптомів інтоксикації — гемодіаліз або заміщення крові. Ліпотропні засоби — внутрішньовенно краплинно 30 мл 20% розчину холіну хлориду разом з 600 мл 5% розчину глюкози, вітаміни групи В, вітамін Е внутрішньом'язово по 1 мл 4—6 разів на добу, трасилол, контрикал, кокарбоксилаза, глутамінова кислота, антибіотики. Симптоматична терапія.
При хронічному токсичному ураженні печінки легкого ступеню—лікувальне харчування, вітамінотерапія, жовчогінні засоби, дуоденальне зондування. Вливання в/в глюкози, ліпотропні засоби (холіну хлорид, метіонін, липамід). Лікування в амбулаторних умовах. При виражених формах або загостренні хронічного гепатиту застосовують сирепар, прогепар, гепалон. Лікування в стаціонарі. Санаторно-курортне лікування: Моршин, Трускавець.
Питання ЛТЕ. Прогноз сприятливий. Працездатність визначається важкістю інтоксикації, залишковими явищами, віком, професією хворого і умовами праці. За наявності ознак інвалідності – направлення на МСЕК.


ЗАХВОРЮВАННЯ, ЩО ЗУМОВЛЕНІ ДІЄЮ НИРКОВИХ ОТРУТ

Цю групу захворювань складають токсичні нефропатії—ураження нирок, викликані хімічними речовинами, важкими металами і їх сполуками (ртуть, свинець, кадмій, літій, вісмут та ін.), органічними розчинниками (чотирихлористий вуглець, дихлоретан, етилгліколь), гемолітичними отрутами (миш'яковистий водень, фенілгідразин, метгемоглобіноутворювачі).

Патогенез: пряма токсична дія на тканину нирки і розлад ниркового кровотоку на тлі порушення загального кровообігу. Можливий і імунологічний (токсико-алергіичний) механізм пошкодження нирок.

Клініка. Ураження нирок є одним з неспецифічних синдромів гострих і хронічних інтоксикацій. Проте при ряді гострих інтоксикацій токсична нефропатія може грати домінуючу роль в клінічній картині, а при хронічному отруєнні кадмієм ураження нирок займає провідне місце в клініці інтоксикації. Токсичне ураження нирок виявляється гострою нирковою недостатністю (ГНН), хронічною тубулоінтерстиціальною нефропатією, гострим і хронічним гломерулонефритом. При гемоглобінурійному нефрозі — одній з форм ГНН, обумовленою інтоксикацією гемолітичними отрутами - спостерігаються гемоглобінурія, протеїнурія, олігурія, що переходить у важких випадках в анурію.

Для нефронекрозу (некрозу «виділення»), що викликається сполуками важких металів, характерні виражена олігурія, помірна протеїнурія, мікрогематурія, швидко наростаюча уремія. ГНН спостерігається також при інтоксикаціях гліколями, хлорованими вуглеводнями.

Хронічна тубулоинтерстициальная нефропатія розвивається при хронічних інтоксикаціях солями важких металів і перш за все кадмію. Кадмієва нефропатія виявляється протеїнурією з виділенням низькомолекулярних білків (Р2-мікроглобулінів). Можливий розвиток повільно прогресуючої анемії. Підвищення в сечі кількості мікроглобулинів служить ранньою ознакою інтоксикації кадмієм.

Однією з форм професійних уражень сечовивідних шляхів є доброякісні пухлини сечового міхура (папіломи) з подальшою трансформацією в рак (ароматичні аміносполуки—бензидин).

Лікування. Основний принцип лікування ОПП — боротьба з шоком і порушенням гемодинаміки, видалення нефротоксичного агента з організму. Токсична нефропатія при хронічних професійних інтоксикаціях не вимагає спеціальних лікувальних заходів.

Питання ЛТЕ. Прогноз залежить від форми токсичної ОПН. У ряді випадків можливий перехід ГНН в ХНН. За наявності ознак інвалідності – направлення на МСЕК.


Читайте також:

  1. II. За зміною ступенів окиснення елементів, які входять до складу реагуючих речовин
  2. III. Захворювання, які зумовлюють гельмінти, що живуть у воді: (шистосомоз, дракункульоз, або ришта).
  3. IV. Запасні речовини
  4. L2.T4. Транспортування рідких, твердих та газоподібних речовин.
  5. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  6. Абсорбція лікарської речовини в організмі.
  7. Аварії з викидом (загрозою викиду) сильнодіючих отруйних речовин на об'єктах економіки.
  8. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  9. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  10. Аварії з викидом радіоактивних речовин у навколишнє середовище
  11. Аварії з викидом сильнодіючих отруйних речовин (СДОР)
  12. Аварії з витоком сильнодіючих отруйних речовин




Переглядів: 483

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ГЕМАТОЛОГІЧНІ СИНДРОМИ | ПРОФЕСІЙНІ НОВОУТВОРЕННЯ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.