Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація рахунків за призначенням і структурою

За призначенням і структурою рахунки бухгалтерського обліку групуються залежно від їх обліково-технічних якостей, тобто як саме обліковуються ті або інші засоби, їх джерела та господарські процеси на рахунках, що відображається на дебеті, кредиті рахунка, що характеризує залишок відповідного рахунка. Таке групування дозволяє визначити порядок обліку господарських операцій на рахунках, забезпечує чітку уяву про показники діяльності підприємства.

Рахунки бухгалтерського обліку за призначенням і структурою поділяються на такі групи: рахунки основні, регулюючі, операційні, фінансово-результатні і забалансові.

Рахунки основні

Основні рахунки у бухгалтерському обліку використовуються для контролю за наявністю і змінами господарських засобів таджерел їх утворення. Вони називаються основними тому, що об'єкти, які на них обліковуються, тобто господарські засоби та їх джерела, є основою господарської діяльності, і в своїй сукупності характеризують майнове становище підприємства. Ці рахунки за своїми показниками (залишками) служать основою для складання бухгалтерського балансу. Основні рахунки поділяються на: матеріальні, грошові, власного капіталу і розрахункові.

Матеріальні рахунки призначені для обліку наявності і руху (надходження, використання) матеріальних ресурсів підприємства. До них належать рахунки: "Основні засоби", "Нематеріальні активи", "Виробничі запаси", "Малоцінні і швидкозношувані предмети", "Готова продукція", "Товари" та ін.

Спільним для цієї групи рахунків є те, що всі вони — активні. Сальдо мають тільки дебетове, яке показує наявність (залишок) даного виду матеріальних цінностей на звітну дату. Обороти по дебету цих рахунків показують надходження (збільшення) матеріальних ресурсів, а обороти по кредиту — їх зменшення.

Рахунки коштів призначені для обліку грошових коштів. За будовою вони подібні до матеріальних рахунків.

Рахунки власного капіталу використовують для обліку власних джерел засобів. Вони с пасивні.

Рахунки розрахунків призначені для відображення дебіторської і кредиторської заборгованості. Рахунки, на яких обліковують дебіторську заборгованість, є активними, а рахунки, на яких обліковують кредиторську заборгованість — пасивні. Окремі з цих рахунків є активно-пасивними.

Регулюючі рахунки призначені для уточнення оцінки господарських засобів і визначення реальної величини джерел утворення засобів.

Доповнюючі регулюючі рахунки збільшують оцінку засобів або величину джерел. За будовою вони такі ж, як і рахунки, які вони доповнюють.

Операційні рахунки призначені для відображення окремих господарських операцій і процесів, їх поділяють на розподільні, калькуляційні і порівняльні.

Розподільні рахунки, в свою чергу, поділяються на збірно-розподільні та бюджетно-розподільні.

Збірно-розподільні призначені для збирання і розподілу витрат між окремими об'єктами в одному й тому ж звітному періоді. Ці рахунки є активними і в кінці кожного звітного періоду закриваються, тобто вони не мають сальдо.

Бюджетно-розподільні призначені для відображення витрат і доходів та їх розподілу між окремими звітними періодами. Ці рахунки є активні й пасивні.

Калькуляційні рахунки призначені для обліку витрат і визначення собівартості продукції, робіт і послуг. За характером вони є активними.

Порівняльні рахунки використовують для відображення окремих го­сподарських операцій та процесів і виявлення результатів за ними. Ці рахунки є активними. Шляхом порівняння записів за звітний період за дебетом і кредитом цих рахунків визначають результат від певної операції чи процесу. На суму цього результату даний рахунок закривають.

Фінансово-результатні рахунки використовують для відображення фінансових результатів діяльності підприємства за певний період. Ці рахунки є активно-пасивними, оскільки результат може бути позитивним (прибуток) і негативним (збиток).

Основні, регулюючі, операційні та фінансово-результативні рахунки [ обліковують об'єкти, що відображені в балансі підприємства, і вони називаються балансовими рахунками.

Забалансові рахунки призначені для обліку об'єктів, що не є власністю підприємства, але перебувають у його користуванні або мають належати йому. Для них характерна проста форма запису. Тобто ці рахунки не кореспондують між собою і з балансовими рахунками.


Читайте також:

  1. II. Класифікація видатків та кредитування бюджету.
  2. V. Класифікація і внесення поправок
  3. V. Класифікація рахунків
  4. А. Структурно-функціональна класифікація нирок залежно від ступеню злиття окремих нирочок у компактний орган.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Аналітичні процедури внутрішнього аудиту та їх класифікація.
  7. Аудит використання трудових ресурсів і розрахунків з оплати праці
  8. Аудит розрахунків з бюджетами
  9. Аудит розрахунків з оплати праці й за соціальним страхуванням.
  10. Аудит розрахунків з постачальниками і підрядниками
  11. Аудит розрахунків з постачальниками і підрядниками
  12. Аудит розрахунків за відшкодуванням завданих збитків




Переглядів: 1722

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація і план рахунків бухгалтерського обліку | Плав рахунків бухгалтерського обліку, принципи його будови і значення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.