Температура, при якій тиск пари рідини дорівнює зовнішньому тиску, називається температурою кипіння. При цьому показання термометра залишаються сталими. Ця температура залежить від молекулярної маси та будови рідини, від сил притягання молекул та від складу рідини, якщо вона не є чистою речовиною.
Значення температури кипіння може слугувати джерелом правильного судження про природу досліджуваної речовини.
Отже температура кипіння речовини може бути критерієм їх чистоти і важлива при ідентифікації речовин. Різниця температур початку і кінця кипіння для чистих речовин не перевищує 0,50С. Кипіння рідини в широкому діапазоні температури свідчить про наявність суміші рідин.
Хід роботи.Найпростіший прилад для визначення температури кипіння – це звичайний прилад для простої перегонки.
Рідину, температуру якої треба визначити, наливають у кругло донну колбу до 1/4 її об’єму. Кулька термометра повинна бути розташована на невеликій відстані від поверхні рідини. Якщо ж визначають температуру кипіння розчину, кульку термометра занурюють у рідину. Щоб уникнути сильного перегрівання рідини, для нагрівання застосовують відповідні бані. Різниця температур початку і кінця кипіння для чистих речовин, як уже зазначалося, не перевищує 0,5 ОС.
Кипіння рідини в широкому діапазоні температури свідчить про наявність суміші рідин.
Завдання. Замалюйте прилади. Запишіть результати досліду, зробіть висновок.
Питання для контролю знань:
1. Яка температура називається температурою кипіння?
2. Від чого залежить величина температури кипіння?
3. Визначення чистоти речовини за температурою кипіння?
4. Прилад для визначення температури кипіння, порядок роботи з ним?