Тема 3. Право: поняття, сутність, принципи та функції.
Передумови виникнення права. Сутність права. Поняття та ознаки права. Принципи права: поняття та види. Загальносоціальні та спеціально–юридичні принципи права. Верховенство права та закону. Правові аксіоми та правові презумпції.
Загальносоціальні та спеціально–юридичні функції права.
Тема 4. Норми права у системі соціальних норм.
Соціальні норми як регулятори суспільних відносин. Поняття, ознаки та види соціальних норм. Звичаєві, моральні, релігійні, політичні, корпоративні, правові та інші норми, їх поняття та особливості.
Поняття та ознаки норми права. Норма права у системі соціальних норм. Співвідношення норм права з іншими соціальними нормами. Норма права як елемент системи права. Норма права як загальнообов’язковий стандарт поведінки.
Структура норми права. Види гіпотез, диспозицій, санкцій. Класифікація норм права: за суб’єктами правотворчості; за предметом правового регулювання; за функціональним призначенням; за методом правового регулювання; за характером впливу; за дією у просторі; за терміном дії тощо.
Способи викладення правових норм у статтях нормативно–правового акта.
Тема 5. Джерела (форми) права. Правотворчість.
Поняття, ознаки та види джерел (форм) права. Джерела (форми) права: правовий звичай, нормативно–правовий договір, нормативно–правовий акт, юридичний прецедент (судовий та адміністративний), правова доктрина, релігійно–правова норма тощо.
Система нормативно–правових актів України. Закони: їх ознаки і види. Підзаконні нормативно–правові акти: їх ознаки і види. Міжнародні договори, стандарти і принципи як джерела права. Порядок опублікування та набрання чинності нормативно–правових актів. Дія нормативних актів у часі, просторі і за колом осіб.
Поняття, ознаки та загальна характеристика правотворчості. Принципи правотворчості: поняття та види. Поняття та стадії правотворчого процесу. Співвідношення правотворчості та законотворчості. Законотворчий процес у Верховній Раді України та його етапи. Право законодавчої ініціативи. Правотворчість Президента України. Правотворчість Кабінету Міністрів України. Правотворча діяльність центральних органів виконавчої влади. Локальна нормотворчість.