Тема 6. Система права та система законодавства: поняття, зміст та співвідношення.
Поняття системи права. Структура системи права. Загальна характеристика галузей права. Предмет і метод правового регулювання як підстава виділення норм права в окремі галузі права. Приватне і публічне право. Матеріальне і процесуальне право.
Співвідношення норм національного та міжнародного права. Поняття, ознаки та структура системи законодавства. Співвідношення і взаємозв`язок система права і системи законодавства. Характеристика сучасного стану українського законодавства. Систематизація нормативно–правових актів.
Тема 7. Правовідносини: поняття, склад, підстави виникнення, зміни та припинення.
Поняття та ознаки правових відносин. Передумови виникнення правовідносин. Склад (елементи) правових відносин: суб’єкти, об’єкти та зміст. Поняття і види суб`єктів права. Фізичні, юридичні особи, спільноти. Правосуб`єктність (правоздатність, дієздатність, деліктоздатність). Об`єкти правовідносин: поняття і види. Зміст правових відносин. Суб’єктивне право та юридичний обов’язок як елементи змісту правових відносин.
Поняття і класифікація юридичних фактів.
Тема 8. Реалізація та тлумачення норм права.
Поняття реалізації права. Форми реалізації норм права: виконання, використання, дотримання. Застосування правових норм як особлива форма реалізації норм права. Стадії процесу застосування норм права. Акти застосування норм права: поняття особливості, види. Акти застосування права в системі правових актів.
Поняття, ознаки та загальна характеристика тлумачення норм права. Необхідність, сутність, мета і значення тлумачення норм права. Способи тлумачення норм права. Граматичний (мовний, текстовий, філологічний), логічний, системний тощо. Види тлумачення норм права. Види тлумачення за суб`єктами. Офіційне і неофіційне тлумачення. Тлумачення норм права за обсягом їх правового змісту. Буквальне, розширюване, обмежене. Особливості офіційного тлумачення норм права в Україні. Акти тлумачення норм права (інтерпретаційні акти).