Тема 1. Теорія держави і права: її предмет та методологія.
Поняття теорії держави і права як навчальної дисципліни та науки.
Система основних юридичних понять, таких як предмет і метод наукового пізнання. Поняття предмета теорії держави і права та методології, що використовується в загальнотеоретичній правовій науці.
Співвідношення теорії держави і права з іншими суспільними навчальними дисциплінами та науками, що вивчають державу і право: філософією, політологією, соціологією тощо.
Система функцій теорії держави і права як напрямів її впливу в системі суспільних та юридичних наук. Структура теорії держави і права.
Тема 2. Держава: походження сутність, форма та функції.
Влада і соціальні норми в додержавний період. Причини виникнення держави. Особливості виникнення держави в різних народів світу. Ознаки держави. Суверенітет держави: поняття та види. Сутність держави та її еволюція. Характеристика теорій походження держави: теологічної, патріархальної, договірної, психологічної, органічної, насильства тощо.
Поняття і елементи форми держави. Форма державного правління: поняття і види. Форма національно–державного та адміністративно–територіального устрою: поняття і види. Співдружність та співтовариство як особливі форми об’єднання сучасних держав. Політичний (державний) режим: поняття і види. Еволюція форми держави.
Поняття та класифікація функцій держави: постійні і тимчасові, внутрішні і зовнішні, основні і додаткові тощо. Функції держави і функції окремих її органів. Роль державного механізму в здійсненні функцій держави. Поняття та ознаки державних органів і їх класифікація.