Тема 1. Вступ. Історія України як наукова і навчальна дисципліна
Предмет, завдання, методологічні принципи, джерела вивчення історії України як науки, що досліджує генезис і закономірності становлення та розвитку суспільства на українських землях, зокрема, й українського народу, його боротьбу за національно-державну незалежність, діяльність в соціально-політичній, інших сферах з давніх часів до сьогодення.
Значення вивчення історії України для підготовки майбутніх спеціалістів, її місце і роль в гуманізації діяльності людини.
Предмет навчального курсу “Історія України”. Значення навчальної дисципліни в системі підготовки фахівців. Завдання історії України як науки на сучасному етапі. Джерела вивчення історії України. Допоміжні історичні дисципліни та їх роль у вивченні минулого України. Періодизації минулого людства у світовій історичній науці. Наукова періодизація і характеристика основних етапів минулого України. Історіографія та посібники з історії України.
Тема 2. Становлення первіснообщинного ладу на території України
Початок людської цивілізації на території України. Поява перших гомінідів на території України. Найдавніші археологічні пам’ятки. Періодизація первіснообщинного ладу за даними археології. Характеристика основних етапів первіснообщинного ладу (палеоліт, мезоліт, неоліт, енеоліт, бронзовий вік). Становлення людського суспільства на території України. Еволюція господарського та духовного життя. Становлення родоплемінного ладу.