Головна ідея економії за рахунок масштабу полягає у тому, щоб виконати великий обсяг роботи за тих самих факторів виробництва – за того ж рівня потужності, за того ж числа працівників, за незмінною системою управління тощо. Одне з джерел такої економії - це розподіл постійних витрат на більшу кількість одиниць продукції що виробляється. Однак існують певні межі збільшення обсягу виробництва, при перевищенні яких витрати на виробництво суттєво зростають, що призводить до падіння рентабельності виробництва. Таким чином, у процесі інтеграції може бути реалізовано декілька видів технічної ефективності.
Перший вид – технічна ефективність масштабу виробництва – якщо кожна з фірм мають розміри нижче мінімального ефективного масштабу, то у процесі інтеграції може бути досягнута технічна ефективність (рис. 5.2).
AC
ACc AC
ACm
Qc Qm Q
Рис. 5.2. Економія, зумовлена ростом масштабу виробництва
Аргументація полягає в тому, що окремо кожна фірма мала б невелику частку ринку, таку як Qc. Ця невелика частка відтісняє кожну фірму вище по кривій довгострокових середніх витрат так, що витрати на одиницю продукції високі (АСс). Економія, зумовлена ростом масштабу виробництва, не досягається, отже, середні витрати високі. Але при горизонтальній інтеграції одна фірма може досягнути існуючого ефекту масштабу та більш низьких середніх витрат. Іншими словами, об’єднання фірм може реалізувати обсяг продукції Qm з більш низькими середніми витратами АСm. Можливо, ці більш низькі витрати, навіть з урахуванням економічного прибутку, перетворяться в більш низьку ціну продукції, ніж та, що могли запропонувати конкурентні фірми.
Другий вид – ефект диверсифікації, котрий витікає з конгломератного типу інтеграції. Фірма може стабілізуватися за рахунок комбінування різних видів діяльності, роблячи підсумкові операції значно менш ризикованими.