Виникнення обміну і поява грошей як об’єктивний наслідок розвитку товарного виробництва. Зміна форм вартості.
В процесі історичного розвитку відбувалася зміна форм вартості. К.Маркс досліджує чотири форми вартості: просту(або випадкову), повну(або розгорнуту), загальну і грошову.
Таблиця 1.1. Характеристика форм вартості
Формула
Назва форм вартості
Характеристика
Х товара А = Y товара В
А – товар у відносній формі
В – товар у еквівалентній формі
Проста (випадкова)
Відповідала ранній стадії обміну між громадянами,товари вироблялись як правило для себе, коли обмін мав випадковий характер один товар виражав свою вартість в іншому
Повна (розгорнута)
Пов’язана з розвитком обміну, викликаного першим великим суспільним поділом суспільної праці – виділенням скотарських і землеробських племен.
В обмін включаються численні предмети суспільної праці, а кожен товар, що має відносну форму вартості, протистоїть безлічі товарів-еквівалентів.
Загальна
Виділення з товарного світу окремих товарів, що відіграють на місцевих ринках роль головних предметів обміну. Роль загального еквівалента не закріпилася ще за жодним товаром, і в різний час її по черзі виконували різні товари
Грошова
Розширення меж товарного виробництва і обміну та неможливість задовольнити вимоги ринку товаром-еквівалентом у речовій формі призводить до появі грошового товару – еквіваленту.