МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Картопля
Біологічні особливості.Картопля належить до родини пасльонових.Розмножається, в основному, вегетативно, бульбами. Нормально розвинена рослина – це кущ, кількість стебел на якому залежить від материнської буль-би. Умови розвитку рослин картоплі значною мірою визначають рівень її продуктивності. Біологічні особливості картоплі потребують пухких ґрунтів. Ці умови базуються на механічній дії бульб на ґрунт під час їх росту. Кра-щими ґрунтами для картоплі є легкі супіщані та піщані.
Проростання бульб, ріст і розвиток рослин, їх продуктивність залежить від температурного режиму ґрунтів. Проростають бульби при температурі ґрунту на глибині 10 см +7 - 8 °С, а вищі температури скорочують до сходо-вий період. Оптимальна температура для проростання – +18 - 22 °С. Висадження не пророщеного матеріалу в непрогрітий ґрунт затягує появу сходів до 30 - 50 днів. Оптимальною температурою періоду сходи-бутонізація є +17 - 21 °С, а він в ранніх сортів продовжується до 18 - 20 днів. Для фази квітування температурний оптимум складає +18 - 25 °С, а при наростанні температури процес квітування послаблюється і при +27 °С – зупиняєтьсяБульбоутворення. найінтенсивніше відбувається при середньодобовій температурі +16 - 18 °С, при +20 °С – сповільнюється, при +29 °С і вище – зупиняється.
При температурі повітря більше +42 °С припиняється ріст фітомаси, так як на дихання рослин витрачається більше продуктів асиміляції, ніж утворю-ється в процесі фотосинтезу.
Картопля – пластична культура, що розвивається як при довгому, так і при короткому світовому дні. Потреба картоплі у воді різна протягом вегетаційного періоду. У період сходів та в кінці вегетаційного періоду потреба у воді мінімальна. Найбільша потреба у воді є у так званий критичний період по відношенню до вологості ґрунту , коли нестача води призводить до значного зниження урожайності бульб. Відповідальним періодом формування врожаю картоплі є фаза бутоні-зації та кінець квітування.
Сумарне водоспоживання складає на півдні в різні за вологозабезпечені-стю роки залежно від сорту, строку посадки , способу поливу від 2100 до 4100м3/га, із якої приблизно половина йде на транспірацію. Мінімальні зна-чення характерні для краплинного способу поливу, максимальні – для дощу-вання та поверхневого способу поливу в посушливі роки.
За скоростиглістю сорти картоплі поділяють на п’ять груп: ранньостиглі (період вегетації 80-100 днів), середньоранні (101-115 днів), середньостиглі (116-125 днів), середньопізні (126-140 днів) і пізні (більше 140 днів).
Догляд за посадкамиполягає в систематичному розпушуванні міжрядь,зрошенні, фертигації, боротьбі з бур’янами, шкідниками і хворобами. Після садіння і до появи сходів для боротьби з бур’янами і ґрунтовою кіркою на 7-8 день проводять перший до сходовий обробіток комбінованим агрегатом, а через 8 - 10 днів після першого – другий і тільки з’являться ма-сові сходи – обробіток з присипанням рослин на 1 - 2 см. За висоти рослин 10 - 12см розпушують міжряддя. Перше підгортання роблять, коли рослини до-сягають висоти 18 - 20 см, а друге – перед змиканням міжрядь. Протягом вегетації спостерігають за заселенням рослин колорадським жуком та його личинками і пошкодженням хворобами.Відповідно з цимпроводять заходи по їх захисту. Зрошення.За інтенсивністю водоспоживання вегетаційний період кар-топлі має три періоди: від посадки до початку бутонізації; від початку буто-нізації до кінця квітування; від кінця квітування до збирання врожаю. На першому етапі деяка нестача вологи відіграє навіть позитивну роль, оскільки сприяє росту кореневої системи і проникнення її в глибші шари ґрунту. Важ-ливішим є другий (критичний ) період. У який починається утворення бульб, інтенсивно росте картоплиння і рослини потребують великої кількості вологи і поживних речовин.
Різна інтенсивність водоспоживання картоплі в періоди вегетації вима-гає підтримання різної вологості ґрунту в розрахунковому шарі, який при краплинному зрошенні складає 40 - 50 см. Вологість ґрунту від садіння до масових сходів не повинна бути нижчою 70-75 % НВ. При вирощуванні кар-топлі в літніх посадках в цей період необхідно проводити до сходові поливи через кожні 3 - 4 дні невеликими нормами для підтримання вологості ґрунту в шарі 0-20 см на рівні 80 % НВ.
Від масових сходів до початку бутонізації вологість ґрунту необхідно підтримувати у межах 75 - 85 % НВ. В критичний період – від початку буто-нізації до кінця квітування вологість ґрунту в шарі 0 - 45 см повинна бути в межах 80-90 % НВ, оскільки в цей час (15 - 20 днів ) залежно від сорту, кар-топля накопичує від 30 до 80 % всього врожаю. За 8 - 10 днів до викопування поливи припиняють. Вологість ґрунту при збиранні врожаю картоплі не по-винна знижуватись нижче 60 - 65 % НВ, так як при низькій вологості ґрунту затрудняється збирання врожаю та спостерігається пошкодження картоплі грудками.
Удобрення.У південному регіоні,в умовах зрошення,органічні добри-ва необхідно вносити восени під оранку в розмірі 30 - 40 т/га, або заорювати
сидерати масою 15 - 20 т/га. Мінеральні добрива, норми яких залежать від забезпеченості ґрунту поживними речовинами і наступним виносом елемен-тів живлення з урожаєм, вносять не менше N90P 90K90.
Якщо добрива розрахунковою нормою внесені восени, необхідність у підживлені виникає лише в умовах затяжної весни з великою кількістю опа-дів. У цьому випадку вносять 30 - 40 кг/ га азоту у перший період вегетації. Якщо ж восени добрива не внесені, або внесені в недостатній кількості, їх потрібно внести навесні одночасно з посадкою, зменшуючи норму порівняно з основним внесенням вдвічі. Доцільно при посадці використовувати і місцеві добрива: пташиний по-слід, рослинний попіл тощо.
При вирощуванні ранніх сортів картоплі ґрунт повинен мати достатню кількість азоту, фосфору, калію, магнію. Тому картоплю за два тижні до кві-тування підживлюють аміачною селітрою суперфосфатом і калімагнезією. В цілому внесення мінеральних добрив проводять в три етапи: під куль-тивацію, локально при садінні, з поливною водою.
Читайте також:
|
||||||||
|