Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Скловидне тіло.

Оболонок очного яблука три: зовнішня — фіброзна, середня — судинна і внутрішня — сітківка.

Фіброзна оболонка ділиться на дві частини: задню — білкову, або склеру, і передню — рогівку.

Рогівка знаходиться на передньому полюсі ока і є прозорою пластинкою, опуклою назовні.

Судинна оболонка містить безліч кровоносних судин і пігментні клітини. Вона ділиться на три частини: райдужку, війкове тіло і власне судинну оболонку.

Райдужка відноситься до передньої частини судинної оболонки; вона має вигляд круглої пластинки з отвором — зіницею — в центрі. У товщі райдужки знаходяться пучки гладких м'язів, розміщених радіально і циркулярно (кільцеподібно). Скорочення рндіально розташованих м'язів викликає розширення, а циркулярно розташованих м'язів — звуження зіниці. Від величини зіниці залежить кількість світла, яке надходить до ока. У райдужній оболонці знаходяться кровоносні судини, нерви і пігментні клітини, що визначають забарвлення райдужної оболонки і колір очей.

Війкове тіло знаходиться на місці переходу склери в рогівку. Воно є потовщенням (вал) судинної оболонки, яке розташоване навколо кришталика. Основу війкового тіла складає війковий м'яз.

Власне судинна оболонка займає 2/3 задньої частини очного яблука. Вона складається з еластичних волокон, кровоносних і лімфатичних судин і пігментних клітин.

Сітківка — внутрішня оболонка очного яблука, розміщена за судинною оболонкою.

Передня частина сітківки не містить світлочутливих елементів і називається сліпою частиною сітківки. Задня частина сітківки, прилегла до власне судинної оболонки, називаєтьсяч зоровою частиною сітківки, вона містить світлочутливі елементи — палички і колбочки.

Колбочки сприймають світлове проміння при яскравому освітленні і одночасно є рецепторами кольору. Палички функціонують у присмерковому освітленні.

Окрім паличок і колбочок, в сітківці є гангліонарні клітини. Відростки гангліонарних клітин, з'єднуючись разом, утворюють зоровий нерв, який виходить з сітківки ока. Місце виходу нерва називається диском зорового нерва. Диск зорового нерва не містить паличок і колбочок і називається сліпою плямою.Назовні від сліпої плями розташовується ділянка, забарвлена в жовтий колір, — жовта пляма. Це місце найкращого сприйняття світлових подразнень. Воно містить тільки колбочки. Палички розташовуються за межами жовтої плями. Всього в сітківці ока 5 — 7 млн. колбочок і 110—125 млн. паличок.

Ядро очного яблука включає рідину передньої і задньої камер ока, кришталик і склоподібне тіло. Всі ці утворення, як і рогівка, прозорі, заломлюють промені світла, тому називаються прозорими або світлозаломлюючими середовищами ока. Завдяки ним світлові промені фокусуються і проходять до сітківки. На сітківці утворюється зменшене і перевернуте зображення предметів.

Рідина передньої і задньої камер ока розміщується у відповідних камерах. Передня камера розміщена між рогівкою і передньою стороною райдужки, а в області зіниці — передньою поверхнею кришталика. Задня камера знаходиться між райдужкою і кришталиком. Рідина камер, крім світлозаломлювання, виконує функцію живильного середовища для кришталика і рогівки.

Кришталик має форму двоопуклої лінзи і доповнює заломлюючі середовища ока. Своєю передньою поверхнею він прилягає до райдужки, а позаду від нього знаходиться склоподібне тіло. Кришталик укладений в прозору капсулу, від якої беруть початок війкові зв'язки, що йдуть до війкового м'яза. Завдяки скороченню або розслабленню війкового м'яза кришталик змінює свою кривизну.

Склоподібне тіло є прозорою, драглистою речовиною, що заповнює порожнину між сітківкою і задньою поверхнею кришталика.

Допоміжний апарат ока включає м'язи очного яблука, верхні і нижні повіки і слізний апарат.

 


Читайте також:

  1. Визначення сил, що діють на тіло.
  2. Інкорпорація об’єктивних структур соціального і ментального простору. Людина та її тіло.
  3. Обертальний рух твердих тіл. Абсолютно тверде тіло. Момент сили. Пара сил




Переглядів: 640

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Додаток А | Як берегти очі?

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.