Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Підвищення родючості та окультурювання грунтів

Родючість грунту с такою властивістю, яка здатна до відтворен­ня і в природних умовах, і при сільськогосподарському використанні грунту. Відтворення родючості може бути розширеним, простим і не­повним. Розширене відтворення родючості це поліпшення сукупності властивостей грунту, які впливають на його родючість. Просте - це відсутність помітних змін сукупності властивостей грунту, які впли­вають на його родючість. Неповне - це погіршення властивостей ґрун­ту, які впливають на його родючість. Це широко розповсюджене як у світі, так і у нашій країні, явище має негативні наслідки в природному й соціально-економічному відношеннях. Зниження родючості ґрунту відбувається за рахунок трьох основних процесів.

Перший - антропо­генна деградація (ерозія, викликана людиною, вторинне засолення, вто­ринне заболочення).

Другий - виснаження грунту (зменшення запасів гумусу, поживних речовин тощо).

Третій - стомлення ґрунту (накопи­чення в ньому різних токсичних елементів, викликаних неправильними сівозмінами, надлишком хімічних засобів тощо).

Для підвищення ефективної і природної родючості треба впро­ваджувати науково обгрунтовані системи землеробства, що може забезпечити окультурювання ґрунтів.

Окультурювання грунтів - систематичне використання заходів щодо підвищення їх родючості з врахуванням генетичних влас­тивостей, вимог сільськогосподарських культур, тобто форму­вання ґрунтів із більш високим рівнем ефективної й потенційної родючості.

Проте, не можна забувати, що окультурювання ґрунту має бути науково обгрунтованим із використанням екологічного підходу.

Окультурювання грунту - це екологічна реорганізація всіх ком­понентів біогеоценозу, що призводить до антропогенної зміни ґрунтових режимів під потреби однієї рослини.

Такс штучне обмеження біорізноманітності в агроценозі робить подібні екосистеми нестійкими. Саме тому едафотопи агроценозів потребують прискіпливої уваги та бережного ставлення.

Закон "спадаючої родючості ґрунтів", його критика

Вчення про ґрунтову родючість склалося в процесі розвитку вчення про земельну ренту. Другим аспектом, у якому розвивало­ся це вчення, була боротьба з мальтузіанською "теорією" народо­населення і законом спадаючої родючості ґрунту, сформульованих у XVIII ст. французьким економістом А.Тюрго у книзі "Роздуми про створення та розподіл багатств" (1766). Згідно із зазначеним законом, кожне вкладання праці і засобів виробництва на одній і тій самій ділянці землі дає все меншу і меншу прибавку врожаю.

"Теорія" мала багато прибічників на початку XX ст. і в Україні та Росії, оскільки за її допомогою можна пояснити причини зубожіння людей, затушовуючи при цьому роль соціальних умов. Але закон спадаючої родючості грунту має лише відносне й умовне застосу­вання до тих випадків, коли техніка, засоби виробництва залиша­ються без змін. Головною тезою його прибічників є лише відносне и умовне застосування до вказаних випадків; воно зводиться до того, що якби наступні вкладення праці і капіталу до землі давали не зменшену, а однакову кількість продукту, тоді навіщо було б взагалі розширяти площі, які обробляються. Якщо ж збільшення фактора ро­дючості грунту супроводжується, завдяки розвитку науки і техні­ки, підвищенням технічного рівня у сільському господарстві, то закон спадаючої родючості ґрунту зовсім не справджується в тих випадках, коли техніка прогресує, коли засоби виробництва по­ліпшуються.

 

 


Читайте також:

  1. O стратегія підвищення ринкової частки за існуючої місткості ринку.
  2. Агровиробничі групи грунтів України
  3. Аудитор, його статус і сертифікація. Підвищення кваліфікації аудиторів
  4. Б) підвищення стійкості інженерно – технічного комплексу
  5. В) підвищення протипожежної стійкості
  6. Визначення потреби грунтів у вапнуванні
  7. Використання світового досвіду організації роботи щодо поліпшення умов і підвищення безпеки праці на основі міжнародного співробітництва.
  8. Використання світового досвіду організації роботи щодо поліпшення умов і підвищення безпеки праці на основі міжнародного співробітництва.
  9. Використання світового досвіду організації роботи щодо поліпшення умов і підвищення безпеки праці на основі міжнародного співробітництва.
  10. Використовувати отримані результати для координування майбутніх зусиль і підвищення відповідальності керівництва
  11. Вимоги до інтелектуальних систем реального часу та шляхи підвищення їх швидкодії
  12. Відтворення родючості




Переглядів: 938

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Категорії ґрунтової родючості, їх суть і коротка характеристика | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.