Виконуючи розрахунки, слід використовувати методику і приклад розрахунків розрахункової роботи за виключенням форми 38. Замість неї розраховується форма 38а, де визначається вартість основних виробничих фондів по підприємству і проекту, а також сума додаткових капітальних вкладень на реконструкцію (форма 38б).
У графі 2 (форма 38б) визначається вартість обладнання і транспорту, що встановлюється у результаті реконструкції, у графі 3 – тих основних фондів, що використовуються у процесі реконструкції і які працюють у цеху.
Витрати на встановлення обладнання (графа 4) дорівнюють 15% від вартості (графа 3).
У графі 5 визначається вартість обладнання і транспорту, яке не використовується у реконструкції. Передбачається продаж частини основних фондів, до 50% (графа 6), здача у металолом 10% (графа 7), а також витрати від демонтажу обладнання і транспортних засобів 5 % (графа 8). Ці суми визначаються від вартості основних фондів, які не використовуються (графа 5). Сума, яка повертається (графа 9) дорівнює (гр. 6+7-8), а додаткові капітальні вкладення (графа 10) визначаються як сума гр. 2+4-9.
Строк окупності капітальних вкладень визначається за формулою:
де: Кдод – сума додаткових капітальних вкладень у реконструкцію, грн. (форма 38б),
DП приріст прибутку, грн.,
П – прибуток на річний випуск, грн. (форма 41);
Р1 – рентабельність виробу на підприємстві, % (форма 43);
Р2 – рентабельність виробу по проекту, % (форма 42).
Порівняльні техніко-економічні показники по цеху (дільниці) визначаються у формі 43. Графа 4 заповнюється за даними підприємства, графа 5 згідно розрахунків проекту. наприклад: