Індекси, що виражають співвідношення складних економічних явищ у просторі – по містах, районах, областях, країнах, окремих підприємствах називаються територіальними.
Індивідуальні територіальні індекси це не що інше як відносні величини порівняння і їх розрахунок досить простий.
Побудова ж загальних територіальних індексів пов'язано з певними труднощами. Особливе значення мають питання вибору бази порівняння і ваги. Вирішуються ці питання у кожному конкретному випадку в залежності від поставленої мети і задачі дослідження.
НАПРИКЛАД, при порівнянні цін на колгоспних ринках двох міст А и Б виникає питання: дані якого міста треба взяти як базу для порівняння і як вагу?
Якщо як базу для порівняння прийняти дані другого міста – Б, а ваги – кількість проданих товарів у першому місті – А, то територіальний індекс цін можна визначити за формулою:
,
де і – ціни на ті самі товари в містах А и Б, а – кількість проданих товарів у місті А.
У ряді випадків при визначенні територіальних індексів цін як вагу беруть загальну суму продаж у порівнюваних об'єктах (загальну кількість товарів, проданих у порівнюваних об'єктах). Тоді
,
де і – ціни на ті самі товари в містах А і Б, а – кількість проданих товарів у місті А и Б.
При обчисленні територіальних індексів фізичного обсягу чи товарообігу виробленої продукції, кількість продукції зважують на середні ціни по всіх об'єктах за формулою:
,
де і – кількість вироблених (проданих) товарів по об'єктах;
– середня ціна кожного товару по об'єктах.
Крім розглянутих індексів у практиці вітчизняної статистики застосовується цілий ряд інших агрегатних індексів, що розглядаються у галузевих статистиках.