Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Порядок Гіпокреальні - Нуросrеаlеs

VIII

Порядок Гелоціальні - Неlotiales

Види цього порядку мають плодові тіла апотеції дуже маленьких розмірів. Сумки унітунікатні, іноперкулятні, на верхівці розкриваються тріщиною, через яку виходять спори. Конідіальні спороношення наявні, але зустрічаються дуже рідко. Практично всі гелоціальні - сапротрофи на гнилих рослинних залишках, проте поряд із сапротрофами зустрічаються і паразити рослин, які найбільшої шкоди завдають у конідіальній стадії.

Рід монілінія — Мопіlіпіа. Гриби цього роду утворюють склероції у плодах різних рослин з родин розоцвітих та брусничних. Цей рід включає один з найпоширеніших паразитичних видів - Моnilinіа fructigena - монілінія плодова. В циклі розвитку гриба завжди зустрічається конідіальна стадія типу монілія (Моnilіniа) - подушечки коротких конідієносців, на яких утворюються довгі ланцюжки конідій. М. fructigena викликає плодову гниль яблук і груш. Апотеції у цього виду утворюються рідко.

Рід склеротимія - Sclerotіпіа. Найбільш важливий вид цього роду збудник білої гнилі різних сільськогосподарських рослин.

Порядок об'єднує види, в яких плодові тіла - перитеції, переважно світло забарвлені, м'якої консистенції, завжди занурені у строми найрізноманітнішого забарвлення, які складаються виключно з гіф гриба. Сумки еутунікатні. У складі порядку переважають паразити рослин, зокрема збудники хвороб культурних рослин, паразити членистоногих, паразити на плодових тілах базидіальних грибів тощо; зустрічаються також сапротрофи на рослинних залишках.

Рід клавіцепс - Сlaviceps. Багато представників цього роду розвиваються на злаках.

Найпоширенішим і важливим у господарському відношенні є Сlaviceps рurpurеа – клавіцепс пурпуровий, а хвороба, яку він викликає, має назву «ріжки злаків».

Ріжки пурпурові (Claviceps purpurea), паразитує на багатьох видах злаків, особливо часто на житі, тимофіївці, пирії, вражає ячмінь, пшеницю, особливо тверду.

Цикл розвитку ріжок пурпурових вивчено 100 років тому вченим Л. Р. Тюлянем. Він зв’язав в загальний цикл три послідовні стадії (які раніше рахували окремими грибами).

1. Конідіальна стадія сфацелія.

2. Склероції.

3. Головчасті строми з перитеціями.

Наприкінці літа на заражених рослинах добре видно склероції – ріжки чорно-фіолетового кольору – це зимуюча стадія гриба. Склероції складаються з серцевини, яка покрита корою з меланізованих товстостінних клітин. Склероції містять 3-4% цукрів, 1% багатоатомних спиртів та ліпідів. Склероції зимують у грунті. Їх проростання активується дією низьких температур (-3+50С) на протязі тривалого часу; а потім t010-200С повинна стабілізуватися. Таким чином, досягається досить строга узгодженість циклу розвитку паразиту із фазами розвитку рослини - хазяїна. Вихід аскоспор відбувається в період масового цвітіння злаків.

Строми утворюються з клітин серцевини. На поверхні проростаючих склероціїв з’являються горбочки, а потім невеликі тріщинки корового шару. Потім горбочки видовжуються і диференціюються в кулеподібні головки 1 – 1,5 мм в діаметрі. Це строми, по їх периферії розвиваються декілька перитеціїв червонуватого кольору.

Аскопори ріжків заражають злакові в період цвітіння. Найсприятливіша погода прохолодна та дощова. Після викидання з перитеціїв аскоспори розносяться вітром і потрапляють на рослини. Потрапивши на приймочку маточки, аскоспори проростають і потрапляють до зав’язі. Через декілька днів після зараження на рослинах розвивається конідіальна стадія – сфацелія. В зав’язі утворюється щільна маса міцелія покрита шаром конідієносців, які утворюють велику кількість дрібних конідій, які занурені в краплі „медяної роси”, що охоче поїдається комахами, які сприяють поширенню конідій. Конідії також можуть поширюватись краплями дощу, або переносяться вітром. Поширення ріжків відбувається, в основному, конідіями. Час утворення склероціїв залежить від погоди. Розвиток склероція проходить повільно. Повне іх достигання відбувається з достиганням зерна. Склероції ріжків мають різну форму, розміри, способи поширення в залежності від господаря.

Негативне значення ріжків визначається, в першу чергу, не зниженням врожаю чи погіршенням якості насіння, а токсичним вливом алкалоїдів, що містяться в склероціях. Ріжки – це один з найдавніше відомих отруйних грибів (викликає захворювання клавіцепсотоксикоз).

Рід кордицепс - Соrdyceps. Представники цього роду - паразити комах, павуків ті інколи грибів.

Рід нектрія - Nectria

Тема 6: Відділ Базидіомікотові гриби (Basidiomycota)


Читайте також:

 1. The peace – порядок
 2. А.1. Порядок Magnoliales - магнолієцвіті
 3. Антидоти і порядок їхнього використання. Само і взаємодопомога при ураженні ОР.
 4. Атестація аудиторів та порядок скасування атестата
 5. База оподаткування, ставки податку та порядок обчислення.
 6. Верховна Рада України: структура, функції, порядок формування та взаємодії з іншими органами влади.
 7. Види банківських рахунків та порядок їх відкриття в установах банку
 8. Види банківських розрахунків і порядок їх відкриття.
 9. Види і порядок укладання угод на валютній біржі
 10. Види інструктажів працюючих з ОП і порядок їх проведення
 11. Види цін та порядок їх встановлення.
 12. Вимоги до органів з сертифікації систем якості та порядок їх акредитації
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порядок Еризіфальні або Борошнисторосяні гриби - Еrysiphales | Клас Базидіоміцети – Basidiomycetes.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.