Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Позовна діяльність прокурора в адміністративному судочинстві та участь у судових засіданнях у суді першої інстанції.

 

Згідно ст.6 Кодексу адміністративного судочинства у випадках, установлених законом, до суду можуть звертатись органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб. Суб’єкти владних повноважень мають право звернутись до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 104 КАС України, позов пред’являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.

У статті 20 Закону України „Про прокуратуру” передбачено, що при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Згідно ст.105 КАСУ адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою. Письмова позовна заява може бути складена шляхом заповнення бланка позовної заяви, наданого судом.

Адміністративний позов може містити вимоги про:

1) скасування або про визнання нечинним рішення відповідача-суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;

2) зобов’язання відповідача-суб’єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;

3) зобов’язання відповідача-суб’єкта владних повноважень утриматись від вчинення певних дій;

4) стягнення з відповідача-суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю;

5) виконання зупиненої чи не вчиненої дії;

6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень;

7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об’єктів нерухомого майна, що на ній розміщені з мотивів суспільної необхідності.

У позовній заяві зазначаються (ст.106): 1) найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява;2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; 4) зміст позовних вимог згідно з ч. 3. ст.105 Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;5) у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків; заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду тощо; 6) перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

2. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.

3. До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадку подання позову суб’єктом владних повноважень. Суб’єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов’язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу і третім особам копії позовної заяви і доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

4. Позовна заява підписується прокурором або його заступником.

Також, у позовній заяві прокурором, відповідно до статті 36-1 Закону України „Про прокуратуру”, має бути зазначено підстави для представництва інтересів громадян або держави у суді.

Порядок подачі позовної заяви до адміністративного суду обумовлений підсудністю справ (ст.ст.18-21)

За правилами частини третьої статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишаються без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Статтею 117 КАС України передбачено, що суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень.

Адміністративний позов забезпечується шляхом:

- зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються;

- забороною вчиняти певні дії (частини 3, 4 статті 117 КАС України).

Не допускається забезпечення позову шляхом зупинення рішень Національного банку України щодо призначення та здійснення тимчасової адміністрації або ліквідації банку, заборони проводити певні дії тимчасовому адміністратору, ліквідатору банку або Національному банку України при здійсненні тимчасової адміністрації або ліквідації банку.

Порядок забезпечення позову судом визначено ст.118 КАСУ.

СТАТИСТИКАУ 2009 році органами прокуратури України в порядку адміністративного судочинства було пред’явлено позовів на суму понад 1800 млн. грн., задоволено 20309 позовів на суму майже 770 млн. грн.( в т.ч. до бюджету майже 448 млн. грн.), реально виконано судових рішень на суму понад 313 млн., з них понад 144 млн. грн. до бюджету.

Найчастіше пред’являються прокурорами позови в інтересах органів і фондів соціальної спрямованості, податкової служби, про визнання недійсними рішень, дій та бездіяльності суб’єктів владних повноважень, про стягнення на користь громадян соціальних виплат.

ПРИКЛАДПрокурори активно застосовують таку форму представницької діяльності, як заявлення позовів до суду щодо стягнення сум на користь органів та фондів соціальної спрямованості. Застосування прокурорами представницьких повноважень у цій сфері надає можливість своєчасного і повного надходження коштів до фонду, що має забезпечувати фінансування заходів, пов’язаних з реалізацією гарантованих конституційних прав незахищених верств населення на соціальний захист. Судами задоволено понад 8 тис позовів про стягнення сум на користь органів та фондів соціальної спрямованості, за якими стягнуто майже 370 млн. грн.

Відповідно до статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру» однією з форм представництва прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді є участь прокурора у розгляді судами справ.Участь прокурора у розгляді судами справреалізація прокурором у судовому засіданні повноважень з представництва інтересів громадянина або держави у суді. Прокурор може прийняти участь у розгляді судами справ як за своїми позовами, так і у розгляді справ за позовами інших осіб. Два види участі прокурора у розгляді судами адміністративних справ:1) участь прокурора у розгляді судами справ за позовами прокурора;2) участь прокурора у розгляді судами справ не за позовами прокурора (за позовами інших осіб). Участь прокурора у розгляді судами справ не за позовами прокурора відбувається через вступ у справу. Можна виділити два види вступу прокурора до справ не за позовами прокурора:1) вступ до справи під час її розгляду судом;2) вступ до завершеної справи шляхом внесення документів оскарження (апеляційної, касаційної скарги ) судових рішень, а також заяви про їх перегляд Верховним Судом України та за нововиявленими обставинами. Вступ прокурора у справу тягне необхідність його подальшої участі у справі. Відповідно до статті 35 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може вступити в справу в будь-якій стадії процесу, якщо цього вимагає захист конституційних прав громадян, інтересів держави та суспільства, і зобов’язаний своєчасно вжити передбачених законом заходів до усунення порушень закону, хоч би від кого вони виходили. При вирішенні питання про вступ у справу прокурор має з’ясувати підстави для представництва інтересів громадянина або держави у суді, визначені статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру”. У зв’язку з цим, він може здійснити представництво у суді інтересів не всіх фізичних і юридичних осіб. Зокрема, прокурор може вступити у справу з метою представництва інтересів фізичних осіб у випадку коли ці особи неспроможні через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорюванні права або реалізувати процесуальні повноваження. У випадку, коли збігаються інтереси юридичних осіб з інтересами держави, прокурор може вступити у справу на стороні таких осіб. Наказом ( п.8.1.) №6гн передбачено, що прокурори повинні активно застосовувати надані законом повноваження щодо участі за своєю ініціативою у розгляді будь-якої справи та вступу у справу, якщо цього вимагає захист прав і законних інтересів громадян або держави. Рішення про вступ у справу приймати керівникам прокуратур або їх заступникам, керівникам самостійних галузевих підрозділів Генеральної прокуратури України, прокуратур обласного рівня. Про намір вступити у розгляд справи, порушеної з ініціативи інших осіб, повідомляти суд письмово. Керівники структурних підрозділів прокуратур, прокурори міського і районного рівнів повинні контролювати якість підготовки прокурорів до судових засідань, участь у судових процесах, повноту та своєчасність застосування наданих процесуальних повноважень (пункт 9 Наказу №6гн). Відповідно до пункту 7 Наказу №6гн від 29.11.06 прокурор приймає участь у розгляді судами справ у випадках, передбачених законом, або коли суд визнає це за необхідне.

Разом із тим, ч.7 ст.59 КАС України передбачено, що якщо дії законного представника суперечать інтересам особи, яку він представляє, суд може залучити до участі у справі відповідний орган чи особу, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб. У наведеному випадку суд може залучити прокурора як із своєї власної ініціативи, так і з ініціативи позивача, третьої особи.

СТАТИСТИКАУ 2009 році в судах першої інстанції прийнято участь по 24791 справах, в тому числі не за позовами прокурора по 1336 справах, з них стягнення коштів за рахунок державного бюджету 393 справи, оскарження рішень органів про стягнення сум до бюджету 213, з питань адміністрування і стягнення ПДВ - 427 справ.

ПРИКЛАДИЗа участю прокуратури м. Києва окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позову ТОВ „Стратус” до держави про стягнення бюджетної заборгованості з ПДВ на суму 50 млн. грн.

Прокуратурою м. Києва здійснено представництво інтересів держави в суді в особі Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м. Києва у справі за її позовом до агропромислової асоціації „Земля і люди” про стягнення кредиту, наданого під гарантії уряду. Оскільки асоціацією в порушення вітчизняного бюджетного законодавства не виконано зобов’язань перед Державним бюджетом України щодо погашення наданого на умовах повернення кредиту та відсотків за користування валютними коштами, судом стягнуто на користь бюджету України понад 808 млн. грн. боргу за кредитом.

 

 


Читайте також:

  1. Адвокатська діяльність
  2. Актове діловодство. Діяльність судів. Ведення актових книг
  3. Англійська система фізичного виховання. Діяльність Томаса Арнольда.
  4. Антивоєнні рухи напередодні Першої світової війни
  5. Антимонопольна діяльність держави
  6. Антимонопольна діяльність держави.
  7. Архіви адміністративних та судових установ Правобережної України
  8. Архіви судових установ. Магістратські архіви
  9. Аудиторська фірма — юридична особа, створена відповідно до законодавства, яка здійснює виключно аудиторську діяльність.
  10. Афро-азійський світ після Першої світової війни.
  11. Банківська діяльність
  12. Банківська діяльність у сфері надання фінансових послуг




Переглядів: 832

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правове регулювання представництва прокурором інтересів громадянина або держави у адміністративних судах. | Прокурор на стадії перегляду адміністративних справ в апеляційному, касаційному порядку, Верховним судом України, за нововиявленими обставинами та при виконанні судових рішень.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.