Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



ПЕКТЕН - МОРСЬКИЙ ГРЕБІНЕЦЬ

Черепашки цих молюсків мають округ­лу форму з випуклими ребрами на по­верхні, що розходяться від центру до її за­гострених країв. Звідси й назва молюс­ка — пектен, що означає з латинської гребінець.

Стулки гребінців мають різні кольо­ри — від білого до коричневого. Інколи зустрічаються пектени фіолетового та ро­жевого кольорів. /

Гребінці здатні пролітати деяку відстань у воді. Для цього молюск розкри­ває стулки, набирає у мантійну порож­нину воду, а потім різко змикає їх, і во­да з силою виштовхується з черепашки й рухає молюска вперед.

Черепашки часто збирають, оскільки вони витончені, вигадливі, вишукані та мають яскраві кольори.

 

Найчарівніші черепашки можна знайти у теплих морях.

 

 


 

КАРАКАТИЦЯ, ВОСЬМИНІГ, КАЛЬМАР

Головоногі — досить незвичайні, найбільші та високоорганізовані з молюс­ків. Ці тварини мають унікальні особливості: засіб та швидкість руху, не­звичайно розвинену нервову систему. Крім того, головоногі володіють вели­кою кількістю засобів оборони та нападу.

Тварини мають 10 мускульних рук і тільки у восьминога їх 8. Головоногі молюски населяють води океанів. Вони є хижаками й поїдають велику кіль­кість риб, ракоподібних та інших організмів. До їх зброї входять «руки» з кігтями, сотні присосок, хижий дзьоб, отрута та зіркі очі. Слух, як вважа­ють вчені, у них відсутній. Найлютіший ворог головоногих — кашалот.

У головоногих троє сердець, крім того, у них блакитна кров, тому що за­мість гемоглобіну (червоні кров'яні тільця) до її складу входить багато міді, яка надає крові блакитного кольору.

Будова ока у кальмарів складніша, ніж у людей. Вони розрізняють поляризоване світло. Припускають, що кальмари бачать найдрібніші деталі, які не може бачити людина.

Подібні органи чуттів дають можливість припустити, що у цих тварин розвинений мозок.

 

 

 

 


 

 

Восьминоги — допитливі й друже­любні, але бувають небезпечними, агресивними гід час спарювання.

Деякі види восьминогів — отруйні й смерте­льно небезпечні для людини. Отрута восьмино­гів паралізує центральну нервову систему. Ві­домо багато випадків, коли маленькі восьмино­ги (їх розмір не перевищував й 20 см) ставали причиною загибелі людей.

Ось один із таких випадків. Молодий чоловік недалеко від берега спіймав маленького яскра­вого восьминога і став демонструвати дивну тва­ринку на пляжі. Деякий час малюк здавався зовсім безпечним. Та ось молодий чоловік відчув біль від укусу, а через кілька хвилин у ньо­го настав напад ядухи. Коли його доставили до лікарні, він вже був без свідомості і через дея­кий час помер.

Це сталося тому, що молодий чоловік не знав,що яскравий колір восьминога — ознака агре­сії. Треба також знати, що отруйний восьминіг спокійному стані може мати такий самий ко­лір, як і його нешкідливі родичі.


ЧОРНИЛЬНІ«БОМБИ»

Ховаючись від хижаків, головоногі випускають кілька чорнильних «бомб».

Так вони намагаються відвернути увагу від себе. Цікаво, що всі «бомби» ма­ють форму молюска, який їх випустив. Ці форми не змінюються доти, доки і: них не доторкнутися. Тим часом молюск змінює свій колір, маскуючись під оточуюче середовище. Розгублений хижак починає натикатися на чорнильні «бомби», які відразу розпливаються, утворюючи «димову завісу».

Ці тварини народжуються з мішком, наповненим чорнилом. Навіть молюск, який щойно народився, спроможний випустити відразу декілька «бомб».

У каракатиць чорнило синьо-чорного кольору, у кальмарів — коричнево­го кольору, а у восьминогів — чорного.

Чорнило молюсків має наркотичну дію! Воно паралізує нюхові нер­ви деяких хижаків. Хижак, що потрапив у чорнильну хмару, втрачає здатність розрізняти запах молюска, навіть коли знаходиться поруч з ним.

Велика концентрація чорнила головоногих мо­люсків може бути небезпечною для них самих. Під час досліду маленький восьминіг, який знаходився у невеликому акваріумі, випустивши кілька «бомб», загинув.


Читайте також:

  1. Причорноморський економічний район
  2. Тільки морський та внутрішній водний транспорт: групи FAS, FOB, CFR, CIF, DES, DEQ.




Переглядів: 867

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПЕРЛИСТИЙ КОРАБЕЛЬ | МОЛЮСКИ- ЛІХТАРИКИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.036 сек.