Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


ПЕРЛИСТИЙ КОРАБЕЛЬ

ОТРУЙНІ МОЛЮСКИ

ГОЛОЗЯБРОВІ МОЛЮСКИ

 

Голозяброві молюски не мають черепашки, добре плавають і іноді досяга­ють великих розмірів.

 

Вигадливий зовнішній вигляд цим голозябровим молюскам надають шкір­ні вирости. У одних вони розташовуються поперечними рядами і так густо вкривають верхню частину тіла, що тварина стає схожою на мітлу. У інших спинні вирости мають колоподібну форму.

Голозяброві молюски бувають різ­номанітних кольорів. Маленького мо­люска — зелену елізію — не відразу можна помітити на зелених морсь­ких водоростях. Оксамитовий тем­но-зелений колір допомагає їй хова­тися від ворогів.

Молюски яскравого кольору попе­реджають — загроза. Вони дуже по­мітні на морському дні, але риба, яка його схопить, одразу отримує опік. Це тому, що у таких молюсків є захисна зброя — на кінцях довгих спинних виростів знаходяться жал­кі капсули, які жалять ворога.

У роті більшості молюсків знахо­диться радула, яку можна порівня­ти з терткою. За допомогою радули молюски подрібнюють їжу.

Голозяброві повзають по дну за допомогою широкої пласкої підош­ви, її м'язи хвилеподібно скорочу­ються спереду назад і тим самим молюск повільно просувається вперед у пошуках їжі.

Форма черепашки молюсків з сі­мейства конусів відповідає їх назві. До сімейства входить понад 400 ви­дів, багато з яких надзвичайної кра­си. Конуси дуже отруйні, вважаєть­ся, що деякі з них небезпечніші за акул. Отрута конусів має параліти­чну дію. її порівнюють з отрутою кураре. Ці молюски живуть серед коралів та водоростей на обмілинах, деякі з них зариваються у пісок, інші хова­ються у затишних місцях між кора­лами. Як правило, ці тварини ведуть нічний спосіб життя.

Витончений вигляд має спіральна черепашка наутилуса, або перлистого ко­рабля. Вона закручена на спинний бік молюска і поділена поперечними пе­ретинками на декілька камер. Сам молюск розміщується в останній, а інші камери наповнені повітрям. Коли наутилус підростає, він пересувається в но­ву більш простору камеру, яка розміщується біля гирла черепашки. Внутрі­шня поверхня черепашки перлиста, зовнішня — блискуча, її білий колір чергується з рудими смугами.

Перлисті кораблики привернули увагу вчених не красою і досконалістю форми, а вмінням регулювати плавучість. Коли наутилус хоче піднятися чи опуститися глибше, він накачує або викачує воду з камер.

Ці тварини живуть на глибині 600 м, але їх знаходять навіть біля поверх­ні води. Корабликів-підлітків ніколи не побачиш на мілині.

Більшість часу кораблики перебувають у повній темряві. Наутилуси харчуються залишками риби, ра­коподібних та скинутими під час линяння панцирями лангустів, або морських раків. Тому їх вважа­ють стервоїдними.

У наутилусів нема отрути, присосок та щупальців, щоб охопити та умертвити жертву. Та їх трав­ний тракт добре пристосований до перетравлювання щитків ракоподібних. До того ж у них дуже міц­ний масивний дзьоб.


 

ДВОСТУЛКОВІ ПЕРЛИННІ ЧЕРЕПАШКИ

Довгий час залишалося невідомим, чому у деяких черепашках знаходяться перли­ни. І тільки у минулому столітті знайшли відповідь на це питання.

Перлини народжуються випадково у чере­пашках морських устриць, мідій, деяких видів прісноводних молюсків, а іноді у чере­пашках равликів й наутилусів.

Цікаво, що поза черепашкою перлина через 100150 років вмирає та руйнується.

Початок народженню перлини дає випад­кове чужорідне тіло, наприклад, пісчина або жива істота. Чужорідне тіло «роздра­тований» молюск починає покривати шара­ми перламутру. Внаслідок цього через дея­кий час з'являється крихітна перлина. Ко­льори перлин можуть бути білі, блідо-ро­жеві, світло-жовті, а дуже рідко зустріча­ються блакитні, зелені та чорні.

Тридакна — одна з найкрупніших чере­пашок серед родичів. Інколи її вага дося­гає 450—500 кг, а довжина — понад 2 м.

Живе тридакна серед коралових рифів у Індійському та Тихому океанах. Вона буває різних кольорів і схожа на прим­хливі губи. Вік деяких тридакн досягає 100 років, тому у цих черепашках можна знайти великі перлини. Незважаючи на те, що тридакна харчується водоростями, вона може стати причиною загибелі необережного ловця пер­лин. Якщо зачепити черепашку, її стулки швидко змикаються й годинами тримають свою жертву.

 

УСТРИЦІ

 
 

Устриця — дивна тварина. Одну частину свого життя вона буває самицею, а іншу — самцем. Та інколи устриця змінює свою стать по 3, 4 рази за життя.

Устриця-самиця відкладає мільйони яєць собі під мантію, а через 2 тижні личинки вже покидають устрицю і самостійно переміщуються на поверх­ні води. У прибережних районах во­ни відшукують чисте каміння, чіп­ляючись до нього. Через деякий час личинка перетворюється на дорослу устрицю, та за розміром вона ще ду­же мала — близько 3 мм.

Устриця живе близько ЗО років.

 

МІДІЇ

Мідії дуже чутливі до забруднення води. По їх від­критих стулках можна судити про чистоту води. Як­що стулки відкриті, то забруднення води невелике, а якщо вода брудна, то мідії закривають стулки, а надалі можуть і загинути.

На відміну від устриць мідії не змінюють свою стать, завжди залишаючись самицями або самцями. У них плаваючі личинки, які ще крихітними при­чіпляються до дна, щільно притулившись одна до одної та утворюючи шари поселень товщиною 25 см і навіть більше.


Читайте також:

  1. Бойовий номер, корабельні розписи - … 30 хв.
  2. Види корабельних нарядів.
  3. З якою швидкістю повинен рухатися космічний корабель, щоб його шлях при вимірюванні з Землі був у 2 рази менший?
Переглядів: 679

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
МОРСЬКІ ЗІРКИ, ЇЖАКИ, ЛІЛІЇ | ПЕКТЕН - МОРСЬКИЙ ГРЕБІНЕЦЬ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.048 сек.