МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||||
МОРСЬКІ ЗІРКИ, ЇЖАКИ, ЛІЛІЇАКТИНІЯ Актинії, або анемони, зовсім не схожі на морських тварин, вони більше нагадують фантастичні квіти. Насправді це морські тварини, до того ж агресивні — хижаки. Актинії населяють майже усі моря земної кулі, та більш за все теплі води. Вчені налічують їх понад 1000 видів, і всі вони різні за формою, кольором та розмірами. Анемони рідко живуть колоніями. Ці тварини більшість часу ведуть нерухомий спосіб життя, хоча деякі з них можуть за допомогою мускульної підошви самостійно пересуватися по морському дну, але роблять це дуже повільно, а дрібні актинії спроможні плавати, ритмічно закидаючи щупальці назад. Анемони, відчувши наближення здобичі, починають ворушити щупальцями й тягтися у бік рибки або рачка, що пропливає. Як тільки щупальця торкнуться живої істоти, одразу ж паралізують жертву отрутою. Справа в тому, що у актинії на кінцях щупалець, що оточують ротовий отвір, утворюється здуття, де розвивається багато жалких клітин. Цими клітинами актинія паралізує і навіть убиває дрібних тварин. Після того, як жертва потрапила у щупальця, вони скорочуються і підтягують здобич до ротового отвору. Морські анемони нападають одна на одну, завойовуючи територію.
Деяких рибок анемони не зачіпають. Ці рибки «дружать» з ними і ховаються від ворога у щупальцях. Усі ці тварини відносяться до типу голкошкірих. Вони різко відрізняються від тварин інших типів. Голкошкірі живуть у солоній воді, тому заселяють тільки моря та океани. Морські зірки мають 5, 6, 7, 8 і навіть 50 «променів». На кінці кожного знаходиться крихітне око, яке може відрізняти світло. Морські зірки бувають яскравих кольорів: жовті, жовтогарячі, червоні, фіолетові, рідше зелені, блакитні, сірі. Інколи морські зірки досягають розміру 1 м у поперечнику, найменші — кілька міліметрів. Ця тварина рухається дуже повільно, проповзаючи за годину близько 10 м. Морські зірки повільні та беззубі, але які хижаки! Вони їдять і устриць, і рибу, і офіур, і морських їжаків, і крабів. Ці ненажери з'їдають все на своєму шляху. Морські їжаки всеїдні, вони пожирають мертву рибу, дрібних морських зірок, равликів, черепашок, власних родичів та водорості. Інколи їжаки оселяються у гранітних та базальтових скелях, роблячи собі невелику нірку своєю неймовірно міцною щелепою! Морські лілії — істоти, які дійсно схожі на квітку. Вони знаходяться на дні океану і ведуть нерухомий спосіб життя у дорослому віці. їх налічується понад 600 видів, більшість з яких безстеблові. Незважаючи на свою ненажерливість, усі голкошкірі можуть голодувати тривалий час.
ДИВОВИЖНІ МЕДУЗИ Медузи — унікальні морські тварини, що населяють усі моря та океани Землі. Ця тварина отримала свою назву від злобливої героїні грецьких міфів. Одна з трьох дочок морського бога Форкіса була надзвичайної краси. Звали її Медуза. Цар морів Нептун закохався в неї, за що його ревнива дружина перетворила красуню в огидне чудовисько з отруйними зміями замість волосся. Тіла більшості медуз прозорі, тому що на 97 відсотків складаються з води. Дорослі тварини не схожі на молоденьких медуз. Спочатку медуза відкладає яйця, з яких з'являються личинки, а вже з них проростає поліп, який нагадує дивовижний кущ. Через деякий час від нього відриваються дрібні медузки, які виростають у дорослу медузу. Медузи мають різноманітні кольори та форму. їх розміри бувають від декількох міліметрів до двох з половиною метрів, а щупальці інколи досягають ЗО м довжини. їх можна зустріти як на поверхні моря, так і на великій глибині, яка інколи досягає 2000 м. Більшість медуз дуже красиві, вони здаються істотами, що не здатні образити. Проте медузи — активні хижаки. На щупальцях та в ротовому отворі медузи є особливі капсули, які паралізують здобич. У середині капсули знаходиться згорнута довга «нитка», «озброєна» шипами та отруйною рідиною, яка під час наближення жертви викидається. Наприклад, якщо рачок торкнеться медузи, то одразу ж прилипне до щупалець і в нього повстромлюються отруйні жалкі нитки, що паралізують рачка.
У 2002 р. у центральній частині Японського моря була виявлена величезна медуза. Розмір її парасолі досягав у діаметрі понад 3 м, а вага цієї тварини була 150 кг. До цього часу не було зареєстровано такого велетня. Цікаво, що медузи цього виду, розміром до 1 м у діаметрі, почали зустрічатися тисячами. Пояснити причини їх раптового збільшення вчені не можуть. Але припускають, що це пов'язано з підвищенням температури води.Незважаючи на вражаючий розмір, ці медузи безпечні для людини. Отрута медуз впливає на людину не однаково. Деякі медузи цілком безпечні, інші — несуть небезпеку. До останніх належить медуза хрестовичок, розмір якої не перевищує звичайної п'ятикопійчаної монети. На її прозорій жовто-зеленій парасолі можна помітити темний хрестоподібний візерунок. Звідси й назва цієї дуже отруйної медузи. Торкнувшись хрестовичка, людина отримує важкий опік, потім знепритомнює і у неї починається ядуха. Якщо не надати своєчасної допомоги, то людина може загинути. Пересуваються медузи завдяки скороченню куполоподібної парасолі. За одну хвилину вони здійснюють до 140 таких рухів, тому можуть швидко пересуватися. Більшість часу медузи проводять біля поверхні води.
ЦІКАВЕ ПРО МОЛЮСКІВ Читайте також:
|
||||||||||
|