Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


МОРСЬКІ ЗІРКИ, ЇЖАКИ, ЛІЛІЇ

АКТИНІЯ

Актинії, або анемони, зовсім не схожі на морсь­ких тварин, вони більше нагадують фантастичні кві­ти. Насправді це морські тварини, до того ж агреси­вні — хижаки.

Актинії населяють майже усі моря земної кулі, та більш за все теплі води. Вчені налічують їх понад 1000 видів, і всі вони різні за формою, кольором та розмірами. Анемони рідко живуть колоніями. Ці тва­рини більшість часу ведуть нерухомий спосіб життя, хоча деякі з них можуть за допомогою мускульної пі­дошви самостійно пересуватися по морському дну, але роблять це дуже по­вільно, а дрібні актинії спроможні плавати, ритмічно закидаючи щупальці назад.

Анемони, відчувши наближення здобичі, починають ворушити щупальця­ми й тягтися у бік рибки або рачка, що пропливає. Як тільки щупальця тор­кнуться живої істоти, одразу ж паралізують жертву отрутою. Справа в то­му, що у актинії на кінцях щупалець, що оточують ротовий отвір, утворю­ється здуття, де розвивається багато жалких клітин. Цими клітинами акти­нія паралізує і навіть убиває дрібних тварин. Після того, як жертва потра­пила у щупальця, вони скорочуються і підтягують здобич до ротового отвору. Морські анемони нападають одна на одну, завойовуючи територію.

 

 

Деяких рибок анемони не зачіпають. Ці рибки «дружать» з ними і ховаються від ворога у щупальцях.


Усі ці тварини відносяться до типу голкошкірих. Вони різко відрізняють­ся від тварин інших типів. Голкошкірі живуть у солоній воді, тому заселя­ють тільки моря та океани.

Морські зірки мають 5, 6, 7, 8 і навіть 50 «променів». На кінці кожного знаходиться крихітне око, яке може відрізняти світло. Морські зірки бува­ють яскравих кольорів: жовті, жовтогарячі, червоні, фіолетові, рідше зеле­ні, блакитні, сірі. Інколи морські зірки досягають розміру 1 м у поперечни­ку, найменші — кілька міліметрів.

Ця тварина рухається дуже повільно, проповзаючи за годину близько 10 м. Морські зірки повільні та беззубі, але які хижаки! Вони їдять і устриць, і рибу, і офіур, і морських їжаків, і крабів. Ці ненажери з'їдають все на своє­му шляху.

Морські їжаки всеїдні, вони пожирають мертву рибу, дрібних морських зі­рок, равликів, черепашок, власних родичів та водорості. Інколи їжаки оселя­ються у гранітних та базальтових скелях, роблячи собі невелику нірку своєю неймовірно міцною щелепою!

Морські лілії — істоти, які дійсно схожі на квітку. Вони знаходяться на дні океану і ведуть нерухомий спосіб життя у дорослому віці. їх налічується понад 600 видів, більшість з яких безстеблові.

Незважаючи на свою ненажерливість, усі голкошкірі можуть голодувати тривалий час.

 


 

 

ДИВОВИЖНІ МЕДУЗИ

Медузи — унікальні морські тварини, що населяють усі моря та океани Зе­млі. Ця тварина отримала свою назву від злобливої героїні грецьких міфів.

 

Одна з трьох дочок морського бога Форкіса була надзвичайної краси. Звали її Медуза. Цар морів Неп­тун закохався в неї, за що його ревнива дружина пе­ретворила красуню в огидне чудовисько з отруйними зміями замість волосся.

Тіла більшості медуз прозорі, тому що на 97 відсот­ків складаються з води.

Дорослі тварини не схожі на молоденьких медуз. Спочатку медуза відкладає яйця, з яких з'являються личинки, а вже з них проростає поліп, який нагадує дивовижний кущ. Через деякий час від нього відриваються дрібні медузки, які виростають у дорослу медузу.

Медузи мають різноманітні кольори та форму. їх розміри бувають від де­кількох міліметрів до двох з половиною метрів, а щупальці інколи досяга­ють ЗО м довжини. їх можна зустріти як на поверхні моря, так і на великій глибині, яка інколи досягає 2000 м.

Більшість медуз дуже красиві, вони здаються істотами, що не здатні обра­зити. Проте медузи — активні хижаки. На щупальцях та в ротовому отворі медузи є особливі капсули, які паралізують здобич. У середині капсули зна­ходиться згорнута довга «нитка», «озброєна» шипами та отруйною рідиною, яка під час наближення жертви викидається. Наприклад, якщо рачок торк­неться медузи, то одразу ж прилипне до щупалець і в нього повстромлюють­ся отруйні жалкі нитки, що паралізують рачка.

 

У 2002 р. у центральній частині Японського моря була виявлена величезна медуза. Розмір її парасолі досягав у діаметрі понад 3 м, а вага цієї тварини була 150 кг.

До цього часу не було зареєстровано такого велетня.

Цікаво, що медузи цього виду, розміром до 1 м у діаметрі, почали зустрічатися тисячами. Пояснити причини їх раптового збільшення вчені не можуть. Але припускають, що це по­в'язано з підвищенням температури води.Незважаючи на вражаючий розмір, ці меду­зи безпечні для людини.


 

Отрута медуз впливає на людину не однаково. Деякі медузи цілком безпе­чні, інші — несуть небезпеку. До останніх належить медуза хрестовичок, розмір якої не перевищує звичайної п'ятикопійчаної монети. На її прозорій жовто-зеленій парасолі можна помітити темний хрестоподібний візерунок. Звідси й назва цієї дуже отруйної медузи. Торкнувшись хрестовичка, люди­на отримує важкий опік, потім знепритомнює і у неї починається ядуха. Як­що не надати своєчасної допомоги, то людина може загинути.

Пересуваються медузи завдяки скороченню куполоподібної парасолі. За одну хвилину вони здійснюють до 140 таких рухів, тому можуть швидко пе­ресуватися. Більшість часу медузи проводять біля поверхні води.

 

ЦІКАВЕ ПРО МОЛЮСКІВ


Читайте також:

 1. Арбітражний збір та витрати сторін у Морській арбітражній комісії при ТПП України
 2. МОРСЬКІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ
 3. Морські перевезення.
 4. Морські простори із змішаним режимом регулювання.
 5. Морські простори із міжнародним режимом регулювання.
 6. Морські простори, що утворюють державну територію.
 7. МОРСЬКІ ФАЦІЇ
 8. Нейтралітет у морській війні
 9. Підкоморські суди
 10. Прибережно-морські фації
 11. Семінар) Морські походи козаків
Переглядів: 726

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Після 2004 | ПЕРЛИСТИЙ КОРАБЕЛЬ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.