Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Семінар) Морські походи козаків

Семінар) Боротьба козаків з нападами ординців

Сини багатих козаків ішли на Низ, а розбагатілі запо­рожці вступали до реєстру.

Але всі козаки прагнули набути законного статусу і разом з ним - свободу від зловживань місце­вої влади та економічного гніту.

Перші відомості про походи українських козаків датуються 80-ми роками XV ст. У 1489 р. козаки брали участь у поході польського війська проти татар. На початку 90-х рр. XV ст. козацькі загони, очолювані отаманами Богданом, Голубцем і Жилою, билися з татарами біля Гаванської переправи на Дніпрі. Улітку ватаги козаків відправлялися на Сіверський Донець і Оскол, де займалися промислами і разом з донськими козаками ходили на ногайських татар. У 90-х рр. XV ст.., козаки завдали татарам ряд поразок на Дніпрі. У 1512 р. козацькі загони під проводом П. Лянцкоронського та О. Дашкевича відбили грабіжницький напад кримських татар на південноукраїнські землі. У 1516 та 1528 рр. козаки на чолі з П. Лянцкоронським розбили татарські орди під Очаковим, у 1531р. на чолі з О. Дашкевичем відбили напад ординців на м. Черкаси.

Для захисту від козаків татари навіть змушені були побудувати в гирлі Дніпра і на Перекопі систему оборонних укріплень. Однак, козаки нападали не тільки на татарські укріплення, але і на турецькі фортеці. У XVI ст. вони здійс­нили ряд успішних походів як морських, так і сухопут­них, які неодноразово завершувалися взяттям великих турецьких фортець - Очакова і Білгорода (Акермана). У 1575 р. козаки на чолі з Богданом Ружинським здійснили похід на Кримське ханство, розгромивши м. Кафу, де містився один з найбільших невільничих ринків. У XVII ст. активно боровся з Кримським ханством кошовий Запоро­зької Січі Іван Сірко, який провів проти татар близько 60 успішних боїв і декілька разів розорював татарські улуси.

Французький інженер Гійом де Боплан відзначав, що 100 козаків витримували бій проти 1000 татар, сховавшись у та­борі зі скованих ланцюгами возів, поставлених у кілька рядів. Козацьке військо відзначалося суворою дисципліною. Під час походів влада старшого була необмеженою.

На початку XVII ст. козаки здійснили ряд успішних мор­ських походів проти турків і татар, величезну роль в організації яких зіграв гетьман Петро Сагайдачний.

У 1606 р. під керівництвом П. Сагайдачного запорожці з моря взяли неприступну турецьку фортецю Варну, перед цим оточивши і знищивши флот з десяти галер.

У 1608 р. Сагайдачний пройшов морем уздовж узбережжя Криму, розгромивши турецький флот і зруйнувавши татарське місто Ахтіяр (яке розташовувалося на території нинішнього Севастополя).

У 1614 р. козацький флот перетнув Чорне море і захопив турецькі міста Синоп і Трапезунд.

У 1616 р. козаки вночі напали на турецьку столицю, і спалили гавані Константинополя (Стамбула). У цьому ж році козаки захопили м. Кафу (нинішня Феодосія), у якому зна­ходився найбільший у Європі невільничий ринок, звільнили тисячі полонених, а саме місто спалили.

У 1621 р. у Хотинській війні козаки під керівництвом гетьмана II. Сагайдачного допомогли польському війську уникнути повної поразки і розгромили 150-тисячну туре­цько-татарську армію. Ця перемога розвіяла міф про непере­можність Туреччини, врятувала від поневолення українців і по­ляків, надихнула на визвольну боротьбу балканські народи. Однак, під тиском Туреччини польський уряд заборонив коза­кам подальші морські походи.


 


Читайте також:

  1. Арбітражний збір та витрати сторін у Морській арбітражній комісії при ТПП України
  2. Боротьба українських козаків проти турецько-татарської агресії. П.Сагайдачний - видатний військовий та політичний діяч України.
  3. МОРСЬКІ ЗІРКИ, ЇЖАКИ, ЛІЛІЇ
  4. МОРСЬКІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ
  5. Морські перевезення.
  6. Морські простори із змішаним режимом регулювання.
  7. Морські простори із міжнародним режимом регулювання.
  8. Морські простори, що утворюють державну територію.
  9. МОРСЬКІ ФАЦІЇ
  10. Музика. Назва походить від грецького виразу, що перекладається як „мистецтво муз”.
  11. Нейтралітет у морській війні
  12. Пeршi згaдки прo козаків.




Переглядів: 948

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Виникнення реєстрового козацтва | Генеза та функціональне призначення жанру

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.