Кріпильні деталі та типи з’єднань.Найпоширенішими є такі деталі: болти (рис. 16.4, а), ґвинти (рис. 16.4, в) шпильки (рис. 16.4, б), мутри (на рис. 16.4, а, б) та ін. Болт (або ґвинт) являє собою стрижень з головкою і нарізним кінцем. Болтами скріплюють деталі не дуже великої товщини. Отвори у з’єднуваних деталях виконують дещо більшого діаметра, щоб можна було легко вставити болт, не пошкодивши різі. З торця головку болта обточують на конус (знімають фаску), щоб зрізати вершини кутів призми, які можуть створювати труднощі при захопленні ключем.
Різь болтів нарізають або накочують на заготовках, одержаних гарячою висадкою з прутка. Болти також виготовляють з фасонного прутка (шестигранного або іншого профілю) на токарно-ґвинторізних верстатах чи автоматах.
Конструктивно головки болтів та ґвинтів виготовляють шестигранними, квадратними, циліндричними, напівкруглими, потайними, із заглибленням під шестигранний ключ або спеціальну хрестоподібну викрутку. Є й інші форми головок. Болти, як правило, мають головку, яка захоплюється із зовні мутровим ключем, а ґвинти (іноді й болти) – спеціальним торцевим ключем.
Кінці болтів і ґвинтів виконують плоскими (рис. 16.5, а), з конічною фаскою (рис. 16.5, б) або сферичними (рис. 16.5, в).
Шпильки (рис. 16.4, б) мають два нарізних кінці.
Використовують ті чи інші кріпильні деталі залежно від міцності матеріалу з’єднуваних деталей, частістю складання і розбирання з’єднання в експлуатації, а також особливостями конструкції і технології виготовлення з’єднуваних деталей. Якщо товщина з’єднуваних деталей велика, то з’єднують їх шпильками (рис. 16.4, б).
До недоліків болтових з’єднань можна віднести такі: обидві з’єднувані деталі повинні мати місце для розташування мутри чи головки ґвинта; при заґвинчуванні чи відґвинчуванні мутри необхідно притримувати головку ґвинта від провертання; в порівнянні з ґвинтовим з’єднання болтом дещо збільшує масу виробу і спотворює його зовнішній вигляд.