Нехай у результаті випробування можуть з’явитися n подій, незалежних у сукупності, або деякі з них (зокрема, тільки одна чи ні одної), причому ймовірності появи кожної із подій відомі. Як знайти ймовірність того, що наступить хоча б одна з цих подій? Наприклад, якщо в результаті випробування можуть з’явитися три події, то поява хоча б одної з цих подій означає настання або одної, або двох, або трьох подій. Відповідь на поставлене питання дає наступна теорема.
Теорема.Ймовірність появи хоча б одної з подій , незалежних в сукупності, дорівнює різниці між одиницею і добутком ймовірностей протилежних подій :
.
Доведення. Позначимо через подію, яка полягає в появі хоча б одної з подій . Події і (ні одна з подій не наступила) протилежні, значить сума їх ймовірностей дорівнює одиниці:
.
Звідси, користуючись теоремою множення, отримаємо
,
або
.
Частковий випадок. Якщо події мають однакову ймовірність, рівну , то ймовірність появи хоча б одної з цих подій
.
Приклад 1. Ймовірності влучення в ціль при стрільбі з трьох гармат такі: p1=0,8; p2=0,7; р3=0,9. Знайти ймовірність хоча б одного влучення (подія А) при одному залпі з усіх гармат.
Розв’язок. Ймовірність влучення в ціль кожною з гармат не залежить від результатів стрільби з інших гармат; тому розглянуті події А1 (влучення першої гармати), A2 (влучення другої гармати) і A3 (влучення третьої гармати) незалежні в сукупності.
Ймовірності подій, протилежних подіям А1 A2 і A3 (тобто ймовірності промахів), відповідно рівні: