Гірнича виробка – це порожній простір, що утворюється штучно у товщі корисних копалин або пустих порід для розвідки або розробки родовищ корисних копалин. Гірничі виробки за призначенням поділяються на розвідувальні і експлуатаційні та пошукові, технічні та іншого призначення.
Розвідувальні гірничі виробки проводяться для виявлення родовищ, з'ясування характеру залягання та визначення запасів корисних копалин.
Експлуатаційні гірничі виробки проводяться для добування корисних копалин із родовищ відкритим або підземним способами. Експлуатаційні гірничі виробки поділяються на: капітальні, підготовчі та очисні.
· капітальні виробки проводять для розкриття родовищ і забезпечення транспортним зв'язком родовища з земною поверхнею. В них розміщується стаціонарне гірниче устаткування та машини;
· підготовчі виробки розтинають родовища на виїмкові ділянки та блоки й, підготовляють їх до очистки;
· очисні виробки утворюються при виїмці корисних копалин із родовища.
Довжина будь-якої гірничої виробки вимірюється за її довгою віссю. Переріз гірничої виробки, перпендикулярний до її довгої осі, називають поперечним перерізом.
Гірничі виробки за конструкцією поділяються на відкриті, підземні та комбіновані.
Відкриті виробки проводять просто неба. Вони у своєму поперечному перерізі не з усіх боків оточені гірськими породами.
Підземні виробки проводять під поверхнею землі. Вони у поперечному перерізі з усіх боків оточені гірськими породами.
Комбіновані виробки складаються з комбінації відкритих і підземних.
Відкриті гірничі виробки. До цієї групи належать копуші, канави, траншеї, розчистки, кар'єри, розрізи, розноси (рис. 3.1).